data urodzenia: 2 lutego 1863
data śmierci: 6 listopada 1944
miejsce urodzenia:Pieniucha, Rosja (obecnie Białoruś)
Maria Rodziewiczówna

biografia

Maria urodziła się w 1863 roku w ziemiańskiej rodzinie. Wraz z rodzeństwem mieszkała pod opieką krewnych kiedy ich rodzice zostali zesłani na Syberię za pomoc powstańcą. W 1871 zamieszkali w Warszawie gdzie od 1876 Maria uczęszczała na pensję sióstr niepokalanek. Po śmierci ojca zaczęła przejmować opiekę nad majątkiem w którym przebywała w towarzystwie 2 kuzynek, ścieła krótko włosy i w męskim żakiecie rozporządzała majętnością. W czasie I wojny światowej brała udział w organizacji szpitala wojskowego, podejmowała opiekę nad uciekinierami. W październiku 1939 dostała się do obozu przejściowego w Łodzi, skąd uratowała ją rodzina przyjaciół. W 1940 roku wyjechała do Warszawy, gdzie spędziła ostatnie lata życia w bardzo ciężkich warunkach materialnych. Stykała się z konspiracją, zwłaszcza z Armią Krajową. W czasie powstania warszawskiego sędziwa już pisarka przechodziła bądź była przenoszona do kilku różnych domów, otaczana opieką przez przyjaciół, PCK i powstańców. Zmarła na zapalenie płuc 6 listopada 1944 roku. Została pochowana w Żelaznej. Zwłoki Marii Rodziewiczówny przeniesiono do Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach 11 listopada 1948 roku.

znana z

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

na podstawie
zwiń
1987 6,9
Między ustami a brzegiem pucharu(1987)

"Między ustami a brzegiem pucharu"

  • (powieść)
1984 7,5
Lato leśnych ludzi(1984)
(serial TV 1984 - )

"Lato leśnych ludzi"

  • (powieść)
1938 7,6
Wrzos(1938)

"Wrzos"

  • (powieść)
1938 5,6
Florian(1938)

"Florian z Wielkiej Hłuszy"

  • (powieść)
archiwalne
rozwiń
  • Zmarła w folwarku Leonów pod Skierniewicami (Polska), została pochowana we wsi Żelazna. W 1948 r. ciało pisarki zostało przeniesione do Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
  • W 1876 została umieszczona na pensji w Jazłowcu u Niepokolanek.
  • W czasie I wojny światowej wzięła udział w organizacji szpitala wojskowego, pomagała także w organizowaniu tanich kuchni dla inteligencji i bratniej pomocy akademickiej.
  • W 1935 r. została laureatką Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury.

dodaj nowy temat na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o