Tower Heist: Zemsta cieciów (2011)
Brett Ratner
Ben Stiller
Eddie Murphy

Zemsta najlepiej smakuje na czczo

Niewiele rzeczy sprawia nam, widzom, większą satysfakcję niż oglądanie, jak na ekranie wymierzana jest społeczna sprawiedliwość. Nawet jeśli nie walczymy o nią w rzeczywistości, to poczujemy się lepiej, gdy klepiący biedę bohaterowie odbiorą pieniądze bogatym. Napad przeprowadzony w czystym duchu Robin Hooda jest istotą "Zemsty cieciów". Ale to nie jedyny element filmu, który przyczynił się do jego sukcesu wśród tłumów oburzonych bezczelnością bankierów z Wall Street. Jest w nim jeszcze kilku dobrych aktorów, którzy wymieniają ze sobą przezabawne teksty, a potem podwyższają nam poziom adrenaliny, przeprowadzając ryzykowny napad. W sumie otrzymujemy więc przebojową komedię akcji, a w bonusie przesłanie w sam raz na czasy światowego kryzysu.

Przedstawiona w "Zemście..." historia bogacza, który zarabiał krocie, spekulując cudzymi oszczędnościami, nieprzypadkowo przypomina losy Bernarda Madoffa. Czarujący Artur Shaw grany przez Alana Aldę, podobnie jak jego pierwowzór, mieszka w luksusowym apartamentowcu na Manhattanie. Jego beztroski tryb życia poznajemy równolegle z nieco trudniejszą egzystencją Josha Kovacsa (Ben Stiller). Jako menadżer personelu w budynku zamieszkiwanym przez Shawa i jemu podobnych, Kovacs musi zajmować się wszystkimi "kłopotami" bogaczy: dbać o to, żeby w ich mieszkaniach niczego nie brakowało, a gdy trzeba, także zagrać z nimi w szachy lub ukryć kochankę. Obsługa jest tu niewidzialna i niezawodna. Ale tylko do czasu: nawet cierpliwego Kovacsa poniosą nerwy, gdy na jaw wyjdą malwersacje Shawa i fakt, że zdefraudował powierzony mu fundusz emerytalny wszystkich pracowników budynku. Oszusta nie jest w stanie dopaść ani FBI, ani wyrzuty sumienia. Dlatego też "ciecie" postanowią wziąć sprawy w swoje ręce.

Komediowa oś filmu rozkręca się powoli: początkowo więcej w nim szkicu obyczajowego i smutnych obserwacji niż powodów do wybuchów śmiechu. Twórcy na spokojnie budują kontrast pomiędzy klasami społecznymi, przedstawiają bohaterów. A potem... potem pojawia się Eddie Murphy. Jeśli komuś wydawało się, że gliniarz z Beverly Hills już dawno przestał być śmieszny, jest w dużym błędzie. Murphy jako drobny złodziejaszek z biednej dzielnicy wypada kapitalnie. Nawet gdy mówi ze specyficznym akcentem tak proste rzeczy jak: "I don't understand, what are u talkin' to me, bitch", doprowadza publiczność do spazmów śmiechu. Jest energiczny, autoironiczny i do tego zniuansowany. Reszta aktorów nie spisuje się gorzej. Zaskakuje Stiller, bo gra tym razem poważniejszą rolę: jego bohater nie błaznuje, tylko poświęca się misji, zbiera swoją drużynę do walki ze złem. Z grupy świetnie dobranych aktorów należy wyróżnić Gabourey Sidibe: tworząc w "Zemście..." pełnokrwistą postać komediową, udowadnia, że "Hej, skarbie" nie było wypadkiem przy pracy, jedyną udaną rolą amatorki.

Prócz komedii i elementów filmu obyczajowego jest tu jeszcze tytułowy heist, czyli napad. Jego kulminacja jest wzorowa: wiążą się w niej wszystkie postaci, a wydarzenia nabierają spektakularnego wymiaru. Przy okazji twórcy nienachalnie nawiązują do klasyki filmów akcji z  "Bullittem" w postaci ferrari Steve'a McQueena na czele. Tak więc "Zemsta..." jest pokrzepiająca pod kilkoma względami: nie tylko dostarcza pocieszające przesłanie "źli zostaną ukarani", ale także udowadnia, że można zrobić film lekki i niegłupi zarazem.
Rocznik '82. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na UW. Członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Wyróżniona w konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Publikuje w "Kinie",... przejdź do profilu
Popularny w zamierzchłych czasach VHSów Eddie Murphy, kiedyś aspirujący do miana króla komedii (na koncie... czytaj więcej