Oscar dla Marlona Brando: Akademia przeprasza Sacheen Littlefeather

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscar+dla+Marlona+Brando%3A+Akademia+przeprasza+Sacheen+Littlefeather-147414
Oscar dla Marlona Brando: Akademia przeprasza Sacheen Littlefeather
źródło: Getty Images
autor: Bettmann
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przeprosiła Sacheen Littlefeather, aktywistkę, aktorkę i modelkę rdzenno-amerykańskiego pochodzenia, która w 1973 roku w imieniu Marlona Brando odmówiła odebrania Oscara. Reakcje widowni na pojawienie się Littlefeather były skrajne: od aplauzu po buczenie i rasistowskie gesty.

Sacheen Littlefeather: odmowa Oscara w imieniu Marlona Brando



GettyImages-515575596.jpg Getty Images © Bettmann


Sacheen Littlefeather, wśród przodków której są przedstawiciele plemion Apaczów i Yaqui, była pierwszą rdzenną Amerykanką, jaka pojawiła się na scenie oscarowej gali. Wygłosiła ona przemówienie na prośbę Marlona Brando, którego wyróżniono statuetką dla najlepszego aktora za rolę Vita Corleone w "Ojcu chrzestnym". Littlefeather nagłośniła wówczas sprawę akcji okupacyjnej w osadzie Wounded Knee w stanie Dakota. Protestujący sprzeciwiali się aktom przemocy, rasizmowi i złym warunkom bytowym w rezerwacie w Pine Ridge. Po swoim wystąpieniu Littlefeather trafiła na hollywoodzką czarną listę i otrzymywała groźby, a media powtarzały nieprawdziwe informacje na jej temat.

Niemal 50 lat później Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wystosowała oficjalny list z przeprosinami. 17 września w Muzeum Akademii odbędzie się też specjalny wieczór z Sacheen Littlefeather.

Akademia przeprasza i obiecuje poprawę



Przemoc, z jaką spotkałaś się po swoim wystąpieniu, była bezpodstawna i nieusprawiedliwiona. Emocjonalny koszt, jaki poniosłaś, oraz uszczerbek dla twojej kariery w naszym przemyśle są nie do naprawienia. Zbyt długo nie doceniano odwagi, jaką się wykazałaś. Oferujemy Ci teraz nasze najszczersze przeprosiny oraz najgłębszy szacunek, czytamy w liście, jaki podpisał David Rubin, prezes Akademii.

Dzisiaj, niemal 50 lat później, przy wparciu Indigenous Alliance, trwamy w postanowieniu, by zapewniać widoczność oraz szacunek rdzennym głosom i oryginalnym twórcom. Zamierzamy współtworzyć bardziej inkluzywny i pełen szacunku przemysł, który łączy sztukę z aktywizmem, wytyczając ścieżkę postępu.

7 wspaniałych: "Ojciec chrzestny"



Zobaczcie odcinek programu "7 wspaniałych", w którym Łukasz Muszyński wybiera najbardziej pamiętne momenty z serii "Ojciec chrzestny":

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones