Magiczny świat z klocków

Traveller's Tales ani na chwilę nie zwalnia tempa. Firma systematycznie wypuszcza na rynek kolejne gry LEGO w znanym powszechnie uniwersum: czy to growym, książkowym czy filmowym. Na kogo przyszła teraz kolej? Na najpopularniejszego młodego czarodzieja na świecie. O kim mowa? Oczywiście o Harrym Potterze.

"LEGO Harry Potter Lata 1-4" opowiada historię znaną z pierwszych czterech książek/filmów o Harrym Potterze. Twórcy w miarę wiernie przedstawiają historię Harry'ego i jego przyjaciół. W ciągu całej gry wcielamy się w całą masę postaci znanych z kart powieści. Przychodzi nam więc grać trio: Harrym, Hermioną i Ronem, ale nie tylko. Wcielimy się również w Hagrida, szczura Rona czy psa Hagrida. W każdej chwili można się przełączać między poszczególnymi postaciami. Jest to o tyle przydatne, że każdy sterowany przez nas aktualnie bohater posiada pewne unikalne umiejętności, których brakuje innym. Np. Roem aktywujemy jego szczura Parszywka, który to może pomóc w rozwiązaniu zagadki. Te zresztą nie należą do zbyt wymagających, dlatego gra nie powinna sprawiać trudności nawet najmłodszym użytkownikom komputera.

Gra opiera się na prostym schemacie: Idziesz to przodu, skaczesz po różnorakich przedmiotach i wykonujesz kolejne mini questy. Świat w grze jest niezwykle interaktywny. Praktycznie z każdym przedmiotem można coś zrobić. Wszystko to pewnie za sprawą uniwersum, w jakim została umieszczona gra. Magia otwiera bowiem przez twórcami ogromną liczbę możliwości, dzięki czemu gra jest ciekawa i szybko się nie nudzi. Na naszej drodze znajdziemy szereg magicznych roślin, przedmiotów czy ruszających się obrazów, z którymi możemy wejść w interakcję. Po wejściu w interakcję otrzymujemy znane z serii LEGO klocki, które potrzebne są do zdobycia kolejnych questów czy kupienia nowych zaklęć, ubrań, przedmiotów.

"LEGO Harry Potter Lata 1-4" zostały podzielone na kilkanaście poziomów. Po każdym z nich następuje ekran podsumowania, w którym gra podsumowuje nasze osiągnięcia na danym levelu. Dowiadujemy się więc o odnalezionych nowych postaciach, zebranych symbolach domów, ilości zebranych klocków. Między każdym poziomem mamy możliwość pospacerowania po magicznej ulicy, ul. Pokątnej, na której to znajduje się szereg atrakcji. Również tu czeka na nas masa przedmiotów, z których wyskakują do gracza klocuszki. To właśnie tu można zapisać grę, pooglądać nasze osiągnięcia, kupić nowe zaklęcia czy ubrania, przejść się do banku Gringotta.

Gra wykonana jest w charakterystycznym dla serii LEGO stylu. Jest więc spora dawka humoru, aluzji, które powodują często, że na twarzy gracza pojawia się uśmiech. Świat gry wykonany jest z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Pełno jest tu atrakcji dla fanów uniwersum Harry'ego, ale nie tylko. Grafika stoi na wysokim poziomie. Podobnie ścieżka dźwiękowa. W grze usłyszycie charakterystyczną dla Harry'go Pottera muzyczkę. Twórcy postarali się także o bardzo dobrą optymalizację swojego dzieła przez co gra ruszy nawet na starszych sprzętach, a nawet na laptopach. Nie uchronili się oni jednak od pewnych bugów, które utrudniają/denerwują/uniemożliwiają rozgrywkę. Gra potrafi się nieźle zwiesić, bądź bez żadnego ostrzeżenia wywalić nas do pulpitu. Dużym minusem w grze jest również sztuczna inteligencja naszych towarzyszy. Zamiast nam pomagać często po prostu przeszkadzają. Warto więc grać w trybie dla kooperacji dla dwóch graczy. Lego Harry Potter jest wręcz do tego stworzone! Pełno tu atrakcji, z których aby skorzystać potrzebna jest pomoc drugiego gracza (AI niestety nie jest na tyle inteligentne, aby domyślić się, że potrzebujemy odrobiny pomocy). PS. W grę również dużo przyjemniej gra się na padzie, aniżeli na klawiaturze.

Podsumowując: "LEGO Harry Potter Lata 1-4" to bardzo udana gra, która zapewnia wiele humory i dobrej zabawy (zwłaszcza w trybie dla 2 graczy), która niestety nie obyła się bez paru błędów.