Nawet góry przeminą (2015)
Zhangke Jia
Tao Zhao
Yi Zhang

Niepokorna futurologia

Po seansie najnowszego filmu Jia Zhangke, cudownego dziecka chińskiej kinematografii, widać doskonale, jaką ewolucję przeszedł styl reżysera przez ostatnią dekadę. Od oszczędnej "Martwej Natury", przez tarantinowskie z ducha kino zemsty w "Dotyku grzechu", aż po rozciągnięty na 25 lat dramat rodzinny w "Mountains May Depart". Jest tu Zhangke opowiadający o wielkich emocjach – miłości, zdradzie, rozstaniu – ale też Zhangke dokonujący wnikliwej wiwisekcji współczesnych Chin: globalizującego się społeczeństwa, agresywnego kapitalizmu, rozpadu więzi rodzinnych, alienacji jednostek w upadających okręgach przemysłowych.

Ewoluuje również sam film – zaczyna się jak kameralne kino o życiu na prowincji, w klimacie wczesnego Ceylana albo Tarkowskiego, a kończy futurologicznym esejem o cierpieniach globalnej chińskiej diaspory. Jakby reżyser nie godził się na zamknięcie własnej twórczości w ciasnych ramach "azjatyckiego snuja" i poszukiwał zupełnie nowego języka. "Mountains May Depart" ta niespodziewana wolta na szczęście nie zaszkodziła. Mimo wrażenia sztuczności i moralizatorskich zapędów w wątku science-fiction, precyzyjna, trójaktowa struktura filmu pozostaje nienaruszona – Zhangke domyka swój obraz wzruszającą klamrą, która nadaje mu charakter uniwersalnej przypowieści.

Akcja toczy się odpowiednio w 1999, 2014 i 2025 roku. Film otwiera ujęcie grupy ludzi tańczących do kawałka "Go West" Pet Shop Boys – jest sylwester, Chiny wkraczają w nowe millenium z obsesją dogonienia Zachodu i szybkiej wolnorynkowej modernizacji. Rodzi się nowa klasa – elita złożona z dorobkiewiczów, dla których dobra konsumpcyjne – drogie samochody i wieże stereo – są symbolem społecznego statusu. Technologiczny fetysz nie znika również w trzeciej części filmu – w przyszłości, gdzie przezroczyste ekrany zdominowały inne formy komunikacji i są konsumowane z równą zachłannością.

Do Pet Shopów tańczy również główna bohaterka – młoda Tao. Dziewczyna spotyka się z biednym górnikiem Liangiem, ale na horyzoncie pojawia się też drugi adorator – arogancki przedsiębiorca Jingsheng, który kupuje miejscową kopalnię i odstawia Lianga na boczny tor. Jingsheng ma czerwony samochód, słodkiego psa i nie daje się spławić – w końcu dopina swego i bierze z Tao ślub. Pierwszemu synowi para nadaje imię Dollar – w przekonaniu, że dziecko będzie dorastało w krainie kapitalistycznego, zachodniego dobrobytu. Piętnaście lat później Tao jest już po rozwodzie – jej syn mieszka z ojcem w Szanghaju i chodzi do międzynarodowej szkoły podstawowej. W 2025 roku Dollar ma dwadzieścia lat i uczy się w college'u gdzieś w Australii – całkowicie utracił więź z Chinami i bezskutecznie poszukuje własnej tożsamości w świecie sterylnie czystych mieszkań i portali społecznościowych. Jak widać, wątków fabularnych jest tutaj całkiem sporo, a rozmach samego projektu może poważnie przytłoczyć – ponad dwugodzinny seans wymagał będzie od nas stałego skupienia.

Z drugiej strony to rozciągnięcie filmowej opowieści w czasie i przestrzeni imponuje – przez dwa pokolenia śledzimy powolny rozpad więzi społecznych i przemianę chińskich dorobkiewiczów w kosmopolityczną klasę średnią. Więcej tutaj oczywiście liryki niż epiki – całość jest utrzymana w poetyce "obrazu-czasu", prym wiodą długie ujęcia i dalekie plany obrazujące ogrom degradacji chińskiej prowincji. Zdjęcia to w ogóle mocny punkt większości produkcji z Państwa Środka – chyba nigdzie na świecie nie da się złapać kadrów z takimi kontrastami, pełnych subtelnego, melancholijnego piękna. Zhangke zestawia te ruiny przeszłości – opuszczone kopalnie i elektrownie wodne – ze sterylnym designem nowych technologii – funkcjonalnością i luksusem płynnej komunikacji – ale nie daje przewagi żadnemu z nich.

W pierwszej chwili wydaje się wprawdzie, że "Mountains..." zakończy się jak futurologiczny moralitet – krytyką postępu technologicznego, zachodniego relatywizmu i nowoczesności w ogóle. Wykorzenienie Dollara jest zbyt dosłowne – jego odmowa porozumiewania się w ojczystym języku, konflikt z ojcem, szukanie oparcia w starszej od siebie kobiecie aktywują stare klisze filmów o mistrzu i uczniu albo nawet gorzej – kina propagandowego z narzuconym morałem. Takie odczytanie dzieła Zhangke – w duchu antyzachodnim i antykosmopolitycznym – byłoby zapewne na rękę chińskim władzom. Reżyser odmawia jednak posłuszeństwa i przełamuje schemat otwartym zakończeniem. Dzięki temu "Mountains..." można czytać w kluczu uniwersalnym, jako opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w zmieniającej się rzeczywistości – w świecie płynnych tożsamości i ciągłego przepływu idei i kapitału. To oczywiście dalej futurologiczna krytyka, tylko bardziej demokratyczna. Zhangke daje nam wybór: możemy szukać naszych korzeni na obcej ziemi i w przeszłości albo możemy pozostać tam, gdzie jesteśmy. Miejsce i czas nie mają aż tak determinującego znaczenia. Właśnie takiej mądrej, niepokornej futurologii spodziewałem się po chińskim reżyserze.