Sens życia wg Monty Pythona (1983)
Terry Gilliam
Terry Jones
Graham Chapman
John Cleese

(Bez)sens życia

Grupa sześciu fantastycznych komików tworzących zwariowaną grupę Monty Pythona dała się poznać nie tylko mnie ze swej najlepszej strony w ich autorskim serialu "Latający Cyrk". Osobiście jestem fanem Pythonowskiego poczucia humoru, które nierzadko balansuje na granicy absurdu i dość mocno ociera się o nonsens. Ich sposób na przedstawianie świata podoba się zresztą wielu widzom. Do przewidzenia był fakt, że musi w końcu powstać pełnometrażowy film bazujący na sprawdzonej skeczowej konwencji z serialu. W przeddzień prima aprilisa (data specjalnie tak wybrana) zadebiutował wyczekiwany przez wielu "Sens życia według Monty Pythona".

Silna grupa pod wezwaniem Monty Pythona w składzie Chapman, Cleese, Gilliam, Idle, Jones i Palin stworzyła pełnometrażowy film, który w swym założeniu miał być rozwinięciem ich wcześniejszego serialu. Fani "Latającego cyrku" nie zawiedli się. "Sens życia" wręcz emanuje pythonowskim klimatem. Sam układ filmu bazuje na serialu. Składa się z szeregu skeczy, które poukładane wg kolejności cykli życiowych (zaczyna się narodzinami, kończy śmiercią) obrazują w krzywym zwierciadle ich (bez)sens. Jak to u Montych bywa, tytułowy sens niewiele ma wspólnego z prawdziwym znaczeniem tego słowa. Cykl życia ludzkiego staje się tylko pretekstem do przedstawienia własnego punktu widzenia i ubrania go w charakterystyczny dla grupy absurd podszyty nonsensem. Ale trzeba przyznać, że film (za wyjątkiem fragmentu "Znajdź rybę") trzyma się względnie mocno założonego celu.

Jeśli o same skecze chodzi, to chciałbym wspomnieć o kilku, które zrobiły na mnie niezapomniane wrażenie. Na początek sam początek (tak wiem, rozpocząłem zdanie niczym jeden z Pythonów): "Karmazynowe Ubezpieczenie Społeczne". Ten krótkometrażowy film, tworzący zamkniętą całość, dzięki użyciu go jako wstępu do filmu nabrał nowego wymiaru, który przenosi widza już na początku w zwariowany świat absurdalnego realizmu (jakkolwiekby to rozumieć). Warto zwrócić także uwagę na  "Cud narodzin, część II" wyśmiewający podejście katolików i protestantów do poczęcia. Zakończenie tego skeczu musicalowym wykonaniem piosenki "Każda sperma jest święta" do dziś wśród wielu budzi mieszane uczucia. Kolejny punkt dla Pythonów. "Dorastanie i nauka" ukazujące znudzenie młodzieży seksem jest koncepcją samą w sobie absurdalnie śmieszną. "Pan Creosote" przedstawiający śmierć z obżarstwa jest po trosze obrzydliwy i prawdziwy. W efekcie to ironiczne spojrzenie bawi, zmuszając jednocześnie do refleksji. I na koniec koniec (tak, tak, wiem) życia w "Śmierci zbiorowej". Ponury żniwiarz (Cleese) zabiera ze sobą zmarłą jednocześnie po spożyciu sałatki grupę snobów – włączając w to graną przez Palina kobietę, która w rzeczywistości owej sałatki nie jadła. Śmierć zabiera ze sobą każdego, nie robiąc nikomu najmniejszego wyjątku. Czy to z sensem, czy bez.

Jako że komicy prezentują zróżnicowane poczucie humoru, film, a w zasadzie jego poszczególne części, prezentują zróżnicowany, może nie tyle poziom, co smak. Ale zostałem do tego przyzwyczajony, oglądając "Flying Circus" i przyznam, że zdążyłem to polubić. Film jest kierowany w zasadzie do fanów serialu. Osoby, na których "Latający Cyrk" zrobił pozytywne wrażenie, na "Sensie życia" się nie zawiodą. Ja sam z przyjemnością wracam do tego filmu co jakiś czas i nie ukrywam, że jest moim ulubionym spośród wszystkich pełnometrażowych produkcji zwariowanych Brytyjczyków.
Odkąd pamiętam, miałem do czynienia z ekipą Pythonów i zawsze chciałem posiadać wszystkie skecze, filmy,... czytaj więcej
Nie wychowałam się na "Latającym Cyrku" (to byłoby niemożliwe) i nie są mi dobrze znane kultowe skecze... czytaj więcej