Taka jest prawda. Piątek i sobota na 20. MDAG

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Taka+jest+prawda.+Pi%C4%85tek+i+sobota+na+20.+MDAG-150848
Taka jest prawda. Piątek i sobota na 20. MDAG

PIĄTEK



Film i spotkanie – "Dublin. Muzyka z North Circular” (North Circular), reż. Luke McManus. Kinoteka, sala 2, 18:15
 
Musical dokumentalny opowiadający o społeczności zamieszkującej ulicę North Circular. Bieda, historie klasy robotniczej i irlandzka wyrazistość tworzą portret prezentujący kolonializm, walkę o wyzwolenie kobiet i problemy współczesnych pokoleń przeplatane z występami lokalnych artystów i pejzażami miejsc, które wydają się być niezmienione od pokoleń.
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Lukem McManusem.

Film i spotkanie – "Lato kolibrów” (Hummingbirds), reż. Silvia Del Carmen Castaños, Estefanía Contreras. Kinoteka, sala 4, 18:15
 
Laredo, miasto w Teksasie na granicy meksykańsko-amerykańskiej, staje się mostem do lepszego świata dla 18-letniej Silvii i 21-letniej Estefanii (zwanej Bebą). Młode emigrantki oddają się swoim pragnieniom i puszczają wodze fantazji: włamują się do opuszczonych domów, robią domowe tatuaże i wychodzą na ulicę, sprzeciwiając się nadużyciom urzędników imigracyjnych. Bohaterki filmu, a jednocześnie jego reżyserki, stają się obrazem młodego pokolenia, które polemizuje ze swoją tożsamością płciową i społeczną, dając optymistyczny obraz podzielonej Ameryki.
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserkami i bohaterkami, Silvią Del Carmen Castaños i Estefaníą Contreras.

Film i spotkanie – "Pustelnik z Treig” (The Hermit of Treig), reż. Lizzie MacKenzie. Kinoteka, sala 3, 20:15
 
70-letni Ken Smith, wbrew diagnoz lekarzy, wraca do zdrowia i odzyskuje siłę w nogach, pozwalającą na ich normalne funkcjonowanie. Postanowił jednak zostawić za sobą cywilizację i zamieszkać nad jeziorem Treig, bez dostępu do prądu i wody. Przyjaźń, jaka wytworzyła się pomiędzy głównym bohaterem a reżyserką, jest obrazem trudnego charakteru Smitha, obnażającym duchową relację człowieka z naturą i niemożność koegzystowania w społeczeństwie.
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Lizzie MacKenzie.

Film i spotkanie – "NIKKI”, reż. Monique Nolte. Kinoteka, sala 2, 20:30

 
Nikki to 12-letnia dziewczyna, która na co dzień zmaga się z notorycznie nieobecnym ojcem uzależnionym od narkotyków i zaburzeniami osobowości matki. Marzy o dobrym liceum i uwielbia rysować. To właśnie rysunki stają się przepustką do świata emocjonalnego dziewczyny, w którym dorośli zawodzą, a dzieci wystawione są na próbę dojrzałości. Pomimo wszelkich trudności, dziewczyna opiekuje się matką, równocześnie decydując się nie rezygnować z samej siebie i walki o swoje marzenia.
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Monique Nolte.

Film – "I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna!” (And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE), reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck. Kino Muranów, sala Gerard, 20:30

Obraz, w wielorakich formach, towarzyszy nam każdego dnia: przy przeglądaniu mediów społecznościowych, oglądaniu filmów, śledzeniu newsów czy nawet w materiałach propagandowych. Film obrazuje cyfryzację współczesnego świata i polemizuje z obsesją ludzkości na punkcie wszechobecnej elektroniki. Prowokując do myślenia, w sposób humorystyczny, analizuje wpływ kultury medialnej i audiowizualnej na dzisiejsze społeczeństwa.

Producentem filmu jest Ruben Östlund.


SOBOTA



Film z audiodeskrypcją - “Apolonia, Apolonia” reż. Lea Glob. Kinoteka, sala 1, 13:30
 
Reżyserka od momentu poznania Apolonii w 2009 roku pojawia się w jej życiu co jakiś czas, budując głębszą więź. Apolonia Sokol stara przebić się w świecie artystycznej bohemy, jednak na jej drodze stale pojawiają się przeszkody. Jedną z nich jest nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Film z audiodeskrypcją.

Film - "Jane Campion. Kobieta Kina” (Jane Campion: The Cinema Woman), reż. Julie Bertuccelli, Kinoteka, sala 4, 16:00

To fascynująca filmowa biografia jednej z najwybitniejszych reżyserek współczesnego kina. Poznajemy jej historię – pełną wyzwań, sukcesów i osobistych momentów. Jej portret wyłaniający się z wywiadów, komentarzy i scen z filmów to dla widza inspirująca podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych reżyserek.

Jane Campion redefiniowała rolę kobiet w branży filmowe – to pierwsza kobieta, która zdobyła Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes w 1993 roku za film "Fortepian” i jedyna kobieta spośród 36 filmowców zaproszonych w 2007 roku do wyreżyserowania filmu uświetniającego 60. rocznicę powstania tej imprezy.

Film - "Najdłuższe pożegnanie" (The Longest Goodbye) reż. Ido Mizrahy. Kino Muranów, sala Gerard, 20:45
 
Przewiduje się, że w ciągu najbliższej dekady NASA wyśle astronautów na Marsa. Jest to trzyletnia podróż, podczas której ludzie są pozbawieni strefy prywatności i kontaktów społecznych. Jak takie środowisko może wpłynąć na ludzką psychikę? Dr. Al Holland próbuje odpowiedzieć na to pytanie, badając skutki separacji człowieka od Ziemi.

Koncert Gemmy Dunleavy. Cafe Kulturalna, 22:00

Gemma Dunleavy to irlandzka piosenkarka skupiająca swoją twórczość wokół rzeczywistości Dublina. W 2021 roku wydała EP "Up De Flats”, oddając hołd społeczności stolicy Irlandii. Jest bohaterką filmu "Dublin. Muzyka z North Circular”, który możecie zobaczyć na MDAG w 19 i 20 maja. O 14:15 odbędzie się projekcja filmu “Dublin. Muzyka z North Circular”, a potem spotkanie z reżyserem i Dunleavy.

Wstęp wolny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones