Marine (2006)
John Bonito
John Cena
Robert Patrick

W sam raz na raz

Żona Johna Tritona, żołnierza Korpusu Piechoty Morskiej USA, zostaje uprowadzona. Porywaczami okazują się złodziej diamentów i jego pachołkowie, uciekający z miejsca napadu. Triton, którego właśnie zdymisjonowano ze służby wojskowej, wyrusza w szaleńczą pogoń za bandytami.

Choć "The Marine" nie jest mądrym filmem, mądrzy zdają się być jego twórcy. Pomimo aktualnego tematu konfliktów zbrojnych w Iraku, obraz przypomina bardziej komedię sensacyjną niż dramat wojenny. Scena otwierająca film, w której sierżant Triton wkracza do kryjówki Al-Kaidy i sprawia łomot terrorystom, nie emocjonuje i nie porusza, ale – z całą pewnością – śmieszy. Scenarzyści nie potraktowali swojego projektu zbyt poważnie, a reżyser John Bonito nakręcił go z przymrużeniem oka.

Szkoda, że zdrowego dystansu zabrakło debiutującemu w roli aktora wrestlerowi, Johnowi Cena. Kreowany przez niego bohaterski żołnierz Marines jest nieforemny i do bólu sztywny. Brak mu gracji, z jaką na planach swoich produkcji poruszał się chociażby Arnold Schwarzenegger – ewidentny inspirator postaci Johna Tritona. Z tego powodu "The Marine" nie miał szans stać się hitem na miarę "Predatora" czy "Komando".

Za sprawą wartkiej akcji, rzetelnych popisów kaskaderskich i humoru "The Marine", w Polsce wydany pod tytułem "W cywilu", urasta do rangi strawnego kina akcji. Film Johna Bonito nie zakrawa i prawdopodobnie nie miał zamiaru zakrawać na dzieło kultowe, sprawdza się natomiast jako propozycja na jednorazowy seans.