Recenzja gry PC

FIFA 14 (2013)
Artur Kruczek

W światło bramki

Bijąca rekordy popularności, sportowa seria "FIFA" już od niepamiętnych czasów przyjęła politykę, cechującą chociażby koncern Activision, który z roku na rok raczy miłośników elektronicznej rozrywki kolejnymi odsłonami uznanego cyklu "Call of Duty". I o ile rynek strzelanin pierwszoosobowych oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, o tyle "FIFA" to wciąż stara, poczciwa gra piłkarska, której zmiany można bez trudu policzyć na palcach jednej ręki. Gdzieniegdzie poprawione sterowanie bądź przyjemniejsza dla oka oprawa wizualna. Na szczęście "Czternastka" po raz kolejny wyprzeda konkurencję, oferując szereg przemyślanych rozwiązań, które z pewnością zachęcą do gry niejednego fanatyka piłki nożnej.

Koncern Electronic Arts może poszczycić się wieloma seriami, traktującymi o wielu, niekiedy mało popularnych w naszym kraju sportach zespołowych. Baseball, futbol amerykański, koszykówka. Żyć nie umierać. Jednakże najwięcej medialnego szumu wywołuje premiera każdej następnej odsłony serii "FIFA", która toczy zacięty bój o czołową pozycję w branży. Olbrzymią ingerencję programistów widać gołym okiem. Tym razem postawiono na jakość, a nie ilość. Tak więc liczba zmian jest zależna od tego, czego oczekiwaliśmy od "Czternastki". Zapalonego gracza wita bardzo wygodne menu główne, będące naszym małym centrum dowodzenia. Możemy wybrać z niego każdy interesujący nas tryb, w którym chcielibyśmy rozpocząć rozgrywkę. Całość jest znacznie wygodniejsza niż w przypadku np. "FIFY 12", której podstawową bolączką był wysuwany z boku ekranu kolorowy pasek. Tym razem poczujemy się jakbyśmy użytkowali naszego smartphone'a. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swobodnie zacząć bądź zakończyć grę.

Czeka na nas tradycyjny mecz towarzyski, w którym bez problemu zapoznamy się z dostępnymi w grze narodowymi ligami, reprezentacjami oraz klubami. Zarówno z Europy, jak i z pozostałych kontynentów. Ponownie możemy decydować o naszej futbolówce, warunkach atmosferycznych, długości gry, a także poziomie trudności. Co więcej, tym razem różnice między danymi stopniami są wreszcie zadowalające.

Gdy znudzi nam się rozgrywka o "nic", możemy rozpocząć karierę jako menedżer lub zawodnik. Tym razem zrezygnowano z opcji grającego trenera. Jako menedżer decydujemy o składzie, transferach, jak i również podstawowych decyzjach, które wpływają na losy naszej drużyny. Rozpoczęcie kariery jako kluczowy piłkarz daje nam całą gamę możliwości. Poczynając od szkolenia naszej postaci, a kończąc na wspinaniu się po szczeblach piłkarskiej kariery. Musimy zatem zadowalać swojego trenera, szlifując swoje umiejętności. Dodatkowo przed każdym spotkaniem można do woli trenować rzuty wolne, rzuty karne, drybling czy też strzały z tzw. pierwszej piłki. Sezon możemy także rozpocząć w trybie sezony online grając z graczami z całego świata.

Tradycyjnie możemy również stworzyć własny turniej, grając w pucharach, lidze lub mieszaninie obu trybów, wspinając się na sam szczyt, aby w końcu dojść do upragnionego finału. Turnieje zostały opracowane na takiej samej zasadzie co w poprzednich odsłonach, lecz tym razem otrzymaliśmy możliwość śledzenia postępu zarówno swojego teamu, jak i drużyn przeciwnych.

Model rozgrywki został znacząco usprawniony. Starcia bark w bark wyglądają niezwykle realistycznie, sprint wreszcie wygląda jak sprint, zaś umiejętność dryblowania obrony rywala nie stanowi już dla nas wiedzy niepojętej. Słowem, gra brzmi i wygląda tak, jak w istocie powinna wyglądać. Podania czy też strzały są także znacznie dokładniejsze. Rozgrywka jest nareszcie bardzo realistyczna, co zapewnia naprawdę przyjemną grę. Zmianie uległa także oprawa wizualna. Stadiony, zawodnicy czy też murawa wyglądają znacznie lepiej niż w przypadku poprzedników.

Pomijając tryb wieloosobowy, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, "FIFA 14" to kawał solidnego symulatora. Programiści odrobili lekcje, serwując graczom dopieszczoną, porządnie wyglądającą grę. Niedociągnięcia zostały poprawione, zaś model rozgrywki - usprawniony. Modyfikacji jest naprawdę dużo, co tylko umila rozgrywkę na światowych arenach.
Zaczynając zabawę z "FIFĄ 14" na sprzęcie nowej generacji, możemy przenieść zapisane postępy ze starych... czytaj więcej
Inaczej niż w sporcie, gdzie jeden kiepski występ może zadecydować o zmianie lidera, w grach sportowych... czytaj więcej