W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu PLANETE DOC najlepsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zawalczą o nagrodę DOC ART AWARD oraz 2000 euro. Konkursowa sekcja została stworzona we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Łukasz Ronduda – historyk sztuki i kurator, dziennikarka kulturalna Małgorzata Sadowska oraz Kuba Mikurda – krytyk, filozof kultury, redaktor Linii Filmowej w wydawnictwie Korporacja Ha!art.
W ramach sekcji konkursowej widzowie będą mogli zobaczyć nie tylko filmy poświęcone sztukom wizualnym (
"L.A. Raeven. Więcej niż sztuka",
"ANPO: na froncie sztuki",
"Pustynia: przytułek dla sztuki zakazanej",
"Sztuka Woodmanów") i wideoarty (
"Ściśnięci"), ale także filmy o architekturze (
"Projekt ANT FARM. Przestrzeń, ziemia i czas"), fotografii (
"David Bailey. Fotograf gwiazd"), modzie (
"Szalona miłość – Yves Saint Laurent"), a nawet sztuce kulinarnej (
"El Bulli. Kuchnia to sztuka"), stand-up comedy (
"Bill Hicks: Amerykanin"), sztuce dramatycznej (
"Arbor"), książkach artystycznych (
"Zróbmy najpiękniejszą książkę świata") czy parkourze (
"Pokonaj przestrzeń").
Warto dodać, że pokazy filmów walczących o nagrodę Doc Art Award oraz Nos Chopina dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej będą odbywać się w ramach nowej sekcji tematycznej "Wena i Muza – Free Your Mind".
8. PLANETE DOC to również szereg wydarzeń specjalnych, z których kilka będzie poświęconych sztuce. W trakcie festiwalu, w Kinie Muranów widzowie będą mogli objerzeć wystwę fotografii "Afganistan Now!" autorstwa fotoreportera wojennego Maksymiliana Rigamonti, które powstały podczas prawie dwumiesięcznego pobytu w Afganistanie latem 2010 roku. Drugą wystawą towarzyszącą festiwalowi PLANETE DOC będzie wystawa form dokumentalnych low-tech Vahidy Ramujkic i Aviva Kruglanskiego. Ramujkic i Kruglanski od kilku lat rozwijają metody rejestracji rzeczywistości stosując haft dokumentalny. Wykorzystywana przez nich technika nazywana jest metodą low-tech, w odróżnieniu od technologii zaawansowanej (high-tech). Ich prace będą prezentowane w przestrzeni Galerii Nizio oraz na II piętrze Kinoteki. Artyści poprowadzą również pięciodniowe warsztaty haftu dokumentalnego na warszawskiej Pradze. Kuratorem projektu jest Paulina Jeziorek.
Z kolei 14 maja, w ramach Nocy Muzeów, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zamieni się w kino. W ramach projektu MUZEUM-KINO przygotowanego przez Sebastiana Cichockiego i Łukasza Rondudę z MSN, od godz. 21.00, w tymczasowej siedzibie muzeum przy ul. Pańskiej 3, widzowie będą mogli obejrzeć cztery wyjątkowe dokumenty kreatywne eksperymentujące z formułą dokumentu: startujący w konkursie Doc Art na festiwalu PLANETE DOC głośny
"Arbor" Clio Barnard (2010) oraz trzy polskie filmy:
"Prekursor" Tadeusza Królikiewicza (1988),
"Wanda Gościmińska. Włókniarka" Wojciecha Wiszniewskiego (1975) oraz
"Sceny narciarskie" Bogdana Dziworskiego (1980). W muzeum działać będzie również kawiarnia Nowoczesna serwująca specjalne "kinowe" menu i muzykę wybraną przez pracowników muzeum, nawiązującą do field recordings, czyli dźwiękowych "dokumentów".
Więcej informacji o festiwalu na stronie
www.planetedocff.pl Przedsprzedaż biletów rusza 29 kwietnia w warszawskiej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie.
Festiwal PLANETE DOC odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznych Kinotece, Muranowie i Iluzjonie, a w dniach 6-8 maja w ramach "weekendu z cyfrowym PLANETE DOC" w kinach studyjnych w 22 miastach w Polsce.