Lubelski Festiwal Filmowy zaprasza w dniach 18-26 listopada

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Lubelski+Festiwal+Filmowy+zaprasza+w+dniach+18-26+listopada-148377
Happening parodiujący ideę wystawnych gal wręczenia nagród filmowych zamienił się w jeden z największych w Polsce festiwali kina niezależnego. Zaczęło się od pokazów regionalnych twórców. Z biegiem czasu wydarzenie zyskało zasięg międzynarodowy.

Ponad 150 krótko- i pełnometrażowych produkcji z całego świata, warsztaty filmowe, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami – tak zapowiada się listopadowe święto kinomanów. Lubelski Festiwal Filmowy w dniach 18-26 listopada zgromadzi publiczność już po raz szesnasty.


W konkursie o statuetkę Złotego Mrówkojada walczą filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Konkurs jest podzielony na 8 bloków tematycznych – Animacja, Dokument, Dzieci, Emocje, Eksperyment, Pomysł, Temat oraz Pełny Metraż.

Produkcje oceni jury, w którym zasiądzie reżyserka i scenarzystka Magdalena Wleklik, montażysta filmowy Hubert Pusek oraz autor wybitnego, nagradzanego w Polsce i na świecie filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" czyli Mariusz Wilczyński. Jak co roku decyzja o nagrodzie zostanie oddana również w ręce publiczności.

W tym roku filmem otwarcia będzie "Matka Apostołów" w reżyserii Zazy Buładze. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach podczas wojny w Donbasie w 2014 r. zyskała już uznanie wśród krytyków i jak do tej pory produkcja ukraińsko-gruzińskiego reżysera zdobyła 70 nagród w 20 krajach, w tym na festiwalu w Cannes. Losy matki poszukującej swojego syna-pilota, przebywającego na terenie opanowanym przez terrorystów, jeszcze bardziej poruszają i zyskują na aktualności w kontekście ostatnich wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

Oprócz "Matki Apostołów" w tym roku w szranki o tytuł najlepszego filmu pełnometrażowego stanęły m.in. "The Den" (reż. Beatrice Baldacci), "Infinite Sea" (reż. Carlos Amaral), "Apokawixa" (reż. Xawery Żuławski) czy nagrodzony w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Słoń" (reż. Kamil Krawczycki).

W programie LFF znajdą się też pokazy tematyczne krótkich metraży, w tym autorskie cykle "Off na świecie", "Zoom na emigrację" i "Świat Kobiet". Nowością będzie blok tematyczny skupiający się na niezwykłości różnych zakątków naszego kraju, noszący w tym roku nazwę "Świat w OFFie". Projekt powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. W jego ramach odbędą się panele dyskusyjne poświęcone city placementowi w filmie oraz turystyce kulturalnej w różnych krajach świata i wyzwaniach związanych z pandemią. Kinomani wezmą również udział w seansie połączonym z kolacją inspirowaną filmem. To będzie połączenie dwóch doświadczeń: kinowego i kulinarnego.

W ramach cyklu "Historia w kinie/Historia kina" zaprezentowany zostanie blok filmów Jerzego Kawalerowicza złożony z wybranych filmów: "Austeria", "Matka Joanna od aniołów" i "Pociąg". Z okazji 75. lecia powstania Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej widzowie zobaczą dwuczęściową retrospektywę, składającą się z pokazu filmów rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.

Lubelski Festiwal Filmowy od lat realizuje filozofię kina jako pretekstu do spotkań i wymiany poglądów. W ten sposób przyczynia się do znoszenia barier, które mogą utrudniać ludziom swobodny dialog. Dlatego LFF to nie tylko filmy, ale również spotkania i warsztaty, m.in. dubbingu, pisania scenariuszy i tworzenia animacji poklatkowej.

W tym roku podczas paneli dyskusyjnych Lublin Media Meetings zgromadzą się przedstawiciele szeroko rozumianej branży medialnej. Celem jest integracja różnych środowisk funkcjonujących w ramach mediów, wymiana doświadczeń i stymulowanie współpracy pomiędzy twórcami i organizatorami wydarzeń kulturalnych. Diagnoza aktualnego stanu kina nastoletnich twórców, wpływów młodych na kształt imprez filmowych oraz rozpoznanie potrzeb i oczekiwań potencjalnych odbiorców festiwali, którzy dopiero wchodzą w dorosłość – to część tematów, które zostaną poruszone podczas dyskusji. Panel jest jednym z etapów przygotowania festiwalu do 2023 roku, w którym Lublin
stanie się Europejską Stolicą Młodzieży.

Festiwal zakończy gala wręczenia nagród oraz wyjątkowy koncert zespołu Czuła Obserwacja, do którego wizualizacje na żywo przygotuje przewodniczący tegorocznego jury – Mariusz Wilczyński.

16. Lubelski Festiwal Filmowy
18-26 listopada 2022 r.
Centrum Kultury w Lublinie
lff.lublin.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones