Podróż na Księżyc (1902)
Georges Méliès
Georges Méliès
Victor André

Bo tak powstało kino s-f

Od razu należy stwierdzić, że mamy do czynienia z fundamentem naszego kochanego kina. Dzieło "Podróż na księżyc" Mélièsa to kolebka filmów science fiction i pierwszy w historii film tego gatunku. Trwa niespełna 15 minut, a jego premierę datuje się na 1 września 1902 roku. Obraz opowiada o podróży uczonych na Księżyc. Zostają wystrzeleni ogromną armatą i trafiają do celu, a dokładniej - w jego oko. Na miejscu zostają pojmani przez tubylców. Jednak ucieczka nie jest wcale trudna. Wystarczy parasolem dotknąć czubka głowy nieprzyjaciela, a nastąpi jego unieszkodliwienie. W filmie oglądamy wiele efektów specjalnych, które naprawdę robią wrażenie. Trzeba pamiętać, że to rok 1902. Osobiście, byłem szczerze zdziwiony, kiedy po obejrzeniu dzieła, zdałem sobie sprawę, że pochodzi z samego początku XX wieku. Sam datowałem go na lata ‘30. Zupełnie nie dziwi fakt, że po premierze tego dzieła, które było wyświetlane między innymi we Francji i USA, Méliès zdobył międzynarodową sławę. Polecam ten obraz każdemu. Szczególnie fanom dzisiejszego kina s-f. Zobaczcie, jak zrodził się Wasz ulubiony gatunek filmowy. To także obowiązkowy materiał dla innych osób, które chcą poznać, od czego zaczęło się tworzenie historii kina.
W Europie uważa się, że kino narodziło się wraz z pierwszym publicznym pokazem filmowym. Stało się to 28... czytaj więcej