Stać! To jest napad!

''Payday: The Heist'' do strzelanina pierwszoosobowa wyprodukowana przez skandynawskie studio Overkill Software. Jest to absolutna nowość na rynku gier wideo bowiem programiści ze Sztokholmu
''PayDay: The Heist'' do strzelanina pierwszoosobowa wyprodukowana przez skandynawskie studio Overkill Software. Jest to absolutna nowość na rynku gier wideo, bowiem programiści ze Sztokholmu postanowili ukazać w niej widowiskowe napady na banki, w wykonaniu świetnie uzbrojonych przestępców. Gra została wydana wyłącznie na komputery osobiste i konsole stacjonarne Playstation 3.

W grze wcielamy się w jednego z czterech zamaskowanych rabusiów napadających na banki. Oprócz opróżniania sejfów będziemy mogli także odbić więźnia z transportu, czy też odzyskać pieniądze należące do innych, perfekcyjnie zorganizowanych grup przestępczych. Jak przystało na klasyczną strzelaninę FPS, nasze zadanie będzie polegało na zastosowaniu się do podanych instrukcji i zrabowaniu znajdujących się w pilnie strzeżonych miejscach pieniędzy. Do dyspozycji mamy broń ręczną, automatyczną, ładunki wybuchowe, wiertarki i inne, niezbędne narzędzia, które posłużą nam do wykonania brawurowego skoku.

Rozgrywka przedstawiona w ''The Heist'' jest bardzo liniowa i miejscami dziecinnie prosta. Jako, że prowadzenie akcji ''po cichu'' jest niemożliwe, przez całą misję będziemy odpierać ataki przeciwnika, korzystając z szerokiego wachlarza uzbrojenia. Odblokowywanie poszczególnych pistoletów to jednak dość powolny proces, a o możliwości ich użytkowania decyduje zarobiona forsa. Nie obędzie się więc bez żmudnego powtarzania tych samych, poszczególnych etapów. Pracownicy Overkill stworzyli tytuł nastawiony na kooperację. Możemy zatem grać z przyjaciółmi, przypadkowo napotkanymi graczami lub prowadzić rozgrywkę ze sztuczną inteligencją. W ''The Heist'' zapomniano o apteczkach i innych drobnostkach. W razie przyjęcia na klatę zbyt dużej ilości pocisków, nasi pomocnicy uratują nas, zaś gdy wyczerpiemy zapas amunicji, wystarczy, że skorzystamy ze specjalnie przygotowanej ''czarnej torby niespodzianki''.

''Gdy kota nie ma, myszy harcują''. To powiedzenie ma się jednak jak pięść do nosa, patrząc z perspektywy gracza. Uniknięcie starcia ze strażnikami, policją, snajperami lub saperami jest wręcz niemożliwe. Możemy jedynie tymczasowo uprzykrzać im życie, unieszkodliwiając kamery lub po prostu pośpieszyć się z ''robotą''. Kampania pierwszoosobowa to sześć zróżnicowanych misji, które możemy wykonywać bez konieczności ukończenia poprzednich. Najbardziej wybrednych graczy zaskoczy natomiast wysoka inteligencja wrogów oraz dynamiczne otoczenie. Napady na bank pozwalają wczuć się w gęstą atmosferę i poczuć się, jak bohater hollywoodzkiej produkcji sensacyjnej.

Oprawa wizualna pozytywnie mnie zaskoczyła. Wygląd otoczenia, a także samych postaci, choć mógłby być lepszy jest zadowalający. Największą wadą okazał się brak spolszczenia oraz ograniczona dostępność produktu. Grę możemy zakupić (podobnie jak jej kontynuację) w elektronicznym sklepie Steam

''PD: The Heist'' to przeciętny tytuł, który choć niedopracowany potrafi dostarczyć zabawy na długie godziny. Mój entuzjazm zaczął jednak drastycznie spadać, wraz z pokonywaniem kolejnych etapów i unieszkodliwianiem kolejnych funkcjonariuszy. Gra przypadnie do gustu tylko niewymagającym graczom, poszukującym powiewu świeżości we współczesnej branży elektronicznej rozgrywki.