Jackie Chan I

Kong-sang Chan

8,2
21 773 oceny gry aktorskiej
Jackie Chan I
Jackie Chan pochodzi z Hongkongu. W wielu kręgach uchodzi za najciekawszego dziś aktora azjatyckiego. Czerpiąc inspirację z twórczości takich geniuszy burleski jakimi byli Buster Keaton i Harold Lloyd, stara się podwyższyć poziom azjatyckiego kina sztuk walki. W filmach, w których sam występuje (częstokroć je także reżyserując i produkując), w ślad za swymi mistrzami łączy nadzwyczajną sprawność fizyczną z komizmem, a sam wciela się przeważnie w pozytywnych i sympatycznych bohaterów, którzy jednakże muszą ciężko zapracować na uznanie i zaufanie otoczenia.

Kinematografia hollywoodzka dopiero teraz korzysta z doświadczeń Chana, niekiedy zresztą przy udziale zadomowionych w USA reżyserów z Azji, którzy współpracowali z nim jeszcze w Hongkongu. Mowa o Johnie Woo ("Bez twarzy"), Tsui Harku ("Ryzykanci", "Za ciosem"), czy Stanleyu Tongu ("Pan Magoo"). Należałoby również wspomnieć o aktorce Michelle Yeoh, znanej z filmu o Jamesie Bondzie "Jutro nie umiera nigdy". Jackie Chan w wieku 7 lat trafił do szkoły Opery Pekińskiej. Nauka trwała 10 lat i odbywała się w warunkach surowej dyscypliny, wymagającej pracy przez 19 godzin dziennie. Program zajęć obejmował grę aktorską, śpiew, taniec, pantomimę, akrobacje i najróżniejsze style walk Wschodu. Po ukończeniu szkoły Chan trafił do wytwórni braci Shaw, gdzie po dwóch latach wytężonej pracy awansował z kaskadera na szefa ekipy kaskaderów. Pewien producent, doceniwszy osiągnięcia Chana na tym polu, powierzył mu poważną rolę w filmie "Little Tiger from Canton". Jednakże dopiero w 1978 roku, dzięki sukcesom odniesionym przez filmy "Wąż i cień orła" i "Pijany mistrz", Chan zapewnił sobie wpływ na artystyczny kształt komedii kung fu - gatunku, który stał się znakiem firmowym kinematografii Hongkongu. W 1980 roku Jackie Chan zadebiutował jako reżyser obrazem pt. "Młody mistrz", od którego rozpoczęła się również jego wieloletnia, owocna współpraca z producentem Raymondem Chow.

Po sukcesie "Młodego mistrza" Chan skierował swoje kroki do USA, gdzie zagrał w "Wielkiej rozróbie" i "Wyścigu Armatniej Kuli". W tym drugim filmie partnerował w niewielkiej roli gwiazdom takim jak Burt Reynolds, Roger Moore i Farrah Fawcett. Przyjrzawszy się amerykańskim technikom realizacji filmu, Chan powrócił do Hongkongu z zamiarem przeniesienia ich na tutejszy grunt, w celu podniesienia poziomu kina azjatyckiego. Operacja się udała, co było widać w filmie "Project A". Chan ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by wystąpić w filmach "Wyścig Armatniej Kuli 2" i "Protektor". W 1986 roku jego film "Policyjna opowieść" pojawił się w programie Nowojorskiego Festiwalu Filmowego, co było dla artysty niewątpliwym wyróżnieniem. We własnym kraju Chan nakręcił następnie "Project A 2" i "Policyjną opowieść 2" oraz "Zbroję Boga". Ten ostatni obraz wywołał pierwsze oznaki zainteresowania amerykańskich krytyków kinem Hongkongu. To zainteresowanie niepomiernie wzrosło, kiedy na amerykańskie ekrany, staraniem New Line Cinema, weszła udana komedia "Draka w Bronksie", wyprodukowana przez Hongkong, ale zrealizowana w Kanadzie. W ślad za nią pojawiły się inne filmy z Chanem, m.in. "Przyjemniaczek". Po "Godzinach szczytu" Jackie Chan zdążył już wystąpić w kolejnym obrazie, zatytułowanym "Zgadnij kim jestem?". 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 kwietnia 1954

miejsce urodzenia: Hongkong, (obecnie Chiny)

wzrost: 174 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 4 inne nagrody oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Feng-Jiao Lin (od 01.12.1982), syn Jaycee Chan (ur. 03.12.1982)
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1996 r. - "What's Love Got To Do With It" - Warrena G;
- 2000 r. -  "Yeah, Yeah, Yeah" - Uncle Kracker.
28 czerwca 2005 roku aktor otrzymał, z rąk burmistrza miasta, Honorowy Medal Paryża.
Wszystkie swoje sztuczki kaskaderskie wcześniej przygotowuje ze swoją grupą o nazwie "Jackie Chan Stunt Team", składającą się ze starannie wyselekcjonowanych kaskaderów z całego świata.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

No wczoraj dostał Honorary Oscar, wiec niech ktoś doda że ma już oskara ;) Gratulacje Jackie !

Lubię gościa, zawsze robi te filmy z lekkim przymrużeniem oka, bez napinki i to się fajnie ogląda

Jackie Chan to geniusz w każdym calu. Oczywiście chcialbym żeby dostał w koncu oskara I uznanie Akademii za trud, wysiłek I profesjonalizm jaki wkłada w każdy film ale nie koniecznie bo wiadomo jak ocenia Akademia. Co innego jakby był wiadomo jakiego pochodzenia. Jackie Chan to Legenda za życia I nikt I nic tego nie...

więcej

Oto moje TOP 5 filmów z Chanem, jakie są wasze typy?
Dziele na filmy w USA i Hong Kong, bo ciężko wybrać :)

USA

1. Draka w Bronxie
2. Godziny Szczytu
3. Atomowe Uderzenie
4. Przyjemniaczek
5. Zgadnij Kim Jestem

HONG KONG

1. Legenda Pijanego Mistrza
2. Policyjna Opowieść
3. Projekt A
4. Zbroja...

Widać ktoś zapomniał o filmografii Jackie’go Chana Kung Fu na Wynos.