Plan minimum

Nie chciałem, musiałem, przeżyłem – "Wałęsa. Człowiek z nadziei" nie jest tak kiepskim filmem, na jaki się zapowiadał. Nie jest również tak dobry, by traktować go jak coś więcej niż kolejne dzieło oświatowe. Więckiewicz zgarnie nagrody, Wajda odbierze honory, widzowie spłacą koszty produkcji. Plan minimum wykonany.

Ramą fabularną jest słynny wywiad przeprowadzony przez Orianę Fallaci (Maria Rosaria Omaggio) w 1981 roku. Wałęsa przyjmuje włoską dziennikarkę w mieszkaniu w Gdańsku i otwiera kolejne wrota do swojej przeszłości. Najpierw obserwujemy, jak aresztowany przez esbecję podpisuje cyrograf, by zdążyć na porodówkę, potem spotykamy go podczas strajku okupacyjnego w stoczni, w trakcie kolejnych pobytów w areszcie, w końcu – na obradach Okrągłego Stołu. Wajda odhacza kolejne fakty z biografii, jakby przekładał na obrazy noblowski biogram, a jedyne momenty artystycznego wigoru przypadają na ikoniczne obrazki i cytaty: wspinaczkę na stoczniowy mur, "nie chcem, ale muszem", negocjacje z dyrektorem stoczni, Klemensem Gniechem, wystąpienie Danuty Wałęsowej (Agnieszka Grochowska) w Norwegii. Tę atrapę scenariusza przygotował Janusz Głowacki i głównie dzięki niemu w filmie tli się jakieś życie – lapsusy językowe Wałęsy są tu niespodziewanymi puentami dramatycznych dialogów, a w scenach jego przepychanek z władzą na patosie żeruje szyderczy humor. Ciekawie wypada zwłaszcza wątek kolejnych spotkań z bezradnymi oficerami SB, Nawiślakiem (Zbigniew Zamachowski) i Majchrzakiem (Cezary Kosiński).  Niezłe są także sceny z Fallaci, gdy bohater powoli wchodzi w rolę, którą zaprojektowały dla niego zachodnie media.

W świetnej interpretacji Roberta Więckiewicza lider Solidarności to trochę rewolucjonista składający na ołtarzu walki z komunizmem spokojne życie u boku żony i synów, a trochę bojujący ze złem superbohater, któremu pelerynę zastępuje wysłużony sweter, zaś literkę S na piersi – sumiasty wąs. Cała historia ma zresztą coś z popkulturowych "opowieści założycielskich" w rodzaju "Dzienników motocyklowych" Waltera Sallesa: elementy konstytuujące mit Wałęsy – od ubioru, przez mimikę, po język ciała, są tu namiętnie ikonizowane i Więckiewicz jest w tym procesie niezrównany. Kiedy w retrospekcjach cofamy się do roku 1970, bohater dopiero zaczyna mówić i działać jak Lech Wałęsa. Podczas rozmowy z Fallaci wydaje się już świadomy swojego statusu medialnego i kulturowego. Tym większa szkoda, że Wajdzie nie udaje się oddać napięcia między filmową przeszłością a czasem teraźniejszym. Naszpikowany elipsami i skrótami film skutecznie odbiera kolejnym faktom historycznym narracyjną wagę, zaś relacje między bohaterami odziera z jakiejkolwiek dynamiki. Najlepiej widać to oczywiście w scenach domowych, w których obnosząca cierpiętniczą minę Agnieszka Grochowska nie wychodzi poza uświęcony wizerunek Matki Polki, a jedyny konflikt między Lechem i Danutą budowany jest na motywie oblężenia Wałęsy w czterech ścianach – najpierw przez współpracowników, potem przez wyznawców.

Ogląda się to wszystko w miarę nieźle, bo choć Wajda nie ma już nic ciekawego do zaoferowania w kwestii filmowego języka, to wciąż potrafi przeprowadzić myśl od A do Z. Oczywiście, nie byłby sobą, gdyby nie rozwiał wszystkich wątpliwości dotyczących współczesnej oceny zasług i kariery pierwszego wybranego w wyborach powszechnych prezydenta III RP. I tak, esbecja zagania Wałęsę na mur, a kompromitujące dokumenty podpisywane są w strachu, stresie i nieświadomości. To niepotrzebny naddatek informacji, zwłaszcza że reżyser znajduje subtelniejsze sposoby na zaakcentowanie swojej solidarności i faktu wieloletniej przyjaźni z bohaterem. W jednej ze scen Wałęsa odbiera ulotkę od bohaterów "Człowieka z żelaza", Macieja i Agnieszki Tomczyków. To nie pierwszy moment u Wajdy, w którym spotykają się bohaterowie jego uniwersum (vide "Pierścionek z orłem w koronie" i parafraza sceny z "Popiołu i diamentu"). Żaden jednak nie był tak jawną polityczno-artystyczną deklaracją. I tak transparentnym przekazaniem pałeczki w sztafecie o wolną Polskę.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 70% uznało tę recenzję za pomocną (295głosów).
Michał Walkiewicz
ocenia ten film na:
6/10 niezły

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)

komentarze

pozostało 255 znaków
 • meierdariusz
  meierdariusz
  2016-01-15 18:30:07 +0100

  Polecam na YT posłuchać "dr.doc.hab.Slawomir Cenckiewicz o Walesie", to materiał który opowiada jakim historycznie kłamstwem jest ten film.

  1
 • Treehouse
  Treehouse
  2014-10-20 00:35:07 +0200

  Nie wiem co kierowało autorem tej recenzji, ale na pewno nie prawda historyczna ani tymbardziej biografia naszego Bolka. Proponuję zaznajomić się z książką ''Wałęsa człowiek z teczką''. Już w połowie miałam obrzydzenie do tej persony a po przeczytaniu całości zwątpiłam w sprawiedliwość. Po obejrzeniu filmu dok.- ''Nocna zmiana'' nikt nie powinien mieć wątpliwości. Walentynowicz się w grobie przewraca. A Wajda... oby już nie zrobił więcej żadnego filmu. Po udanym Katyniu, sięgnął dna.

  8
  • Talilo
   Talilo
   2016-01-07 23:54:02 +0100

   @Treehouse https://www.youtube.com/watch?v=HOCNP29DkSU od 10min Pietrzak

   1
  • meierdariusz
   meierdariusz
   2016-01-15 18:27:26 +0100

   @Treehouse polecam na YT posłuchać "dr.doc.hab.Slawomir Cenckiewicz o Walesie", to materiał który opowiada jakim historycznie kłamstwem jest ten film.

   1
 • entregado66
  entregado66
  2014-09-15 23:10:24 +0200

  Robert Więckiewicz i nie jest potrzebna recenzja po prostu... Robert Więckiewicz rewelacyjna doskonała rola.

  3
 • Saint_9
  Saint_9
  2013-10-13 22:36:16 +0200

  szkoda czasu

  3
 • ulka_5
  ulka_5
  2013-10-09 12:16:13 +0200

  Więckiewicz był aż tak dobry, że stworzył z roli Wałęsy karykaturę, w ogóle cały film nie oddaje powagi tamtych sytuacji i czasów. Nic nowego nic odkrywczego - powielanie utartych przekonań, zwrotów. Wątek Henryki Krzywonos to jakaś pomyłka. Zero głębi w tym filmie, przekazywanie tylko tego co znamy - " Nie chcem ale muszem" albo "Ten tramwaj dalej nie pojedzie". Brak wewnętrznej analizy bohaterów. Zbyt uproszczony, czasem nawet denerwujący.

