Lampard, Amarcord, Czarownice i Chinatown w Kinie Iluzjon

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Lampard%2C+Amarcord%2C+Czarownice+i+Chinatown+w+Kinie+Iluzjon-39029
Już za tydzień, w piątek 30 listopada w kinie Iluzjon odbędzie się pierwszy wspólny pokaz przygotowywany przez Filmweb i Filmotekę Narodową. W drodze ankiety czytelnicy portalu wybrali "Chinatown" na dobry początek. Nie jest to jednak jedyne arcydzieło światowego kina, jakie w ciągu najbliższego tygodnia będzie można zobaczyć w warszawskim kinie Iluzjon.

W ramach cyklu mistrzowie kamery, kino Iluzjon przybliża w listopadzie sylwetkę Giuseppe Rotunno, jednego z najznakomitszych współczesnych operatorów filmowych, laureata wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień, twórcy zdjęć do ponad 80 filmów.

Urodzony 19 marca 1923 r. w Rzymie, miał 17 lat gdy po śmierci ojca został głową rodziny. Podjął pracę w laboratorium fotograficznym w Cinecitta. Na pierwszy plan filmowy, jako asystent szwenkiera, trafił w 1942 roku, kiedy Roberto Rossellini realizował "L'uomo dalla croce", jednak nadzieje na zostanie operatorem filmowym przerwała wojna. Rotunno dostał powołanie do wojska i znalazł się w sztabowej jednostce filmowej w Grecji. Był operatorem wojennym, adiutantem dowódcy. Po kapitulacji Włoch 8 września 1943 roku, podczas wędrówki przez Grecję został pochwycony przez Niemców i wywieziony do Westfalii. Wyzwolony przez Amerykanów, został wcielony do ich armii.

Po zakończeniu wojny podjął pracę jako operator filmowy. W końcu lat 40. i początku 50. wiele ekip amerykańskich i zachodnioeuropejskich realizowało filmy na terenie Włoch. Rotunno współpracował wówczas z amerykańskim reżyserem Leonem Shamroyem, a później z Claude'em Renoirem i Robertem Kraskerem. Pracował też przy włoskich filmach dokumentalnych. Asystował przy realizacji filmów Luchino Viscontiego "Ziemia drży" (1948), "Jesteśmy kobietami" (1953), "Zmysły" (1954) i w jego filmie, zrealizowanych w 1957 r. "Białych nocach" debiutował jako samodzielny operator. Kariera Giuseppe Rotunno rozwijała się odtąd stale, owocując współpracą z wieloma słynnymi reżyserami włoskimi - Vittorio de Siką, Mario Monicellim, Federico Fellinim, oraz twórcami wielu krajów świata - był wśród nich Stanley Kramer, Mike Nichols, Arthur Hiller, Bob Fosse.

Ostatnich kilka lat poświęcił Rotunno na uczenie sztuki operatorskiej w szkole filmowej w Rzymie, spędzał też dużo czasu w archiwum filmowym, pomagając w odrestaurowaniu filmów znaczących dla historii filmu włoskiego.

Wręczając mu nagrodę przyznaną przez American Society of Cinematographers, znana aktorka i reżyserka Liv Ullmann powiedziała między innymi: "Giuseppe jest artystą, którego prace przekraczają granice krajów i kultur...Nie jest istotne, jakim językiem mówisz. Jego obrazy oddają dramaty i pasje znajdujące się w sercu scenarzysty i na twarzach aktorów, przede wszystkim w ich oczach. Przemawia bezpośrednio do twego serca i daje ci dar wspomnień, które na zawsze pozostają w pamięci".


Harmonogram projekcji:

23. XI. godz. 19.00 Lampart, reż Luchino Visconti (Włochy/Francja 1962, 183 min.)
24. XI. godz. 17.30 Cały ten zgiełk, reż Bob Fosse (USA 1979, 123 min.)
24. XI. godz. 20.00 Amarcord, reż Federico Fellini (Włochy/Francja 1973, 122 min.)
27. XI. godz. 17.30 Próba orkiestry, reż Federico Fellini (Włochy/RFN 1978, 71 min.)
28. XI. godz. 15.45 Próba orkiestry, reż Federico Fellini (Włochy/RFN 1978, 71 min.)
28. XI. godz. 20.00 Rocco i jego bracia, reż Luchino Visconti,, (Włochy/Francja 1960, 173 min.)
29. XI. godz. 16.30 Czarownice, reż. Luchino Visconti, Mauro Bolognini, Pier Paolo Pasolini, Franco Rossi, Vittorio de Sica (Włochy/Francja 1966, 111 min.)
30. XI. godz. 17.45 Amarcord, reż Federico Fellini (Włochy/Francja 1973, 122 min.)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones