9FAQ - Materiały

Poniżej znajdziecie zasady dodawania materiałów na portalu Filmweb.

Filmy:
1. Recenzje
2. Plakaty

Osoby:



1. RECENZJE (wersja 2.01)

A. Zanim dodasz recenzję, sprawdź, czy posiada:

- tytuł ? inny niż tytuł filmu;
- minimum 350 słów;
- pojedyncze odstępy między akapitami;
- cudzysłowy proste;
- linki do osób i tytułów;
- czy zaznaczony jest odpowiedni typ: kino, DVD, VHS, telewizja lub muzyka filmowa.

B. Jak dodawać linki:

Linki do osób i tytułów dodaje się, zaznaczywszy wcześniej odpowiednie słowo lub wyrażenie. Teraz należy kliknąć po prawej stronie kontrybucji we ?Wstaw link do: OSOBY lub FILMU?. Jeśli wyraz ma inną formę niż Mianownik, należy sprowadzić go w wyświetlonym okienku do formy podstawowej. Wtedy system odnajdzie go w bazie. Należy pamiętać, by znaki cudzysłowów nie były olinkowane. Linki powinny być podpięte do wszystkich tytułów i osób, nawet jeśli się one powtarzają.

C. Potwierdzenie autorstwa.

Jeśli recenzja, którą zgłosiłeś w kontrybucji na Filmwebie, została już opublikowana na innym portalu, konieczne jest potwierdzenie autorstwa - krótko mówiąc, ustalenie, czy oba teksty napisała ta sama osoba. Najprostszym sposobem na to jest napisanie na tymże blogu/forum/portalu, że jesteś użytkownikiem Filmwebu i jakim nickiem tu posługujesz. Można to zrobić albo w swoim profilu (opisie) albo w komentarzu pod recenzją - jakkolwiek, byle tylko taki wpis się na danej stronie pojawił. Jak zakładamy, prawie zawsze istnieje taka możliwość, jeśli jednak nie, można wysłać do nas maila z adresu, który został umieszczony na danej stronie i w ten sposób potwierdzić, że użytkownik danej strony i użytkownik Filmwebu to ta sama osoba.

Troska, by na naszej stronie ukazywały się wyłącznie autorskie teksty, jest naszym priorytetem. Jeśli więc potwierdzenie autorstwa nie będzie możliwe na żaden z wymienionych sposobów, recenzja nie będzie mogła zostać opublikowana.

D. Styl, kompozycja i poprawność językowa.

Każda recenzja, zgodnie z kryteriami gatunku, powinna składać się ze wstępu, opisu i oceny filmu ? przy czym ocena jest jej najważniejszym elementem. Należy pamiętać, że recenzja to nie rozprawka ani analiza. Od jej autora oczekuje się spójnej, logicznej i poprawnej językowo wypowiedzi.

E. Proces weryfikacji

Weryfikatorom przysługuje prawo do odesłania recenzji opatrzonej odpowiednim komentarzem, jeśli nie spełnia ona którychś z powyższych kryteriów. Ich autorzy mają możliwość wprowadzenia poprawek i ponownego przysłania tekstu.


2. PLAKATY (wersja 2.01)


Zasady dotyczące zgłaszanych plików:

Wymagany format plakatów to JPG, a maksymalny rozmiar sumy plików to 4 Megabajty.

Plakaty powinny dodawane być w maksymalnych dostępnych rozdzielczościach (na przykład 1300x1700 czy 900x1200 pixeli - nie są to graniczne rozmiary - o ile tak duże plakaty są dostępne). Minimalne rozmiary plakatów to 150 w poziomie i 200 w pionie.

Automat sam przystosuje plakaty do obecnie największej ustalonej rozdzielczości wyświetlania (czyli max 500px w poziomie i 750px w pionie w przypadku plakatów pionowych i 750px w poziomie i 500px w pionie w przypadku plakatów poziomych). Pod plakatem pojawi się informacja o rozdzielczości plakatu źródłowego [OPCJA W BUDOWIE] (w przyszłości większe plakaty posłużą do wygenerowania większych rozmiarów niż wyżej wymienione).

NIE WOLNO modyfikować rozdzielczości plakatów (czyli zmniejszać, powiększać), zabronione jest deformowanie. WYJĄTEK to paski/ramka na krawędziach plakatów, które nie są ich częścią - w takich przypadkach trzeba je wyeliminować korzystając z programu graficznego.

paski do wyeliminowaniaramki dobre -> części plakatów


Kolejność sprawdzania:

Podczas weryfikacji nie ma znaczenia kolejność zgłoszenia, a jakość (w przypadku, gdy w kolejce czeka kilka takich samych plakatów).

Do dyspozycji dodających i weryfikatorów są pola, w których można w łatwy i szybki sposób zobaczyć:
* jakie plakaty dodane są już przy filmie,
* jakie czekają w kolejce do sprawdzenia (zgłoszone przed i po bieżącej kontrybucji),
* jakie plakaty są już zaakceptowane i czekają na wpisanie do bazy.

Każda miniaturka po kliknięciu powiększa się do właściwego rozmiaru (w przypadku plakatów już dodanych są to rozdzielczości max 500x750); OBOWIĄZKIEM każdego dodającego jest sprawdzanie wszystkich tych pól w celu uniknięcia powtórzeń itp.


Co można dodawać, a co nie:

Najważniejsze są plakaty w wersji oryginalnej, angielskiej, polskiej i z państw biorących udział w produkcji filmu - dodajemy je nawet jeśli są takie same (różnią się wyłącznie wersjami językowymi napisów). Pozostałe plakaty z innych krajów powinny różnić się czymś więcej niż tylko wersją językową tytułu, czy też odcieniem:

A. źleB. dobrzeC. źle, tylko poprawkaD. źleE. dobrzeF. dobrze

A. drugi różni się tylko wersją językową tytułu, której nie dodajemy - w przypadku gdy pierwszy dodany jest plakat z azjatyckimi napisami, angielski dodajemy poprzez opcję zgłoś poprawkę;
B. inny napis, wystarczająca różnica (plus dodatkowo nazwiska aktorów, inne cytaty) - czyli można dodać oba;
C. na drugim plakacie jest więcej nagród, poza tym plakaty są identyczne, drugi można dodać poprzez zgłoś poprawkę - w przypadku gdy drugi jest już dodany, pierwszego nie dodajemy;
D. nie dodajemy plakatów różniących się odcieniem, dodany powinien zostać ten pierwszy; gdy dodany jest drugi, pierwszy dodajemy poprzez zgłoszenie poprawki;
E. dodajemy plakaty różniące się barwami;
F. choć plakaty niewiele się różnią, to mają inny format - dodajemy oba;

Dodajemy:
- plakaty kinowe pionowe i poziome
- okładki dvd

Nie dodajemy:
- boxów 3d (przykład)
- okładek z płytami, pudełek (przykład)
- standów (przykład)
- lobby cards (przykład)
- zdjęć* (przykład)
- zdjęć promocyjnych (przykład)
- plakatów wyłącznie na ścianę ze sklepów typu allposter (przykład)
- innych grafik ze sklepów typu allposter (przykład)
- tapet (przykład)
- okładek książek, zeszytów (przykład)
- okładek gier (przykład)
- kart (przykład)
- plakatów/okładek dvd z kilkoma tytułami na raz (przykład)
- plakatów ze znakami wodnymi (przykład)
- fan artów, czyli nieoficjalnych plakatów (przykład), (przykład), (przykład)

(fan arty najczęściej można znaleźć na blogach, na mało wiarygodnych stronach, w miejscach gdzie obok oficjalnych plakatów umieszczane są wszystkie inne; nieoficjalne plakaty można podzielić na dwie grupy - słabo zrobione, zdradzają je fikcyjne napisy, słaba jakość, nieaktualne zdjęcia aktorów/fryzury itp; są też plakaty dobrze wykonane, niemal perfekcyjnie, które niestety ciężko wyłapać - zdradzić może je inny styl loga (niestety nie w 100%), złe daty premier czy też fakt, że o plakacie do głośnego filmu zawsze piszą wszystkie serwisy; sporo fan artów znajduje się między innymi na stronach takich jak www.newestposters.com i www.movieposterdb.com)

* jeśli do filmu nie ma plakatu (z różnych względów) to wtedy można zgłosić zdjęcie (w dowolnej roździelczości, jednak nie mniejszej niż 150x200); w momencie gdy do filmu pojawi się plakat, najlepiej zgłosić go poprzez funkcję "poprawka".


Źródło

Do każdego zgłoszonego plakatu wymagane jest źródło, w postaci dokładnego LINKA. W przypadku kilku plakatów w jednej kontrybucji linków powinna być odpowiednia ilość, jeśli na jednej stronie nie są widoczne. Brak/niedokładne źródło kwalifikuje kontrybucję do odrzucenia.


Ustawianie "obszarów widocznych" plakatów

Obok plakatów w maksymalnej rozdzielczości na portalu w różnych miejscach wyświetlane są miniaturki plakatów o następujących wielkościach:

#Miniaturka #1
(38x50)
Miniaturka #2
(90x90)
Mały plakat
(150x200)
gdzie występują?wyświetlane są w działach związane, przy recenzjach itp.wyświetlane są miedzy innymi w wyszukiwarce i w multimediach itp.wyświetlane są na karcie filmu

Ważne jest, aby każda z miniaturek możliwie najatrakcyjniej prezentowała to co najlepsze w plakacie. Po naciśnięciu na jedną z trzech miniaturek do dyspozycji mamy panel, gdzie na każdej z trzech opisanych powyżej miniaturek pojawia się odpowiedni prostokąt/kwadrat, który możemy przesuwać w górę i w dół (lub na boki) i tym samym ustawiać widoczne obszary.

dobrzeźle

Jeśli to możliwe, dobrze aby na miniaturce widoczny był tytuł, a napisy nie były ucięte w połowie - powyżej kilka przykładów prawidłowego ustawienia.


Opcja KASOWANIA plakatów

używamy do usuwania:
- fan artów,
- podwójnych plakatów (wybieramy wtedy ten gorszej jakości),
- niepotrzebnych wersji językowych (zgodnie z powyższymi zasadami),
- plakatów złych - czyli nie do danego filmu i tych z tragiczną jakością (te ze złą/średnią jakością kwalifikują się do poprawki),
- zdjęć (w przypadku, gdy przy filmie znajdują się plakaty)

Do tej kontrybucji konieczny jest dokładny komentarz, dlaczego dany plakat został zgłoszony do usunięcia. Link nie jest wymagany (w przypadku, gdy podanie linka jest niemożliwe wpisujemy https://www.filmweb.pl)


Opcja POPRAWKI plakatów

używamy do:
- zmiany plakatów o złej i średniej jakości na lepsze,
- zmiany rozdzielczości plakatów na wyższe*,
- zdjęcia, gdy dostępny jest plakat

* wymiana mniejszego plakatu (na przyklad 300x450) na większy (400x600) nie ma sensu, gdy większy ma zdecydowanie gorszą jakość niż ten mniejszy.

Podmieniane mogą być plakaty ze wszystkich roczników.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones