Nowy numer "EKRANów" w sprzedaży od 28 lutego

https://www.filmweb.pl/news/Nowy+numer+%22EKRAN%C3%B3w%22+w+sprzeda%C5%BCy+od+28+lutego-103142
Tematem nowego numeru "EKRANów" uczyniliśmy przemiany we współczesnej narracji filmowej, na czele z dominującym modelem opowiadania w ostatnich 20 latach, czyli "narracją schizofreniczną" – obecną już nie tylko na gruncie filmów awangardowych i artystycznych, lecz również mainstreamowych. W cyklu artykułów poświęconych temu zjawisku – między innymi w rozmowie z teoretykiem filmu i kognitywistą, Jackiem Ostaszewskim oraz w tekście Barbary Szczekały o tzw. mózgotrzepach i puzzle films – przyglądamy się temu zjawisku w szerokim ujęciu. Najważniejsze pytanie, które stawiamy, to: czy narracja niewiarygodna, paranoiczna i schizofreniczna stanowiła najlepszy kod opisu naszej rzeczywistości, a jeśli tak, to czego metaforą jest wieszczona właśnie epoka narracji autystycznej? 



Cykl artykułów o narracji wzbogaciliśmy o esej na temat slow-filmów. Z nimi koresponduje także najnowsze dzieło mistrza schizorealizmu Spike'a Jonze'a – neomelodramat "Ona", który wybraliśmy na film numeru.

Ponadto w pierwszym w tym roku wydaniu "EKRANów" polecamy esej Brynna White'a z okazji 90. urodzin Lee Marvina, wybitnego amerykańskiego aktora, którego role cechowała niepowtarzalna moc i heroizm; artykuł Bolesława Racięskiego o Amacie Escalante, jednym z najbardziej bezwzględnych obserwatorów i komentatorów meksykańskiej rzeczywistości; oraz tekst Filipa Nowaka o mało znanej kinematografii północnokoreańskiej, stanowiącej jeden z filarów zmasowanej indoktrynacji ideologicznej.

W najnowszym numerze naszego pisma publikujemy również drugą część artykułu Michała Pabisia-Orzeszyny o "nowej historii kina" oraz kontynuację tekstu Rafała Syski o split screenie, tym razem poświęconego sposobom wykorzystania tego zabiegu w kinie najnowszym. W cyklach: niezrealizowany film wojenny Akiry Kurosawy o nalocie na Pearl Harbor; sylwetka Toma Hardy'ego i kostiumy bohaterek trylogii "Władca Pierścieni". Wielbicielom tematyki z pogranicza kina i nowych mediów polecamy zaś artykuł Tomasza Z. Majkowskiego o głosie w grach wideo oraz tekst Piotra Sterczewskiego o "Going Home", niezależnej produkcji studia The Fullbright Company.

Życzymy miłej lektury!
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones