Kino na Granicy: Odkrywanie czeskiego dokumentu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kino+na+Granicy%3A+Odkrywanie+czeskiego+dokumentu-111197
Kino czeskie kojarzyło się dotąd przede wszystkim z umiejętnością fabularnego opowiadania o życiu w niewymuszony, słodko-gorzki sposób. Na półmetku 17. edycji Kina na Granicy warto odnotować, że ten sposób patrzenia na świat świetnie przyjął się również w kinie faktu. Nowe czeskie dokumenty to jeden z najmocniejszych punktów tegorocznego Festiwalu.



Za punkt odniesienia może posłużyć tu "Czeska wojna piwna" Jana Latala, który w swojej opowieści pochyla się nad narodowym skarbem Czechów czyli Pilznerem dociekając, jak to się stało, że padł on ofiarą globalizacji. Przy okazji zaś z przymrużeniem oka opisuje świat piwowarów domowych, który, w odróżnieniu od hipsterskiego rodowodu polskich browarników, jest światem plebejskim głęboko zanurzonym w tradycyjnej kulturze knajpianej naszych sąsiadów.

Podobny dystans prezentuje Martin Dušek uchodzący w Czechach za dokumentalistę prowokatora. Bohater jego najnowszego filmu, nagrodzonego na Festiwalu Dokumentu w Jihlavie "Patrząc w chmury", Ráďa jest człowiekiem bezgranicznie zakochanym w swoim samochodzie, a jego życie kręci się wokół zlotów dla zapaleńców tuningu.

Z kolei Petr Hátle w "Wielkiej nocy" zabiera nas w wyprawę przez nocną Pragę zagłębiając się w świat wyczekujących pod latarniami prostytutek i transwestytów, snujących swoje legendy pijaków i narkomanów oraz młodych ludzi szukających spełnienia za bramą podziemnego świata.


("Bajarz")

Czeskie dokumenty to nie jedyna atrakcja czekająca na tych, którzy zjeżdżają na filmową majówkę do Cieszyna. W weekendowym programie znajdziemy nowe filmy czeskich mistrzów Vladimíra Michálka ("Bajarz") i Jana Svěráka ("Trzej bracia"). Zaś konkurować z niby będą także najnowsze polskie produkcje, jak "Carte blanche" Jacka Lusińskiego czy "Obywatel" Jerzego Stuhra. Na chcących odkryć czesko-słowacką klasykę czekają kolejne pokazy z cyklu "Stokrotki: Kino kobiet w kinematografii czechosłowackiej" i spotkania z jego twórczyniami: reżyserką Drahomírą Vihanovą i aktorką Emílią Vášáryovą. Nie zabraknie też innych znamienitych gości. Kino na Granicy odwiedzą m.in. reżyserzy Miroslav Krobot i Martin Šulík, aktorka Jowita Budnik oraz twórca głośnego dokumentu o Czesławie Niemenie Krzysztof Magowski.

Wszystkich ich będzie można spotkać nie tylko po filmowych seansach, ale także w festiwalowym klubie, gdzie dyskusje i spory o kino trwają przy piwie do późnych godzin nocnych. Kino na Granicy to jeden z tych nielicznych festiwali, gdzie na próżno szukać czerwonego dywanu i blichtru. Tu zarówno twórcy, jak i publiczność tworzą jedną wielką filmową rodzinę. I właśnie ta rodzinna atmosfera nadaje mu niepowtarzalny charakter. Dlatego każdy, kto choć raz jej zakosztował, wraca. Być może kiedyś doczekamy się jakiegoś czeskiego dokumentu na ten temat?

Rafał Pawłowski

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones