Trwa przegląd "Od big beatu do rocka"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Trwa+przegl%C4%85d+%22Od+big+beatu+do+rocka%22-117900
Filmy znane i nieznane albo zapomniane, fabuły i dokumenty, filmy radosne i bardzo bolesne. Filmy, które próbowały uchwycić to niezwykłe zjawisko, które od ponad półwiecza rządzi duszami wielu młodych i młodych choć wiekowych wielbicieli rocka. Przegląd odbędzie się w czerwcu w niezależnych kinach zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Sprawdź: www.kinastudyjne.pl


Do wspólnej muzycznej podróży zapraszają kina: Tęcza (WCK Wałcz) 21 maja- 30 czerwca, Braniewskie Centrum Kultury (Braniewo) 30 - 31 maja , Kadr (PKZ Dąbrowa Górnicza) 2 - 30 czerwca, Paradox (Kraków) 27 maja – 30 czerwca), Kinoteatr Rialto (Katowice) 3 - 26 czerwca, Goplana (Połczyn Zdrój) 4 -12 czerwca, Regis (Bochnia) 4 -5 czerwca, Iluzjon (Warszawa) 7 - 10 czerwca, Zamek (Szczecin) 7 – 30 czerwca), Art. Kino (Krosno) 10 - 15 czerwca, Łydynia (Ciechanów) 10 - 16 czerwca, Zbyszek (Dzierżoniów) 8 – 20 czerwca, Ars (Kraków) 10 – 15 czerwca, Planet Cinema (Oświęcim) 10 - 18 czerwca, Amok (Gliwice) 14 - 28 czerwca, Bajka (Lublin) 17 – 22 czerwca, OKF Iluzja (Częstochowa) 24 - 30 czerwca, Radość (Wolbrom) 24 -25 czerwca, Muza (Włoszczowa) 17 - 23 czerwca, Rejs (Słupsk) 21 - 23 czerwca, Centrum (Kalisz) 24 - 26 czerwca, Malta (Poznań) 24 -26 czerwca, Gdyńskie Centrum Filmowe (Gdynia) 26 - 30 czerwca.

Przegląd filmów muzycznych "Od big beatu do rocka" to próba przyjrzenia się, jak muzyka rockowa pojawiała się w polskim filmie. Dziś muzyka rockowa czy szerzej – pop jest wszędzie, stanowi naturalny element panoramy kulturalnej. Początki jednak nie były tak oczywiste. Powiew młodzieżowej rewolty trafił na opór komunistycznej władzy. Za dużo było w niej wolności, intensywności, radości, zmysłowości a z czasem także otwartego buntu przeciwko "staremu" światu.

Rozpoczynamy filmem telewizyjnym "Jak powstali Skaldowie". To zabawna opowieść muzyczna o zespole braci Zielińskich. "Mocne uderzenie" Jerzego Passendorfera to doskonała komedia o miłosnych perypetiach Kuby, który ma nieszczęście być łudząco podobny do big-beatowego piosenkarza – Johnny’ego Tomali. W filmie pojawiają się fragmenty koncertu Niebiesko-Czarnych z Adą Rusowicz, Wojtkiem Kordą, Heleną Majdaniec i Piotrem Janczerskim oraz Skaldowie.

W połowie lat 70 fala big-beatowa ulega załamaniu, zespoły się rozpadają a muzycy albo włączają się w świat disco albo szukają szczęścia na Zachodzie. Ożywienie przynoszą ostatnie lata dekady i początek lat 80. Jednym z najważniejszych zespołów staje się Maanam. Krzysztof Rogulski w swym anarchizującym filmie fabularnym "Wielka majówka" wplata utwory i fragmenty koncertu Maanamu w opowieść o poszukiwaniu wolności. Dokumentalny "Fan" Wojciecha Maciejewskiego to przenikliwy portret szefa jednego z fanklubów Maanamu, człowieka, który wciągając młodych ludzi w prawie religijną adorację zespołu stara się zarazem spacyfikować buntownicze nastroje młodych wielbicieli grupy.

Przełom lat 70 i 80 to eksplozja punka. Zarejestrował to zjawisko Mariusz Treliński w swym szkolnym dokumencie "Film o pankach", gdzie wśród warszawskiej załogi pojawia się nieżyjący już pierwszy wokalista Dezertera – Skandal. O obrzeżach warszawskiej sceny punk opowiada także debiut fabularny Trelińskiego - "Zad wielkiego wieloryba".

Punk jest także tematem świetnego filmu dokumentalnego Jerzego Jernasa "KSU - Legenda Bieszczad, legenda rocka". Ten niezależnie zrealizowany film to szczera do bólu, bardzo osobista historia Siczki, lidera KSU. Pełnometrażowy i uzupełniony o fragmenty wycięte przez cenzurę dokument Piotra Łazarkiewicza "Fala" to relacja z Festiwalu w Jarocinie z 1985 roku.

Wraz z pojawieniem się muzyki hip hop zwrócono uwagę na wielkomiejskie środowiska, w których rodziły się nowe postawy buntu. "Paktofonika" to telewizyjny reportaż o tym niezwykłym zespole a "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida to film oparty na wydarzeniach z życia Magika, jednego z założycieli tej legendarnej formacji.

Na zakończenie przeglądu proponujemy przypomnienie sobie najbardziej kontrowersyjnego dokumentu dotyczącego polskiej muzyki rockowej – "Sukcesu" Marka Piwowskiego oraz głośny i także kontrowersyjny pełnometrażowy film dokumentalny Krzysztofa Magowskiego, którego bohaterem jest Czesław Niemen"Sen o Warszawie"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones