Kino na Granicy w hołdzie reżyserkom

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kino+na+Granicy+w+ho%C5%82dzie+re%C5%BCyserkom-111019
Jednym z głównych punktów startującej 28 kwietnia 17. edycji Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie będzie cykl "Stokrotki: Kino kobiet w kinematografii czechosłowackiej". W ten sposób organizatorzy uhonorują m.in. zmarłą wiosną ubiegłego roku Věrę Chytilovą – jedną z najważniejszych reżyserek kina nie tylko czeskiego.



Tytuł cyklu "Stokrotki" odwołuje się do najgłośniejszego obrazu w jej dorobku, anarchistycznej opowieści o dwójce kobiet przemierzających współczesny świat i odpowiadających zniszczeniem na otaczające je zło. Nagrodzony Grand Prix na Festiwalu we włoskim Bergamo obraz w komunistycznej Czechosłowacji oskarżono o szerzenie zgorszenia i rozpusty. Dziś "Stokrotki" uważane są nie tylko za najlepszy eksperymentalny film Chytilovej, ale wręcz za jedno z najważniejszych dzieł czeskiej Nowej Fali. Widzowie Kina na Granicy będą mieli okazję zobaczyć ponadto jej debiutancki, paradokumentalny obraz "O czymś innym" będący pierwszą w historii czeskiej kinematografii próbą spojrzenia na pozycję kobiety z perspektywy feministycznej, a także trzy filmy powstałe przy współpracy z innym z bohaterów tegorocznego Kina na Granicy – aktorem Bolkiem Polívką. Stanowiąca satyrę na czechosłowackie społeczeństwo przełomu lat 70. i 80. "Śnieżyca" z 1982 roku, bawiącą się alegorycznymi nawiązaniami do socjalistycznych rządów ekranizacja sztuki "Błazen i królowa" z 1987 roku oraz zrealizowany w 1992 roku "Spadek albo Kurwachopygutntag" portretujący czeskie społeczeństwo w trakcie transformacji ustrojowej, układają się w swoistą trylogię portretującą schyłkową dekadę czeskiego komunizmu i jego upadek. 
Ten bogaty zestaw filmów Věry Chytilovej dopełni zrealizowany w 2005 roku dokument "W poszukiwaniu Ester" opowiadający o Ester Krumbachovej – współscenarzystce "Stokrotek", jednej z najważniejszych czeskich artystek XX wieku. W programie przeglądu znalazł się także jedyny wyreżyserowany przez Krumbachovą obraz, "Zabójstwo inż. Czarta"

Kolejną z bohaterek cyklu "Stokrotki: Kino kobiet w kinematografii czechosłowackiej" będzie reżyserka Drahomíra Vihanová - wybitna dokumentalistka, zasłużona wykładowczyni FAMU, niedawna laureatka Czeskiego Lwa za wkład w kinematografię. W programie Kina na Granicy znalazło się aż sześć zrealizowanych przez nią filmów, w tym odłożony na dwie dekady na półkę fabularny debiut artystki "Zabita niedziela". Uznany za czechosłowackie władze za paszkwil na czechosłowacką armię obraz trafił do kin dopiero wiosną 1990 roku. Po pokazie tego filmu 1 maja goszcząca w Cieszynie reżyserka spotka się z publicznością. Drugą okazją do rozmowy z Vihanovą będzie cieszyńska premiera dokumentu "Uparta", którego reżyser Miroslav Janek kreśli na ekranie intymny portret artystki. 

W programie cyklu nie mogło zabraknąć także, znanej polskim widzom dzięki filmom "René" i "Prywatny wszechświat", Heleny Třeštíkovej. Na Kinie na Granicy będzie można zobaczyć jej "Poszukiwanie dróg", kinową wersję serialu "Etiudy małżeńskie", który emitowany był z wielkim sukcesem w telewizji czechosłowackiej w 1987 roku. To intymny portret codzienności czechosłowackich młodych małżeństw: wychowywania dzieci, pracy, walki o lepsze jutro.

Czechosłowackie kino kobiet to jednak nie tylko dokumenty i obrazy społecznie zaangażowane. Niejako dla przeciwwagi organizatorzy włączyli także do cyklu "Z tobą cieszy mnie świat" w reżyserii Marii Poledňákovej. To opowieść o trójce przyjaciół, którzy zmuszeni przez swoje żony zabierają dzieci na coroczny męski wypad w góry. Zdaniem czeskich widzów obraz Poledňákovej to najlepszy film komediowy w historii ich kinematografii.  

Rafał Pawłowski

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones