Polski dzień w Los Angeles

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Polski+dzie%C5%84+w+Los+Angeles-26461
W piątek, 20 stycznia o godz. 20.00, czyli w sobotę 21. rano czasu polskiego odbył się w Los Angeles długo zapowiadany koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka "Journey to Light" ("Podróż do światła"). Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Ogromna sala Royce Hall w centrum L.A. pomieściła niemal 2000 gości. Organizatorami koncertu były: Polskie Wydawnictwa Audiowizualne i Instytut Rozbitek przy wsparciu organizacyjnym i finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Celem imprezy była prezentacja Instytutu oraz możliwości międzynarodowej współpracy z Polską w dziedzinie kinematografii, a przede wszystkim promocja polskiej kultury filmowej i jej twórców.

W koncercie wzięła udział 80-osobowa orkiestra "USC Thornton Symphony" i chór "The Hollywood Film Chorale". Podczas koncertu wystąpili Leszek Możdżer (fortepian), Sussan Deyhim (śpiew), Agnieszka Tomaszewska (sopran) oraz Marta Maślanka (cymbały). Orkiestra wystąpiła pod batutą Michał Nesterowicz, a koncert prowadził sam Jan A.P. Kaczmarek. Artyści wykonali muzykę z filmów: "Niewierna", "Marzyciel", "Trzeci cud", "Quo Vadis" oraz dwie ostatnie części "Kantaty o wolności" dedykowanej pamięci Jana Pawła II.

W koncercie wzięło udział wiele osób ze świata filmu i mediów, producentów, reżyserów, aktorów i dziennikarzy, a także sporo młodych osób, studentów, dla których uczestnictwo w imprezie było jednym z pierwszych kontaktów z polską kulturą filmową. Wśród publiczności znaleźli się m.in. Julie Delpy, scenarzysta Syd Field, Ed Harris, Irvin Kershner, Tony Kushner, Brian Cox, Paul Broucek, Marc Forster, Curtis Harrington, Jange Arrington. Zaproszenie przyjęli także Robert Cutietta, Dorothy Ditmer i Brian King z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, przedstawiciele American Film Institute (m.in. Ethelda Singer) i Pacific Australia Film Comission oraz wytwórni filmowych: Mona Starssburger z Foxa, Salvador Viramontes z Warner Bros, Kenneth Requa z HBO.

Dyrekcja Instytutu odbyła szereg spotkań z przedstawicielami wytwórni i studiów filmowych oraz z dziennikarzami "Variety" i "The Los Angeles Times". Z okazji koncertu i pokazu specjalnego w najbardziej renomowanej prasie amerykańskiej ukazały się artykuły, z których najbardziej istotnym dla Polski był obszerny wywiad Jana Kaczmarka w L.A. Times, w którym artysta zapowiada, po wielkich sukcesach w Hollywood, powrót na stałe do kraju.

"The Variety" podał, że Polska ze wszystkich państw Europy Środkowej i Wschodniej promuje w LA swoje filmy, dodając, iż Polski Instytut Sztuki Filmowej robi to w sposób widoczny i profesjonalny. W "The Hollywood Reporter" ukazał się artykuł o Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i nowych szansach, jakie stwarza nasza ustawa o kinematografii dla koprodukcji międzynarodowych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones