Lubelski Festiwal FIlmowy już od 23 listopada

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Lubelski+Festiwal+FIlmowy+ju%C5%BC+od+23+listopada-140308

Lubelski Festiwal Filmowy 2020: Ponad 100 filmów z całego świata. Krótkie i pełne metraże oraz wyjątkowe kino autorskie. Fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne, pokazy specjalne, spotkania i warsztaty. Wszystkie wydarzenia dostępne bezpłatnie online.




Tegoroczna, 13. edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 23-28 listopada. To najbardziej zróżnicowany tematycznie, stylistycznie i formalnie, najbardziej rozbudowany programowo międzynarodowy festiwal filmowy w Lublinie. W tym roku najciekawsze nowości filmowe z całego świata, które znalazły się w programie, będą na wyciągnięcie ręki: dostęp do wszystkich tytułów festiwalowych oraz wydarzeń jest bezpłatny, a za pośrednictwem Internetu LFF będzie mógł zagościć w domach w całej Polsce.

Autorzy z całego świata zgłosili na festiwal 1465 shortów i filmów pełnometrażowych, spośród nich w programie pojawi się ponad 100 prac. Ponad połowa programu filmowego to polskie i europejskie premiery, kilka filmów będzie miało na LFF premierę światową. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy rywalizujące w 8 konkursach krótkometrażowych i jednym pełnometrażowym o statuetki Złotego Mrówkojada.

W jury tegorocznej edycji zasiądą: Katarzyna Borowiecka (dziennikarka, autorka nagradzanej audycji ABCpopkultury w radiowej Trójce, prowadząca magazynu Aktualności FIlmowe w Canal+); Agnieszka Pisarek (filmoznawczyni, krytyczka filmowa związana od 2016 r. z kanałem Sfilmowani na YouTube) oraz Dawid Adamek (założyciel i twórca kanału Sfilmowani).

Festiwal to także pokazy pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące: warsztaty oraz klub festiwalowy realizowany w formule online.

"Jelgava 94", reż. Janis Abele

Jednym z mocniejszych punktów tegorocznego programu jest konkurs Fokus: Pełny Metraż, gdzie obok uznanych polskich tytułów takich jak "Eastern" Piotra Adamskiego czy "Supernova" Bartosza Kruhlika pojawią się niezależne filmy z Czech, Cypru, Łotwy czy Rosji. Wszystkie zagraniczne pełne metraże na tegorocznym LFF są polskimi premierami. Wśród nich znajdzie się m.in. "Jelgava 94" Janisa Abele – młodego, ale już okrzykniętego objawieniem reżysera z Łotwy. "Jelgava 94" to film o powrocie do dzieciństwa, ale też podróż w głąb siebie w poszukiwaniu wydarzeń, które uformowały twórców. Obraz został nagrodzony w czterech kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię, na najbardziej prestiżowym łotewskim festiwalu filmowym Lielais Kristaps. Na festiwalu zobaczymy go 28 listopada (sobota) o godz. 18:00.

Warto zwrócić uwagę na pokazy konkursowe krótkich metraży, które zawsze były mocną stroną Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Dla organizatorów wydarzenia to gatunek najszybciej portretujący dynamicznie zmieniający się świat oraz nowe prądy w kinematografii. Także i w tym roku krótki metraż jest ważną częścią programu festiwalu. W tym roku będzie to 7 konkursów tematycznych, m.in. Fokus: Emocje czy Fokus: Animacja. W pierwszym z powyższych konkursów zobaczymy m.in. macedońską "Naklejkę" o sile ojcowskiej miłości w obliczu absurdalnych zrządzeń losu (film prezentowany m.in na FF w Sundance, polska premiera na festiwalu – 28 listopada) czy animację "Ostatnia wieczerza" w reż. Piotra Dumały (seans w piątek, 27 listopada o 20:00), w którym wybitny polski animator łączy scenę ostatniej wieczerzy w jadącym pociągu z wyjątkową, współczesną muzyką. Tegoroczny LFF to także aż 12 pozakonkursowych bloków tematycznych.

"Ostatnia wieczerza", reż. Piotr Dumała

W programie znalazły się także wydarzenia towarzyszące, m.in. internetowe warsztaty języka filmowego, nowoczesnego pisania i mówienia o filmie oraz storytellingu. Warsztaty poprowadzą m.in. dr Marcin Maron i dr hab. Łukasz Jasina.

Program uzupełni też klub festiwalowy, w którym usłyszymy zespół Czuła Obserwacja wykonujący na żywo muzykę do awangardowych animacji Winsora McCaya (czwartek, 22 listopada o 22:00).

Lubelski Festiwal Filmowy potrwa od 23 do 28 listopada. Dostęp do wszystkich wydarzeń jest bezpłatny. Rejestracja na seanse będzie się odbywała przez portal evenea.pl. Zarejestrowani na 15 minut przed seansem otrzymają na podany adres e-mail link do streamu. Wydarzenia klubu festiwalowego będą dostępne na stronie LFF na Facebooku (facebook.com/lubelskifestiwalfilmowy). Pełny program festiwalu jest dostępny na www.lff.lublin.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones