Danuta Stenka

biografie

(2)
  • Danuta Stenka spędziła dzieciństwo na Kaszubach, w miejscowości Gowidlino. Tuż po maturze pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, do której sama uczęszczała. Następnie uczyła się w Studium Aktorskim w Gdańsku. Zadebiutowała również w tym mieście, w "Betlejem Polskim" Lucjana Rydla. Stenka pracowała także w Teatrze Współczesnym (Szczecin), a od 1988 w Teatrze Nowym w Poznaniu, do którego się przeprowadziła. Po trzech latach Danuta znowu zmieniła miejsce zamieszkania i rozpoczęła karierę w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
    Danutę Stenka znana jest z m.in. "Bożej podszewki", "Pragnienia miłości" czy też "Nigdy w życiu", gdzie zagrała z Arturem Żmijewskim.

  • Jest jedną z najlepszych a zarazem najpiękniejszych aktorek polskich. Przyszła na świat w Gowidlinie na Kaszubach. Skończyła studium aktorskie w Gdańsku. W tym samym mieście, w Teatrze Wybrzeże, zagrała pierwsze swoje role w przedstawieniach - "Ślub", "Romeo i Julia" i "Betlejem polskie". Można ją było również zobaczyć w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie występuje w Teatrze Warszawskim Rozmaitości i Teatrze Dramatycznym. Jest aktorką wszechstronną - gra w filmach ("Prowokator", "Odwiedź mnie we śnie") i serialach ("Boża podszewka", "Zaginiona"), a także w Teatrze Telewizji. Role które wybiera są zawsze dobre i trafione. Sama Danuta potrafi cieszyć się życiem i nieustannie tryska dobrym humorem. Nie bez powodu mówi się o niej, ze ma jeden z najpiękniejszych uśmiechów spośród polskich aktorek. Nie boi się także upływających lat, dlatego tez przyjmuje role starych i brzydkich kobiet.

opinie i nagrody