Prawdziwe historie (1986)
David Byrne
John Goodman
Tito Larriva

90 minut na kwasie

David Byrne to taki człowiek. Przynajmniej tak głosi wersja oficjalna. Z zawodu jest muzykiem, to znaczy zarabia na życie, tworząc i wydając albumy z dźwiękami. Na początku drogi zawodowej robił to z grupą znajomych w zespole o nazwie Talking Heads. Po latach zajął się twórczością solową oraz różnego rodzaju kolaboracjami, chociażby z innym człowiekiem znanym jako Brian Eno. Pewnego razu David Byrne przeprowadził wywiad z samym sobą. Było to na początku lat 80. Podczas tej rozmowy padło pytanie, czy chciałby pojawić się kiedyś w filmie tak jak Prince, Sting czy David Bowie. Odpowiedź Byrne'a brzmiała wówczas "Tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie konieczne". A następnie dodał: "Chciałbym pokazać ludziom filmy w mojej głowie". Moment ten najwyraźniej nadszedł w roku 1986. Wtedy to światło dzienne ujrzał pełnometrażowy obraz zatytułowany "Prawdziwe historie". W tym samym roku wydany został także album Talking Heads o tym samym tytule. Czy zatem David Byrne miał coś ważnego do powiedzenia? Czy film w jego głowie jest wart obejrzenia?

"Prawdziwe historie" to projekt oparty, jak sama nazwa wskazuje, na prawdziwych historiach, które pochodzą z tabloidów. Film ten trudno jakoś zaszufladkować. Z pozoru jest to zwykła produkcja fabularna. Posiada jednak wiele fragmentów śpiewanych. Nie jest jednak musicalem, ponieważ nie nie zawiera sekwencji tanecznych. Film muzyczny to określenie, które w tym przypadku idealnie się sprawdza. Funkcjonuje także jako komedia, ale jest to mylące, gdyż rozbawienie widza nie jest jego głównym celem. O wiele lepiej pasuje tu termin satyra. Produkcja posiada ramy fabularne. Oto pewien bohater, w tej roli sam David Byrne, przybywa do wymyślonego miasteczka Virgil w Teksasie, by być świadkiem obchodów 150-lecia uzyskania niepodległości przez ten stan. Na miejscu spotyka szeroką paletę oryginalnych postaci, które wprowadzają go w swój świat. Byrne jest tu zatem narratorem, który pełni dla widza funkcję swoistego przewodnika.

Nie ukrywam, że jestem fanem Davida Byrne'a i jego twórczości. Większość jego dzieł trafia w mój gust. Muszę jednak uczciwie przyznać, że "Prawdziwe historie", mimo że bardzo sympatyczne, nie dostarczyły mi tyle rozrywki i przyjemności, ile można by się spodziewać po produkcji wyreżyserowanej przez samego artystę. Nie twierdzę, że jest to obraz słaby lub niezasługujący na uwagę. Jest po prostu zbyt "normalny". W sumie to może jego zaleta i taki miał być. Byrne, wbrew temu, co mogą sugerować jego niektóre piosenki oraz pewne niezręczne zachowania, jest w zasadzie normalnym facetem. To na pewno nietuzinkowy artysta, który żyje w swoim świecie, ma oryginalne spojrzenie na rzeczywistość i bardzo kreatywny umysł, lecz zawsze miałem wrażenie, że "Prawdziwe historie" (zarówno film, jak i album) powstały już po okresie największej jego płodności. Muzyka obecna w filmie jest miła w odbiorze, niektóre kawałki od razu wpadają w ucho. Brakuje w nich jednak jakiegoś elementu zaskoczenia czy też szaleństwa i ryzyka. Są, krótko mówiąc, bezpieczne. Jedynie "People Like Us" wyróżnia się dla mnie czymś więcej, jakąś nienazwaną nutą nostalgii wtłoczoną w rytmiczną formę.

Byrne zawsze unikał wielkich słów. Nie mówił o miłości, przyjaźni, sprawiedliwości, zazdrości czy śmierci. Wolał śpiewać o papierze, drzewach, zwierzętach, domach czy mapach. Jednakże w tekstach swych przemycał jakieś wartości. Poprzez trafne, małe obserwacje podkreślał rzeczy ważne. Kwestie takie jak skromność, tradycja, ciężka praca, drobne momenty, które nadają życiu smaku i sensu. Nie inaczej jest z kinowymi "Prawdziwymi historiami". Ukazują one realia życia na poboczu wielkiego świata, z dala od reflektorów i blichtru. Jest to świat zwykłych ludzi, którzy nie potrzebują do szczęścia wiele. Wystarczy satysfakcjonująca praca, dobre jedzenie i co najważniejsze ktoś bliski u boku. I chociaż nieraz trudno znaleźć taką osobę, to nie tracą oni nadziei na spełnienie tej wizji. Są prostolinijni i szczerzy w swym optymizmie. Są obrazem Ameryki. I takie zdaje się, założenie przyświecało Byrne'owi w trakcie realizacji filmu. Przy pomocy cichego, nieśmiałego humoru, dystansu oraz prostych środków wyrazu udało mu się uchwycić ducha prowincjonalnej rzeczywistości, będącej odbiciem narodu, jak również szeroko pojętej człowieczej natury.