  2
 • aniaklub
  aniaklub
  2013-10-07 20:13:53 +0200

  Film świetny – oglądałam z wypiekami na twarzy i z łezką w oku, czy to na wspomnienie lat młodości, czy też na skutek wyzwolonych przez obrazy i dźwięk uczuć patriotyzmu ... Obsada aktorska rewelacyjna i to nie tylko głównych postaci, również postaci epizodycznych w tym filmie, czy drugoplanowych, jak chociażby Dorota Welman jako Henryka Krzywonos, czy Maciej Stuhr w roli księdza... Bezbłędny montaż nagrań archiwalnych ze współczesnymi nagraniami do filmu – np. gdy Więckiewicz jako Wałęsa siedzi przy okrągłym stole obok prawdziwego Tadeusza Mazowieckiego i innych historycznych postaci... No i genialna ścieżka dźwiękowa – nie żadne smętny, tylko muzyka młodzieżowa lat 80-tych – idealnie pasujące i obrazujące tamtą rzeczywistość piosenki np. Brygady Kryzys, czy fragment „Hej, naprzód marsz” pabianickiego punkrockowego Proletaryatu... No i super, że Wajda poprzestał na heroicznym etapie życiorysu Wałęsy i w ogóle nie wspomniał okresu prezydentury, bo to już całkiem inna bajka... A co do recenzji pana Walkiewicza - od razu widać jakie ugrupowanie polityczne wspiera autor, w związku z czym odziera to tę recenzję z obiektywizmu. Poza błędem merytorycznym, który wytknął już jeden z moich przedmówców – komentatorów i niesmaczne są osobiste przytyki co do przyjaźni z bohaterem. Tak prawdę mówiąc to Wajda jest taką osobistością świata filmowego i jedynym jak do tej pory Polakiem - laureatem Oscara ZA CAŁOKSZTAŁT, że pewnie większość Polaków chciałaby móc się pochwalić choćby znajomością z nim...

  5
 • zajrus
  zajrus
  2014-02-13 01:11:15 +0100

  O ile do połowy jakoś daje radę (mimo że Wajda zręcznie wybiela biografię Wałęsy jak może) potem film zmienia się w serię oderwanych od siebie scen. Wyraźnie autorzy nie wiedzieli jak przedstawić widzom wydarzenia po stanie wojennym.

  1
 • per333
  per333
  2013-10-07 18:13:15 +0200

  Bardzo zgrabna językowo recenzja, ale rzeczywiście przebija z niej jakiś wyjątkowy subiektywizm, być może podszyty uprzedzeniem (do Wałęsy?, do Wajdy?). Mnie (nie widziałem filmu) interesuje czy rzecz została zrobiona sprawnie warsztatowo, czy jest momentami np. błyskotliwa. Czy rzecz trzyma w napięciu, czy może przynudza?

  1
 • Kurdwanowjegomac
  Kurdwanowjegomac
  2013-10-07 12:28:52 +0200

  http://www.youtube.com/watch?v=KgJw2PIgBzk

  1
 • seulinka
  seulinka
  2013-09-12 17:11:36 +0200

  Hm.. Jakoś nie podoba mi się zdanie: "bo choć Wajda nie ma już nic ciekawego do zaoferowania w kwestii filmowego języka, to wciąż potrafi przeprowadzić myśl od A do Z.". Nie chce mi teraz tego szczegółowo wyjaśniać, ale tego typu opinie moim zdaniem źle świadczą o recenzencie. Sorry, może to różnica pokoleń ;)

  1
 • AndrzejBe
  AndrzejBe
  2016-02-02 18:59:24 +0100

  Dla mnie co najwyżej średni, w porównaniu z wcześniejszymi dokonaniami reżysera. Robert Więckiewicz ratuje swoją grą ten film. Może obejrzę drugi raz za parę lat

 • Ekranizacja
  Ekranizacja
  2015-11-12 02:25:25 +0100

  Już pierwsze, kmpletnie nieprofesjonalne zdanie szanownego autora, sprawia, że ,,recenzji'' odechciewa się czytać.

 • PitHS
  PitHS
  2015-08-07 16:05:51 +0200

  Znakomita recenzja. Mam podobne odczucia.

 • mirkko
  mirkko
  2015-07-06 23:24:58 +0200

  "Naszpikowany elipsami i skrótami film" ... zmieścić 20 lat w 2 :) na to by trzeba bylo dwa sezony

 • triodante
  triodante
  2014-05-22 11:04:44 +0200

  jak dla mnie Wajda od bardzo długiego już czasu zjada własny ogon...ileż można kręcić filmy walczące z komuną i prezentujące nasz rodzimy kraj jako naród udręczony przez historię...nie wiem czy nie ma ciśnienia na robienie sensownego kina ponad podziałami społeczno-politycznymi czy to sposób na sukces filmu warunkowany wycieczkami szkolnymi...przecież obecny stan rzeczy w państwie jest myślę niezłą kanwą na nakręcenie filmu o dzisiejszych ludziach z marmuru...cóż prościej powiedzieć odbierając oskara "jest super"..... ps. recka zdecydowanie lepsza niż film

 • sklodowskidk
  sklodowskidk
  2014-03-08 12:14:47 +0100

  jak w kazdej recenzji beda za i przeciw!!!! jedni beda pisc wiersze na ten temat inni beda szydzic!!! ja nie wiem po ktorej stronie stanac!!! pomozecie !!! no pomozecie extra!!! :)

 • sklodowskidk
  sklodowskidk
  2014-03-08 12:10:16 +0100

  GNIOT zrobiony na szybko, byle jak, pośpiesznie, montaż chyba dzień przed premierą zrobił jakiś studencina, ja jako obcokrajowiec w ogóle nie wiem o czym był.------- zgadzam sie!!!! rzadko sie zgadzam ale tu szybko sie zgadzam! z czym jeszcze sie zgadzam-----------"Nie jest również tak dobry, by traktować go jak coś więcej niż kolejne dzieło oświatowe" - dla mnie sedno tej recenzji -----------O ile do połowy jakoś daje radę (mimo że Wajda zręcznie wybiela biografię Wałęsy jak może) potem film zmienia się w serię oderwanych od siebie scen. Wyraźnie autorzy nie wiedzieli jak przedstawić widzom wydarzenia po stanie wojennym. auper szkoda czasu na film lepiej przeczytac ksiazke danusi W i sie dowiemy jak bylo :)

 • J_C_WELLS
  J_C_WELLS
  2014-03-04 19:31:55 +0100

  GNIOT zrobiony na szybko, byle jak, pośpiesznie, montaż chyba dzień przed premierą zrobił jakiś studencina, ja jako obcokrajowiec w ogóle nie wiem o czym był.

 • bez_imienny
  bez_imienny
  2014-02-20 05:25:34 +0100

  "Nie jest również tak dobry, by traktować go jak coś więcej niż kolejne dzieło oświatowe" - dla mnie sedno tej recenzji.

 • macbdotcom
  macbdotcom
  2014-02-18 07:51:35 +0100

  Fakt - scena z Tomczykami to jeden z ważnych akcentów filmu. Szkoda, że dość łopatologicznie rozwiązana - wystarczył moment, gdy kamera chwyta ich twarze "kątem oka", gdy wsiadają do wagonu, a jeśli już koniecznie miało być ukazane "przekazanie pałeczki", to dalsza scena wewnątrz pociągu mogła być tak samo rozrysowana - dla spostrzegawczych... Szkoda. A czy zauważyliście Państwo nawiązanie do filmu "Przepraszam, czy tu biją?" ?

 • artiosso
  artiosso
  2014-02-08 19:17:19 +0100

  Recenzja jest pomocna dla chcących podjąć decyzję o tym, czy film obejrzeć. Jeśli ktoś nastawia się na dzieło teoretycznie najbardziej znanego, najbardziej zasłużonego, a przez to (w domyśle) jednego z najlepszych reżyserów polskich, a więc na kino bardzo dobre - zawiedzie się . Niestety, pomijając fakt ewidentnej gloryfikacji postaci głównego bohatera, ustawienia go w nieuzasadnionej roli wybitnej jednostki, wybijającej się z masy szaraczków i ludzi kompletnie niezdecydowanych na to , co chcą zrobić, film się po prostu ze sceny na scenę banalizuje . Reżyserskie grepsy nie działają, akcja nie wkręca na poważnie. Być może racja jest w tym, co jest napisane w poprzedzającym poście - chyba ktoś "pospieszał" . "Ogląda się w miarę nieźle " - tak, ale to Wajda - podobno "miszcz nad miszcze" . Nie czuć "łapy" mistrza. Może za dużo wolności mieli satelici od czarnej roboty, jak to w filmie bywa . Nie mam pojęcia. I po raz pierwszy nie było czuć Edelmana w Edelmanie . Recenzent ma rację, film oświatowy dla młodzieży. Szkoda, przykre.

 • MiejskaLegenda
  MiejskaLegenda
  2013-11-05 21:03:03 +0100

  Wajda przedstawia punkty zwrotne w działalności opozycyjnej bohatera obrazu, pokazując go w zdecydowanie idealistyczny sposób. Wprawdzie Wajda nigdy nie ukrywał swojej sympatii do Wałęsy i w gruncie rzeczy należało się spodziewać zdecydowanie pozytywnego jego obrazu, jednakże film jest dla mnie w jakiś sposób sztuczny, zbyt patetyczny. Nawet sceny nieco bardziej intymne, rodzinne, mają w sobie coś papierowego http://miejskalegenda.blogspot.com/2013/11/waesa-czowiek-z-nadziei.html

 • karlolek91
  karlolek91
  2013-11-02 21:59:19 +0100

  Film ewidentnie robiony na szybko, o czym świadczą liczne literówki w napisach końcowych w stylu "budowa dekoracj", czy niezdecydowanie na planszach w trakcie filmu, jak zapisać „Solidarność” - w cudzysłowie czy bez. A było ich raptem kilka.

 • blonde_filmaniak
  blonde_filmaniak
  2013-10-20 21:58:29 +0200

  Przeciętny film Wajdy. Polecam swoją recenzję http://krytycywkapciach.blogspot.com/2013/10/waesa-czowiek-z-nadziei.html

 • mader_36
  mader_36
  2013-10-17 15:05:27 +0200

  Dobrze, że ten film powstał. Jest w miarę obiektywny. W odpowiednich momentach rozładowuje napięcie humorem. Dla starszego pokolenia - wspomnienia w pigułce. Dla młodszego - strawna lekcja historii; może docenią, w jakich czasach żyją teraz... Świetnie dobrana muzyka. Film oddaje atmosferę; chociaż nie jest może obrazem wybitnym, ale sprawnie zrobionym (melanż dokumentu i współczesnych dogrywek). Więckiewicz - rewelacyjny!!! Grochowska - też bardzo dobra. Jednym zdaniem - warto ten film zobaczyć! Przynajmniej dlatego, żeby mieć własne zdanie.

  1
  • meierdariusz
   meierdariusz
   2016-01-15 18:28:48 +0100

   @mader_36 polecam na YT posłuchać "dr.doc.hab.Slawomir Cenckiewicz o Walesie", to materiał który opowiada jakim historycznie kłamstwem jest ten film.

 • kamil2911
  kamil2911
  2013-10-15 15:51:24 +0200

  świetna recenzja, konkretnie, bez owijania, brawa dla autora.

 • olejka
  olejka
  2013-10-11 13:38:32 +0200

  pewnie się narażę większości, ale dla mnie ten film to sztandarowy przykład polskiej tandety. Kolejny przykład filmu zrobionego za grosze. Pozytywnie zaskoczył mnie Więckiewicz. Może nawet zmienię o jego talencie zdanie. Dorota Welman, jej rola w tym filmie to wielka porażka. W innych rolach sprawdza się znakomicie, ale aktorstwo powinna sobie darować. Ogólnie rzecz biorąc film słaby i na oskara nie powinniśmy sie nastawiać.

 • ziolens
  ziolens
  2013-10-10 12:32:59 +0200

  Dobra recenzja, trafne sp[ostrzeżenia i uwagi, duża wiedza w temacie autora, za jedyny minus uznałbym nadużywanie momentami języka 'specialistycznego' l;ub słów uznawanych powszechnie przez polska plechę za trudne.

 • bufetowa
  bufetowa
  2013-10-09 10:41:17 +0200

  Film dobrze się ogląda. Nawet bardzo dobrze! Wajda ,,mówi" otwarcie, że jest ,,ZA" Wałęsą. W kinie w Kielcach było 7 osób na wczorajszym seansie...

 • maniuj90
  maniuj90
  2013-10-08 14:14:50 +0200

  http://kinopolska-sfera.blogspot.com/2013/10/35-waesa-czowiek-z-nadziei-2013.html Zapraszam do recenzji!

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o