Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
Przyznawane nagrody:
  • Oscar
  • Oscar Specjalny
  • Nagroda Specjalna

Nagrody Akademii Filmowej, znane powszechnie pod nazwą Oscary, zostały stworzone w 1927 roku (pierwsze przyznanie nagród, za rok 1927 i 1928, nastąpiło 16 maja 1929 roku). Od lat są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.

Pierwsze Oscary zostały przyznane w 13 kategoriach. Dziś jest ich 24, między innymi: najlepszy film, reżyseria, aktor, aktorka, zdjęcia, muzyka, scenariusz oryginalny i scenariusz adaptowany. Od 2002 roku ceremonia rozdania nagród odbywa się w hollywoodzkim Kodak Theatre. Początkowo wręczenie nagród Akademii odbywało się na przełomie marca i kwietnia. W 2004 roku galę przesunięto na ostatni tydzień lutego.

Laureatów Oscarów wybierają członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej zrzeszającej amerykańskich filmowców różnych profesji (obecnie udział w głosowaniu bierze ok. 6000 osób). Nominacje mogą otrzymać filmy, które w poprzedzającym rozdanie nagród roku kalendarzowym były wyświetlane w jednym z kin Los Angeles.

Statuetka, o której marzą filmowcy na całym świecie, jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia nagiego rycerza trzymającego miecz i stojącego na cokole zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami. Klatki symbolizują pierwotne branże Akademii: Aktorów, Scenarzystów, Reżyserów, Producentów i Techników.

Akademicy wielokrotnie byli narażeni na krytykę: zlekceważyli niejeden wybitny film przyznając w zamian nagrodę takiemu, o którym dziś pamiętają jedynie historycy filmu. Mimo tego żadna inna nagroda nie wzbudza tak wielkiego zainteresowania branży filmowej i publiczności na całym świecie.

[Czy Oscary i Złote Maliny trafiły do właściwych osób? , Oscary 2017, Wielcy oscarowi przegrani, Zgłębiamy "Sztukę kochania", odwiedzamy "Manchester by the Sea" i oceniamy nominacje do Oscarów, Najciekawsze filmowe newsy tygodnia, Najciekawsze filmowe newsy tygodnia, Omawiamy Oscary, Nominacje do Oscarów 2016, Najciekawsze filmowe newsy tygodnia ]
1
Czy Oscary i Złote Maliny trafiły do właściwych osób?
Oscary 2017
Wielcy oscarowi przegrani
Zgłębiamy "Sztukę kochania", odwiedzamy ...
Najciekawsze filmowe newsy tygodnia
Najciekawsze filmowe newsy tygodnia
Omawiamy Oscary
Nominacje do Oscarów 2016
Najciekawsze filmowe newsy tygodnia

edycje rozdania nagród

o