Przyznano kolejne nominacje do Złotego Globu. Wśród tegorocznych tytułów typowanych do słynnej nagrody we wszystkich kategoriach przeważają dwa filmy -
"Moulin Rouge" oraz
Piękny umysł. Pierwszy z wymienionych obrazów ubiegać się będzie między innymi o nagrodę Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w kategorii Najlepszy Film Dramatyczny, drugi zaś w kategorii Najlepszy Musical lub Komedia. Gwiazda filmu Luhrmanna poszczycić się natomiast może podwójną nominacją dla najlepszej aktorki - w musicalu lub komedii za kreację w
"Moulin Rouge" oraz w dramacie za rolę w "Innych". Dwie nominacje otrzymał także
Billy Bob Thornton za rolę w filmie Coen
Człowiek, którego nie było, a także za występ w "Bandits". O nagrodę Złotego Globu dla najlepszego reżysera walczyć będą Steven Spielberg (
"A.I. Sztuczna Inteligencja"), Ron Howard (
Piękny umysł), Baz Luhrmann (
"Moulin Rouge"), David Lynch (
Mulholland Drive) i Robert Altman (
"Gosford Park"). Dużym zaskoczeniem tegorocznych nominacji jest brak wyraźnych kandydatów do Oscara.
NAJLEPSZY FILM DRAMATYCZNY
Piękny umysł Człowiek, którego nie było In the Bedroom Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia Mulholland Drive NAJLEPSZA AKTORKA W DRAMACIE
Halle Berry -
"Monster's Ball" Nicole Kidman -
"Inni" Tilda Swinton -
"Na samym dnie" Sissy Spacek -
"In the Bedroom" Judi Dench -
"Iris" NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE
Russell Crowe -
"Piękny umysł" Kevin Spacey -
"Kroniki portowe" Will Smith -
"Ali" Billy Bob Thornton -
"Człowiek, którego nie było" Denzel Washington -
"Dzień próby" NAJLEPSZA KOMEDIA LUB MUSICAL
"Moulin Rouge" "Dziennik Bridget Jones" "Gosford Park" "Legalna blondynka" "Shrek" NAJLEPSZA AKTORKA W LUB KOMEDII
Reese Witherspoon -
"Legalna blondynka" Renee Zellweger -
"Dziennik Bridget Jones" Cate Blanchett -
"Banditsi" Nicole Kidman -
"Moulin Rouge" Thora Birch -
"Ghost World" NAJLEPSZY AKTOR W MUSICALU LUB KOMEDII
John Cameron Mitchell -
"Hedwig And The Angry Inch" Ewan McGregor -
"Moulin Rouge" Gene Hackman -
"The Royal Tenenbaums" Hugh Jackman -
"Kate i Leopold" Billy Bob Thornton -
"Bandits" NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
"No Man's Land" "Amelia" "Behind The Sun" "Monsoon Wedding" "Y Tu Mama Tambien" NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Kate Winslet -
"Iris" Jennifer Connelly -
"Piekny umysł" Marisa Tomei -
"In the Bedroom" Cameron Diaz -
"Vanilla Sky" Helen Mirren -
"Gosford Park" Maggie Smith -
"Gosford Park" NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Ben Kingsley -
"Sexy Beast" Jim Broadbent -
"Iris" Steve Buscemi -
"Ghost World" Hayden Christensen -
"Life As A House" Jude Law -
"A.I. Sztuczna Inteligencja" Jon Voight -
"Ali" NAJLEPSZY REŻYSER
Robert Altman -
"Gosford Park" Ron Howard -
"Piękny umysł" Peter Jackson -
"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" Baz Luhrmann -
"Moulin Rouge" David Lynch -
"Mulholland Drive" Steven Spielberg -
"A.I. Sztuczna Inteligencja" NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Joel Coen and
Ethan Coen -
"Człowiek, którego nie było" Julian Fellowes -
"Gosford Park" Akiva Goldsman -
"Piękny umysł" David Lynch -
"Mulholland Drive" Christopher Nolan -
"Memento" NAJLEPSZA MUZYKA
Hans Zimmer -
"Pearl Harbor" Craig Armstrong -
"Moulin Rouge" James Horner -
"Piękny umysł" Angelo Badalementi -
Mulholland Drive Lisa Gerrard i
Pieter Bourke -
"Ali" Howard Shore -
"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" John Williams -
"A.I. - Sztuczna inteligencja" Christopher Young -
"Kroniki portowe" NAJLEPSZA PIOSENKA
"Come What May"
"Moulin Rouge" "There You'll Be" - Faith Hill -
"Pearl Harbor" "Vanilla Sky" - Paul McCartney -
"Vanilla Sky" "May It Be" - Enya -
"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" "Until" - Sting -
"Kate & Leopold" NAJLEPSZY SERIAL - DRAMAT
"Prezydencki poker" "Rodzina Soprano" "Six Feet Under" "Alias" "CSI: Crime Scene Investigation" "24" NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Edie Falco -
"Rodzina Soprano" Lorraine Bracco -
"Rodzina Soprano" Amy Brenneman -
"Potyczki Amy" Jennifer Garner -
"Alias" Lauren Graham -
"Gilmore Girls" Marg Helgenberger -
"CSI: Crime Scene Investigation" Sela Ward -
"Once And Again" NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Martin Sheen -
"Prezydencki poker" James Gandolfini -
"Rodzina Soprano" Simon Baker -
"The Guardian" Peter Krause -
"Six Feet Under" Kiefer Sutherland -
"24" NAJLEPSZY SERIAL - KOMEDIA
"Ally McBeal" "Frasier" "Will & Grace" "Seks w wielkim mieście" "Przyjaciele" NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM
Calista Flockhart -
"Ally McBeal" Debra Messing -
"Will & Grace" Jane Kaczmarek -
"Malcom In The Middle" Sarah Jessica Parker -
"Seks W Wielkim Mieście" Heather Locklear -
"Spin City" NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM
Kelsey Grammar -
"Frasier" Eric McCormack -
"Will & Grace" Tom Cavanagh -
"Ed" Frank Muniz -
"Malcom In The Middle" Charlie Sheen -
"Spin City" NAJLEPSZY MINISERIAL LUB FILM TELEWIZYJNY
"Anne Frank" "Kompania braci" "Conspiracy" "Life With Judy Garland: Me And My Shadow" Emma Thompson -
"Wit" NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Judy Davis jako Judy Garland
"Life With Judy Garland: Me And My Shadows" Bridget Fonda -
"No Ordinary Baby" Emma Thompson -
"Wit" Hannah Taylor Gordon -
"Anne Frank" Julianna Margulies -
"Mgły Avalonu" Leelee Sobieski -
"Uprising" NAJLEPSZY AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Kenneth Branagh jako Reinhard Heydrich w
"Conspiracy" James Franco -
"James Dean" Damian Lewis -
"Kompania braci" Ben Kingsley -
"Anne Frank" Barry Pepper -
"61*" NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Jennifer Aniston -
"Przyjaciele" Tammy Blanchard -
"Life With Judy Garland: Me And My Shadows" Rachel Griffiths -
"Six Feet Under" Allison Janney -
"Prezydencki Poker" Megan Mullally -
"Will & Grace" NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
John Corbett -
"Seks w wielkim mieście" Sean Hayes -
"Will & Grace" Ron Livingston -
"Kompania Braci" Stanley Tucci -
"Conspiracy" Bradley Whitford -
"Prezydencki Poker"