PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=648916}

Gorejący krzew

Hořící keř
6,8 3 089
ocen
6,8 10 1 3089
6,2 5
ocen krytyków
Gorejący krzew
powrót do forum serialu Gorejący krzew

Czesi maja już swój ,,Ciemnoniebieski Swiat" o Czechoslowackim lotniku w NASZYM dywizjonie - My o dywizjonie 303 nie mamy filmu.
Czesi maja tez ,,Lidice" o niemieckiej masakrze na ww2 która była JEDYNA masakra cywilow w historii okupacji czechoslawacji a my mielismy SETKI TYSIECY takich masakr cywilow na ww2 i ANI JEDNEGO filmu o martyrologii Polakow z rak Niemcow nie ma.
Teraz dochodzi ten serial nakręcony przez Polska rezyserke. A kto nakreci o Polakach??
Nie widziałam tego serialu i nie mam zamiaru ogladac. Czekam na film o Ryszardzie Siwc który dokonal samospalenia na stadionie narodowym w proteście przeciwko atakowi sowietow na Czechoslowacje 1968

ocenił(a) serial na 8
EwaAnna1992

Jestem podobnego zdania.Jednak na odpowiednik polski w tej tematyce będziemy jeszcze długo czekać.Nasze tzw. elity polityczne dobrowolnie zaszufladkowały się jako lokaje europy i nie tylko. Więc wszystko zrobią aby nie narazić się swym chlebodawcom . Również na to wpływają inne czynniki typu "gruba kreska" która jest jedną z wielu wypadkowych "okrągłego stołu"
Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
EwaAnna1992

Dziwi mnie trochę takie podejście do filmu...Jest o przecież o Jánie Paláchu, który dokonał samospalenia w czasie, kiedy Holland była na studiach w Pradze. Ponieważ było to wcześniej przemilczane w CSRS wydarzenie, psychologicznie zamiecione pod dywan, a po aksamitnej rewolucji stało się wręcz pomnikowym, spodziewam się, że wielu reżyserów czeskich rejterowało, w obawie przed nieuniknionym patosem, którego Czesi organicznie nie znoszą. Poza tym kto miałby to u nich zrobić? Hřebejk? Zelenka? Svěrák? To inna wrażliwość, inne pokolenie...A jeśli ktoś z zewnątrz to kto? Holland jest świadkiem epoki tamtej. Mogła podejść do tematu osobiście, bo znała od środka całą atmosferę, znała ówczesną opozycję, na dodatek znana jest ze swej rzeczowości i niechęci do patosu. Poza tym miała przecież za sobą dość udane zmierzenie się z podobnie pomnikową postacią w Polsce - myślę tu o filmie o ks.Popiełuszce. Jako osoba spoza Czech nie podlegała też takiej presji, jak reżyserzy czescy, no i została wybrana przez producentów, więc nie rozumiem tonu pretensji do niej...Film Czesi ocenili dobrze, więc ja tym bardziej chcę go zobaczyć.
Żal tylko, że nie ma (?) takich producentów, którzy chcieli robić podobne filmy w Polsce - właśnie na tematy, o których piszecie - ja też uważam, że powinno się je koniecznie podejmować!

EwaAnna1992

ten polski reżyser (a właściwie polska reżyserka) kręciła filmy o Polsce jeszcze zanim spadła kurtyna i była w stanie zrobić to wraz z Amerykanami i Francuzami w 1988 - Zabić księdza z Lambertem, poza tym miałeś filmy o naszej historii najnowszej bez tabu - Gry uliczne. To nie wina tych twórców, że jak TV czy studia w Polsce chcą zainwestować w historię wychodzi Czas honoru lub adaptacje lektur.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 9
Ottiss14

Żal komentować taki wpis...

EwaAnna1992

Nie zamierzasz nawet oglądać, więc kompletnie nie wiesz, dlaczego pani Holland nakręciła ten serial -_-
1. Studiowała w Pradze w tamtych czasach.
2. To czeski młody scenarzysta sam do niej przyszedł z prośbą o przeczytanie scenariusza i zajęcie się reżyserią.
3. Każdy reżyser ma prawo kręcić, co mu się podoba ;)
4. Jak ni ma kto w Polsce filmu/serialu o Siwcu sfinansować to co robić ?

pixi222

Zgadzam się z 1, 2, 3.
Ad. 4 - E tam, powstał wybitny dokument o Siwcu i to ponad 20 lat temu - "Usłyszcie mój krzyk".

Soas5991

Nie wiedziałam hm, ale dokument chyba jednak łatwiej i taniej nakręcić niż pełnometrażowy film fabularny, czy serial...

pixi222

Dokument rewelacyjny, nie tylko o samym Siwcu... Jednakże wydaje mi się, że Siwiec jest znacznie bardziej zagadkową postacią od Palacha. Ale jest wiele innych ciekawych tematów z polskiej historii najnowszej...

EwaAnna1992

Przecież Holland jest od wielu lat związana z Czechami. Skończyła studia w Pradze. Współpracuje z Czechami, a Czesi uważają ją także za "swoją" reżyserkę.

EwaAnna1992

To poszukaj jeszcze raz.

EwaAnna1992

No słuchaj, co za problem. Zostań reżyserem i nakręć, a nie innym tylko dyktujesz co mają w życiu robić.
To Ich sprawa i Tobie się podobać nie musi.

ocenił(a) serial na 9
EwaAnna1992

Tak, też uważam, że to oburzające. Agnieszka Holland powinna zamknąć się w Polsce i kręcić tylko filmy patriotyczne. O Polakach, oczywiście tych prawdziwych. Po co kręcić filmy o Czechach? czy nasza i ich historia się zazębia? Na stos ją! jako i rzewiej bywało!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones