Stanley Kubrick 

8,9
13 408 ocen pracy reżysera
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick zapisał się w historii kina jako jeden z najwybitniejszych twórców. Nakręcił wiele obrazów, które na stałe weszły do klasyki, a w szkołach filmowych pokazywane są jako wzory do naśladowania.

W wieku 16 lat zaczął pracować jako fotograf dla magazynu "Look". Dało mu to okazję do poznania i nauczenia się wielu rzeczy, które później przydały mu się podczas robienia filmów. W 1950 roku nakręcił swój pierwszy dokumentalny obraz, "Dzień walki". Artysta nie tylko go wyreżyserował, ale również napisał scenariusz, nagrał dźwięk i całość zmontował. Podobnie było z następnym obrazem, "Flying Padre". Obie produkcje udało się artyście sprzedać i otrzymał za nie pochlebne recenzje.

Zachęcony tymi sukcesami w 1953 roku wyreżyserował swój pierwszy film kinowy, "Strach i pożądanie". Obraz okazał się finansową klapą, ale nie zniechęcił Kubricka do dalszej pracy. Kolejny film, "Pocałunek mordercy," wzbudził zainteresowanie pracowników wytwórni United Artist, którzy zdecydowali się na jego rozpowszechnianie. Kiedy obraz zyskał bardzo dobre recenzje, a także zarobił odpowiednią ilość pieniędzy, Kubrickowi zaproponowano realizację następnego filmu, "Zabójstwo". Od tego momentu kariera artystyczna mistrza potoczyła się gładko.

W 1957 roku zrobił doskonały dramat wojenny, "Ścieżki chwały", a trzy lata później wyreżyserował jeden z największych przebojów kinowych, "Spartakus". Nazwisko Kubricka stało się znane na całym świecie i kiedy pozostało mu już tylko czekać w Hollywood na propozycje filmowe, artysta wyjechał do Anglii. Tam podjął się ekranizacji kontrowersyjnej powieści Vladimira Nabokova, "Lolita". Zrobiony w 1962 roku film okazał się niewypałem.

Następne obrazy Kubricka zaliczają się do arcydzieł światowego kina. W kolejnych latach powstały: "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę", "2001: Odyseję kosmiczną", "Mechaniczną pomarańczę". Lata 70. i 80. to osłabienie twórczości reżysera. Śmierć Kubricka 7 marca 1999 roku przerwała pracę nad obrazem, "Oczy szeroko zamknięte", z Tomem Cruisem i Nicole Kidman w rolach głównych.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 lipca 1928

data śmierci: 7 marca 1999

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 169 cm

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 15 innych nagród oraz 38 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Toba Kubrick (28.05.1948 - 1951, rozwód); 2. Ruth Sobotka (15.01.1955 - 1957, rozwód); 3. Christiane Kubrick (od 14.04.1958 do jego śmierci), 2 córki: Anya (ur. 06.04.1959) i Vivian (ur. 05.08.1960)
Nie rozmawiał o swoich filmach w trakcie ich kręcenia. Po ich ukończeniu nie oglądał ich (podobnie jak Woody Allen).
Planował nakręcenie filmu na podstawie "Wahadła Foucaulta" Umberto Eco. Pisarz jednak nie zgodził się, gdyż nie był zadowolony z ekranizacji swojego "Imienia róży" oraz dlatego, iż Kubrick chciał samodzielnie napisać scenariusz do filmu.
Po zarzutach, jakoby "Mechaniczna pomarańcza" była inspiracją dla gangów młodocianych przestępców, wycofał film z dystrybucji w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał, i zastrzegł, iż nie chce, by film pokazywano w tym kraju przed jego śmiercią.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie chce przez ta wypowiedz nikogo prowokowac, jest to moja opinia o rankingach na tym portalu. W momencie kiedy Kubrick spadl na 4. miejsce ustepujac miejsca Xavierowi Dolanowi, rankingi tego portalu stracily jakakolwiek wiarygodnosc. Z calym szacunkiem dla fanow tworczosci Dolana, nie ma on szans mierzyc sie z...

Proponuję uporządkować 10 najlepszych filmów Kubricka. W zasadzie, to w sztuce nie powinno się tego robić, ale co tam. Mistrz się nie obrazi.

Oto moja pierwsza dziesiątka:

1. 2001: Odyseja kosmiczna
2. Mechaniczna pomarańcza
3. Lśnienie
4. Pełny magazynek
5. Oczy szeroko zamknięte
6. Barry Lyndon
7....

więcej

Lądowanie Apollo 11 na Księżycu, z 1969 roku.

Najgenialniejszy reżyser w historii ludzkości. I żadnego Oscara?

Jedyny gość,

użytkownik usunięty

który potrafił robić długie statyczne ujęcia... i nie nudzić. Po prostu mistrz.