Monty Python's Personal Best

Monty Python ponownie podbija USA! Stacja telewizyjna PBS dostała prawa do emisji "Latającego Cyrku Monty Pythona". Z tej okazji poproszono żyjących członków grupy o stworzenie serialu, w którym każdy z nich umieściłby swoje ulubione skecze. Każdy odcinek zadedykowany jest jednemu Pythonowi i przez niego jest przygotowany. Pierwszy odcinek to "Eric Idle's Personal Best". Eric Idle przygotował film paradokumentalny o Monty Pythonie i samym sobie, a sam występuje jako dziennikarz. Ponadto przebiera się m.in. za własną matkę. W odcinku możemy obejrzeć m.in. fragmenty "Monty Python live at Hollywood Bowl", oraz skecze: "Światowe forum", "Człowiek mówiący anagramami", "Wyprawa fryzjerów na Mount Everest", "Skecz o pustelnikach" i inne. Drugi odcinek, "Graham Chapman's Personal Best", poświęcony jest zmarłemu członkowi grupy Monty Pythona. Obejmuje on wspomnienia Pythonów o Grahamie oraz najlepsze skecze z jego udziałem, m.in. "Skecz w stylu Agathy Christie", "Rozmowa z sir. Edwardem Rossem", "Teoria Anny Łoś na temat brontozaurów" i inne. Trzeci odcinek przygotował John Cleese, który... uśmierca się w nim. Całość przedstawił jako ekskluzywny wywiad przeprowadzony z nim, 96-letnim komikiem na ranczu w Santa Barbara. Przedstawia siebie jako starego, zgryźliwego, niedosłyszącego i wkurzającego starca. W tym odcinku obejrzymy m.in. skecz "Epilog - kwestia wiary", "Patafian - specjalista od mózgu", "Obrona przed świeżymi owocami" i inne. Z Michaelem Palinem, autorem czwartego odcinka, spotykamy się przy śluzie Teddington w Londynie, gdzie w 1971 roku Pythoni nagrywali skecz "Taniec z policzkowaniem rybami". Tytułowy taniec jest podstawą całego odcinka "Michael Palin's Personal Best". Python wykłada nam sposoby oraz historię policzkowania rybami. Oprócz tego obejrzymy np. skecze "Komercyjna przyszłość owczego lotnictwa", "Kaczka, kot i jaszczurka", "Policjant i facet w potrzebie", "Johann Gambolputty... z Ulm" oraz wiele innych. Terry Gilliam we wstępie do swego odcinka zdradza nam straszną prawdę o "Latającym Cyrku Monty Pythona", a potem przedstawia swoje najlepsze animacje wykorzystane w serialu, np. "Tańczące zęby", "Zabójcze samochody", "Plamka", "No time Tolouse". Bardzo skromny Terry Jones w szóstym odcinku zaprasza nas do swoich apartamentów, gdzie informuje nas o tym, jak "tworzył Monty Pythona w 1964 r.", oraz informuje nas o prawdziwych relacjach między Pythonami. Ulubionymi skeczami Terry'ego okazały się m.in. "Najzabawniejszy dowcip świata", "Owce - zabójcy", "Wiertła wolframowe", "Finał w chowanego mężczyzn" oraz inne. "Monty Python’s Personal Best" jest wspaniałym podsumowaniem, a zarazem może być wprowadzeniem do "Latającego Cyrku Monty Pythona". Pythoni po raz kolejny nie zawiedli fanów. Polecam go zarazem Pythomaniakom, jak i osobom dopiero wchodzącym w absurdalny i surrealistyczny świat Monty Pythona.
Moja ocena serialu: