Skompletowano program Planete Doc Review 2007

Informacja nadesłana przez dystrybutora / autor : /
https://www.filmweb.pl/news/Skompletowano+program+Planete+Doc+Review+2007-34159
Prace nad programem 4. Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego PLANETE DOC REVIEW 2007 zostały zamknięte. Na tegorocznym PLANETE DOC REVIEW (11 ? 20 maja 2007, Kinoteka, Warszawa) w 11 sekcjach zostanie zaprezentowanych ponad 50 filmów. 18 filmów stanie do walki o NAGRODĘ MILLENNIUM i tytuł Najlepszego Filmu Festiwalu. Po raz pierwszy znalazł się wśród nich film polskiego reżysera. W drodze głosowania swoją nagrodę przyzna festiwalowa publiczność. Jeden z filmów odbierze Nagrodę Magazynu Kino. Pokazom Festiwalowym będą towarzyszyły spotkania z gośćmi ? twórcami prezentowanych filmów.

Na program Festiwalu PLANETE DOC REVIEW składają się najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne prezentowane oraz nagradzane na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w ciągu ostatniego roku. To filmy, które zarówno dzięki podjętym tematom, jak formie realizacji wzbogacają nasze spojrzenie na świat i wyostrzają artystyczną wrażliwość. W tym roku nowością ? oraz okazją do dyskusji na temat gatunku ? będzie prezentacja filmów z pogranicza dokumentu i fabuły.

Filmy tegorocznego Festiwalu PLANETE DOC REVIEW zostaną zaprezentowane w następujących sekcjach: Nauki polityczne, Quo Vadis?, Zbliżenia, Fetysze i kultura, My i oni, Cinemadoc, Dzwonek alarmowy, Historie intymne, Na granicy gatunków, Na skróty. W programie znalazła się też retrospektywa filmów dokumentalnych Wernera Herzoga. Polskie akcenty Festiwalu to: prezentowany w konkursie głównym film Marcina Koszałki ("Śmierć z ludzką twarzą") oraz 2 krótkie filmy zrealizowane w Szkole Mistrzostwa Reżyserii Filmowej A. Wajdy.

Rozpiętość tematów i form filmów prezentowanych na tegorocznym PLANETE DOC REVIEW jest ogromna. Od tematów politycznych poprzez obyczajowe i kulturowe do ?filozoficznych.

W programie znalazł się m.in. nominowany do Oscara "Irak w kawałkach" (reż. Jamek Longley). Film prezentuje spojrzenie na Irak inne od tego, które na co dzień oglądamy w serwisach informacyjnych. Przede wszystkim: zmuszające do myślenia. Inny film również nominowany do Oscara to "Obóz Jezusa" (reż. Heidi Ewing, Rachel Grady). Opowiada o organizowanych na dużą skalę przez tzw. Nowych Ewangelików w USA, letnich obozach służących do religijnej indoktrynacji.

Na tym jednak nie koniec atrakcji tegorocznego Planete Doc Review. "Zagubione dzieci Buddy" (reż. Mark Verkerk) to niezwykła historia buddyjskiego mnicha, "Most" (reż. Eric Steel) opowieść o miejscu, gdzie popełnia się najwięcej samobójstw na świecie. "Sfabrykowany krajobraz"(reż. Jennifer Baichwal) to krzyk w obronie natury poprzez wysmakowane estetycznie kino. Jednoznaczny ? ale tylko pozornie. "Arakimentari" (reż. Travis Close) to portret człowieka, który potrafi powiedzieć bardzo dużo o japońskich prostytutkach ? poprzez swoje zdjęcia. "Wszyscy kochamy Maradonę" (reż. Javier Martin Vazguez) to coś więcej, niż portret słynnego piłkarza ? to opowieść o tych, którzy uczynili z niego bożka. "Z-boczony przewodnik po kinie" i "Czarne słońce" ? to impresje poetycko ? filozoficzne. Pierwszy to snute przez filozofa Slavoja Zizka rozmyślania na temat magii filmu i ludzkiej psyche. Drugi ? lekcja pełnej wrażliwości spojrzenia na świat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones