Listę nominowanych filmów i artystów do swoich corocznych nagród ogłosiła Brytyjska Akademia Filmowa i Telewizyjna (BAFTA). Nagrody BAFTA są najważniejszymi nagrodami filmowymi w Wielkiej Brytanii, określane też są niekiedy angielskimi Oscarami.
Najwięcej nominacji zdobył film
"Wzgórze nadziei", ma szansę na nagrody aż w 13 kategoriach. 12 nominacji otrzymał
"Władca Pierścieni: Powrót Króla", tyle samo ile w zeszłym roku
"Władca Pierścieni: Dwie wieże".
O nagrodę dla najlepszego filmu rywalizują również
"Duża ryba" Tima Burtona,
"Między słowami" Sofii Coppoli oraz
"Pan i władca: Na krańcu świata" Petera Weira.
Laureatów poznamy 15 lutego.
Pełna lista nominowanych filmów i artystów:
NAJLEPSZY FILM
"Duża ryba" "Wzgórze nadziei" "Władca Pierścieni: Powrót Króla" "Między słowami" "Pan i Władca: Na krańcu świata" NAGRODA IM. ALEXANDRA KORDY DLA WYRÓŻNIAJACEGO SIĘ BRYTYJSKIEGO FILMU ROKU
"Wzgórze nadziei" "Dziewczyna z perłą w kolczyku" "In This World" "To właśnie miłość" "Touching the Void" NAGRODA IM. CARLA FOREMANA DLA NAJBARDZIEJ OBIECUJĄCEGO DEBIUTANTA
Sergio Casci, scenarzysta,
"American Cousins" Jenny Mayhew, scenarzysta,
"Zabić króla" Peter Webber, reżyser,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Emily Young, reżyser/scenarzysta,
"Pocałunek życia" NAGRODA IM. DAVIDA LEANA ZA REŻYSERIĘ
Tim Burton,
"Duża ryba" Anthony Minghella,
"Wzgórze nadziei" Peter Jackson,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Sofia Coppola,
"Między słowami" Peter Weir,
"Pan i Władca: Na krańcu świata" NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
"21 Grams",
Guillermo Arriaga "Inwazja barbarzyńców",
Denys Arcand "Gdzie jest Nemo?",
Andrew Stanton/
Bob Peterson/
David Reynolds "Między słowami",
Sofia Coppola "Dróżnik",
Thomas McCarthy NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
"Duża ryba",
John August "Wzgórze nadziei",
Anthony Minghella "Dziewczyna z perłą w kolczyku",
Olivia Hetreed "Władca Pierścieni: Powrót Króla",
Fran Walsh/
Philippa Boyens/
Peter Jackson "Rzeka tajemnic",
Brian Helgeland NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
"Inwazja barbarzyńców",
Denys Arcand "Trio z Belleville",
Sylvain Chomet "Być i mieć",
Nicolas Philibert "Good Bye Lenin!",
Wolfgang Becker "In This World",
Michael Winterbottom "Spirited Away: W Krainie Bogów",
Hayao Miyazaki NAJLEPSZY AKTOR
Benicio Del Toro,
"21 Grams" Bill Murray,
"Między słowami" Johnny Depp,
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" Jude Law,
"Wzgórze nadziei" Sean Penn,
"21 Grams" Sean Penn,
"Rzeka tajemnic" NAJLEPSZA AKTORKA
Anne Reid,
"The Mother" Naomi Watts,
"21 Grams" Scarlett Johansson,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Scarlett Johansson,
"Między słowami" Uma Thurman,
"Kill Bill: Vol. 1" NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Albert Finney,
"Duża ryba" Bill Nighy,
"To właśnie miłość" Ian McKellen,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Paul Bettany,
"Pan i Władca: Na krańcu świata" Tim Robbins,
"Rzeka tajemnic" NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Emma Thompson,
"To właśnie miłość" Holly Hunter,
"Trzynastka" Judy Parfitt,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Laura Linney,
"Rzeka tajemnic" Renee Zellweger,
"Wzgórze nadziei" NAGRODA IM. ANTHONY ASQUITHA ZA NAJLEPSZĄ MUZYKĘ
Gabriel Yared,
"Wzgórze nadziei" Alexandre Desplat,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" The RZA,
"Kill Bill: Vol. 1" Howard Shore,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Kevin Shields,
"Między słowami" NAJLEPSZE ZDJĘCIA
John Seale,
"Wzgórze nadziei" Eduardo Serra,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Andrew Lesnie,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Lance Acord,
"Między słowami" Russell Boyd,
"Pan i Władca: Na krańcu świata" NAJLEPSZY MONTAŻ
Stephen Mirrione,
"21 Grams" Walter Murch,
"Wzgórze nadziei" Sally Menke,
"Kill Bill: Vol. 1" Jamie Selkirk,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Sarah Flack,
"Między słowami" NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Dennis Gassner,
"Duża ryba" Dante Ferretti,
"Wzgórze nadziei" Ben van Os,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Grant Major,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" William Sandell,
"Pan i Władca: Na krańcu świata" NAJLEPSZE KOSTIUMY
Ann Roth/Carlo Poggioli,
"Wzgórze nadziei" Dien van Straalen,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Ngila Dickson/Richard Taylor,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Wendy Stites,
"Pan i Władca: Na krańcu świata" Penny Rose,
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Wzgórze nadziei" "Kill Bill: Vol. 1" "Władca Pierścieni: Powrót Króla" "Pan i Władca: Na krańcu świata" "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Duża ryba" "Kill Bill: Vol. 1" "Władca Pierścieni: Powrót Króla" "Pan i Władca: Na krańcu świata" "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Jean A Black/Paul Le Blanc,
"Duża ryba" Paul Engelen/Ivana Primorac,
"Wzgórze nadziei" Jenny Shircore,
"Dziewczyna z perłą w kolczyku" Richard Taylor/Peter King/Peter Owen,
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" Ve Neill/Martin Samuel,
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAZOWY FILM ANIMOWANY
"Dad's Dead", Maria Manton/Chris Shepherd
"Dear Sweet Emma", John Cernak
"Jojo in the Stars", Sue Goffe/Marc Craste
"Nibbles", Ron Diamond/Chris Hinton
"Plumber", Randi Yaffa/Andy Knight/Richard RosenmaN
NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Brown Paper Bag" "Bye Child" "Nits" "Sea Monsters" "Talking With Angels"