Tommy Lee Jones 

8,1
40 557 ocen gry aktorskiej
Tommy Lee Jones
Tommy Lee Jones uważany jest obecnie za jednego z najbardziej wszechstronnych aktorów amerykańskich. Ma na swoim koncie mnóstwo ról: od komediowych po dramatyczne. W 1982 roku otrzymał nagrodę Emmy za doskonałą kreację mordercy skazanego na karę śmierci, którą stworzył w obrazie "Pieśń kata". Rok później wcielił się w postać kapitana piratów w przygodowym filmie "Dzikie wyspy", a w 1994 roku zachwycił krytyków rolą cynicznego i demonicznego gracza w baseball Ty Cobba w biograficznym obrazie "Cobb". 

Na swoją obecną pozycję Lee Jones musiał jednak długo pracować. Jest jedynym dzieckiem policjantki i nafciarza. Jego dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Rodzice Lee Jonesa rozwiedli się, potem ponownie się pobrali i znów rozwiedli. Żeby uciec od kłopotów domowych, przyszły gwiazdor poświęcił się grze w futbol amerykański. Osiągnął w tej dziedzinie duże sukcesy, w wyniku których otrzymał stypendium umożliwiające naukę w elitarnej szkole św. Marka w Dallas. Tam właśnie po raz pierwszy Tommy zetknął się z aktorstwem, które go zafascynowało. Swoją edukację, również artystyczną, kontynuował na Harvardzie, gdzie po ukończeniu szkoły średniej podjął studia. Po ich zakończeniu chciał wstąpić do drużyny futbolowej Dallas Cowboys, ale ze względu na swą drobną budowę został odrzucony przez komisję rekrutacyjną. 

Lee Jones zdecydował się wtedy na zrobienie kariery aktorskiej. Przeniósł się do Nowego Jorku i zaledwie 10 dni po przeprowadzce otrzymał pierwszą rolę na Broadwayu. Przez kilka następnych lat artysta nie narzekał na brak propozycji pracy w teatrze i telewizji, nie otrzymywał jednak zbyt wielu ról kinowych. Aby to zmienić, Lee Jones zdecydował się na kolejną przeprowadzkę, tym razem do Los Angeles. Był to strzał w 10. W 1975 roku wystąpił w pilotowym odcinku "Aniołków Charliego", a rok później zagrał swoją pierwszą rolę główną w obrazie "Koszmar w Jackson County". 

Przez kilka następnych lat aktor wystąpił w wielu filmach i stworzył mnóstwo ciekawych kreacji, które zaowocowały nominacjami do prestiżowych nagród, ale sława ciągle nie nadchodziła. Sytuacja ta zmieniła się po 1991 roku. Wtedy to Lee Jones wcielił się w postać Claya Shaw w głośnym obrazie Olivera Stone'a "JFK". Kreacja ta uczyniła jego twarz znaną i przyniosła pierwszą nominację do Oscara. Trzy lata później artysta otrzymał Nagrodę Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w "Ściganym" u boku Harrisona Forda. Od tamtej pory Lee Jones może przebierać w propozycjach nowych ról i zajmuje wysoką pozycję na hollywoodzkiej liście płac.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 września 1946

miejsce urodzenia: San Saba, Teksas, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 8 innych nagród oraz 31 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Kate Lardner (31.12.1971 - 09.02.1978, rozwód); 2. Kimberlea Gayle Cloughley (30.05.1981 - 23.03.1996, rozwód), 2 dzieci: Austin Leonard (ur. 09.11.1982) i Victoria (ur. 03.09.1991); 3. Dawn Jones (od 19.03.2001)
W 1997 roku wystąpił w teledysku Willa Smitha pt. "Men in Black".
Napisał większość ze swoich najbardziej pamiętnych filmowych kwestii, m.in. w „Ściganym”, kiedy Richard Kimble (grany przez Harrisona Forda) mówi Marshalowi Gerardowi, że to nie on zabił swoją żonę, a Gerard odpowiada: „Nie obchodzi mnie to!”. To on również wymyślił tekst do „Liberatora” wypowiedziany przez Williama Strannixa, gdy ten postradał zmysły: „Saturday morning cartoons... This little piggy...” oraz przemowę Johna Neville’a pod koniec filmu „Oczy Laury Mars”.
Był brany pod uwagę do roli Snake'a Plisskena w filmie "Ucieczka z Nowego Jorku". Ostatecznie angaż otrzymał Kurt Russel.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Niektóre jego role stały się już wręcz kultowe. Dla mnie najlepszy był w Ściganym!

Jak tomi li dżons w Ściganym.

Uwielbiam tę jego skwaszoną minę:D Jest świetna :D

Od czasu, gdy zmieniono layout i można głosować na każde gówno, a nikt nie złapał zajawki na ocenianie ról, prócz osób w przedziale wiekowym 13-18. Ten ranking zszedł na psy.

Dał radę w przedstawieniu jednego z najbardziej znanych morderców w USA. No i psychopatycznie uśmiechnięty szef więzienia, traktujący pierdziel jak własny folwark, z zajebistym tekstem (przynajmniej w polskim tłumaczeniu): "Chryste Panie, na gumowym bananie".