Planete Doc Review po raz pierwszy w 10 miastach!

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Planete+Doc+Review+po+raz+pierwszy+w+10+miastach-51284
Tego jeszcze nie było! Festiwal PLANETE DOC REVIEW po raz pierwszy organizuje WEEKEND CYFROWY, w trakcie którego odbędą się projekcje jednocześnie w 10 miastach w Polsce! Widzowie 22 kin w całym kraju w ramach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych obejrzą tym samym czasie 10 filmów festiwalowych za pośrednictwem kina internetowego iplex.pl. W programie między innymi: "Yes-meni naprawiają świat" (Francja), "Kultura remiksu" (Kanada) czy "Big John – zapaśnik po norwesku" (Norwegia). Podczas Weekendu z Cyfrowym Planete Doc Review widzowie zdecydują, który z 10 wyświetlanych filmów otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Nagroda ta będzie wyborem wielkiej wspólnoty miłośników dobrego filmu i ludzi ciekawych świata – czyli Państwa! Wystarczy zaznaczyć najciekawszy film na specjalnym kuponie konkursowym i wrzucić go do oznaczonej urny w kinie. Dodatkowo, w sobotę 9 maja o godz. 19.30, w Międzynarodowym Dniu Sprawiedliwego Handlu, zapraszamy w dziesięciu miastach na debaty o związkach między ekologią i polityką współorganizowanych przez lokalne Kluby Krytyki Politycznej.

Zapraszamy na film dnia FESTIWALU PLANETE DOC REVIEW na temat aktualnego kryzysu finansowego! Jest nim niezwykle przenikliwy wizjonerski dokument Erwina Wagenhofera "Zaróbmy jeszcze więcej" / godz. 18.00/. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, gdzie dokładnie znajdują się nasze pieniądze. Możemy być jednak pewni, że nie ma ich w bankach. W błyskotliwym dokumencie Erwin Wagenhofer przygląda się funkcjonowaniu światowego systemu finansowego. W swoim wizjonerskim filmie reżyser zderza poglądy beneficjentów liberalnego kapitalizmu z punktem widzenia jego ofiar, stara się prześledzić i odtworzyć mechanizmy nowoczesnego rynku bez granic. Czy kryzys był więc nieunikniony? Czy możemy coś zrobić, czy jesteśmy skazani na bycie nieświadomymi sprawcami skrajnej niesprawiedliwości na świecie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w rozmowie zorganizowanej przez Krytykę Polityczną po premierze polskiej filmu.

O godz. 18.00 zobaczymy holenderski film "CARMEN I BORAT", który pokaże prawdziwą historię bohaterów niezbyt chlubnie przedstawionych w komedii "Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej". Gdy w Kazachstanie telewizja emituje film Borat, nikomu jakoś nie jest do śmiechu. Dziadek Carmen przedstawiony zostaje jako specjalista od aborcji, ktoś inny to zboczeniec zoofil, jedna z kobiet to czwarta dziwka w kraju. Łatwowierni mieszkańcy Glodu nie rozumieją słowa po angielsku i wychodzą na zupełnych idiotów. Kiedy zjawiają się dziennikarze, nikt już nie wita przyjezdnych z entuzjazmem. Nadzieję rozbudzają tylko zagraniczni prawnicy obiecujący pomoc w uzyskaniu 30 milionów euro odszkodowania.

Z cyklu Muzyka i wolność będzie dziś można obejrzeć fascynujący brytyjski dokument pt. "Afgański Idol" /Afgan star /22.30/, który śledzi losy czwórki finalistów afgańskiej wersji Idola. Program Afgan Star był największym wydarzeniem medialnym w Afganistanie na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jego finał obejrzało 11 milionów ludzi, jedna trzecia mieszkańców kraju. Na uczestników głosowano przez komórki, głosować mógł każdy i na kogo chciał. Dla wielu był to pierwszy kontakt z demokracją. Ekipa niezależnej stacji Tolo TV wierzy, że programem uda się odciągnąć ludzi od wojny i skieruje w stronę muzyki.

O godz. 21.45 zabierzemy Was w podróż do świata animacji. W tym roku po raz pierwszy mamy przyjemność zaprezentować na festiwalu PLANETE DOC REVIEW rewolucyjny nurt dokumentu, jakim są animowane filmy dokumentalne. Animacja niesłusznie kojarzy nam się z fikcją, a przecież za pomocą rysunku doskonale można opowiadać prawdziwe historie. W cyklu ANIMA DOC odbędą się dziś pokazy między innymi filmu "Tamte dni" (Francja) /21.45/, który opowiada o odkrywaniu przez reżyserkę tajemniczej przeszłości jej ojca. Będzie też obsypany nagrodami (z Oscarem włącznie) film "RYAN" o Ryanie Larkinie, genialnym animatorze, który od ponad 30 lat nie stworzył żadnego dzieła. Pokaz zamknie film pt. "Niewolnicy" (Norwegia/Szwecja) traktujący o wojnie domowej, która od 20 lat nęka południowy Sudan. Wraz z nią kwitnie niewolnictwo.
 
ZOBACZ CZY ROZUMIESZ ŚWIAT- RESZTA TO FIKCJA! Napisz recenzję filmu i wygraj cenny sprzęt HP! Filmy Planete Doc Review stawiają niewygodne pytania, przenoszą nas w najdalsze zakątki świata, wzruszają, skłaniają do refleksji. A Ty co o nich myślisz? Podziel się z nami swoimi wrażeniami i napisz recenzję jednego z filmów festiwalowych. Atrakcyjne nagrody czekają na autorów najlepszych recenzji filmów prezentowanych podczas festiwalu. Program festiwalu i info o konkursie – www.docreview.pl 


Festiwal Planete Doc Review potrwa od piątku do następnej niedzieli. Więcej informacji o imprezie znajdziecie TUTAJ.

Aby wziąć udział w ankiecie na najlepszy film festiwalu, powinniście kliknąć TUTAJ.


Cena biletu: 13 zł.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones