PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476848}

Gra o tron

Game of Thrones
8,8 381 287
ocen
8,8 10 1 381287
7,3 26
ocen krytyków
Gra o tron
powrót do forum serialu Gra o tron

S05E08 - MIAZGA !!!

użytkownik usunięty

ŚWIETNY ODCINEK :)

nie będzie spojlerów , sami zobaczcie !!!

no świetny odcinek. JON !!!

ocenił(a) serial na 10
piero18_18

Po nudnych odcinkach wreszcie mocne uderzenie !!
czekam na 5x09 ! : )

ocenił(a) serial na 10
Magii_Mistrz

No właśnie 5x09 to dopiero miazga :D (jestem w szoku że tego komentarza nie "podkreśliłem" serią wulgarnych słów ^^)

Jabolak

Każdy odcinek po kolei miażdży. A więc teraz czekać tylko na finał :D

ocenił(a) serial na 10
Ounterios

no to sie doczekalismy... :D

sobanek

Może mi ktoś streścić pierwsze 7 odcinków 5 sezonu?? Ładnie proszę, w pięciu zdaniach. Widzialem 4 sezony, ale nie chcę już tracić czasu na piaty tylko obejrzeć ze dwa dobre odcinki.

ocenił(a) serial na 10
ObywatelTB

ogladaj leniu :) warto !!!

Ounterios

10-ty taki sobie, niespecjalny. Najlepsze byly 9-ty i 8-my.

CyboRKg

No dokładnie, wszystkie wątki pokończyli tak dosłownie z dupy... Jak by tego nie mogli bardziej rozłożyć na te 10 odcinków..

Ounterios

No coz... Wszyscy musza umrzec - takie haslo widnieje na plakacie.

CyboRKg

No racja, ale Martin mógł wybijać na równi tych złych, i tych przyjemnych dla serialu, a nie tylko tych przyjemnych. Ale prawda taka, że po takiej przerwie śmierć w serialu kogoś, kogo nienawidzimy przynosi o wiele więcej satysfakcji z oglądania, niż jak by umarł wcześniej :D

ocenił(a) serial na 10
Ounterios

o kim mówisz?

Tak odcinek genialny. Jeden z najlepszych o ile nie najlepszy!

użytkownik usunięty
ponegr

Najlepszy bez dwóch zdań . Miazga .

9-ty jest lepszy.

ocenił(a) serial na 10
CyboRKg

masz na myśli lot na smoku? Koszmarne CGI nawet jej włosów wiatr nie rusza

ponegr

Jeden z lepszych, jakie widziałam na długo pozostaje w pamięci i ta cisza na końcu.... Robi niesamowite wrażenie.

ocenił(a) serial na 6

No wreście świetny odcineczek, bez jakiś idiotyzmów w stylu Jaime i Bronn wbijają się do ogrodów w Dorne tylko coś na co czekaliśmy! Północ to najlepszy wątek w tym sezonie, z tym chyba większość się zgodzi. Trochę Sansa przynudza, ale w tym odcinku jej prawie nie było. Świetne sceny z Cersei w lochach(należało jej się!), wreście Danka ma kogoś fajnego przy boku, do tego zapowiedz, że Jorah nie zginie tak od razu od tej luszczycy szarej tylko jeszcze też da popalić, no i oczywiście walka na północy - cud miód i orzeszki, tylko trochę czasami kamera zbytnio przeskakiwała i "rwała". No ale tak poza tym to świetnie! No i zdziwienie na twarzy White Walkera gdy Jon zablokował cios - bezcenne! Poza tym wcześniej White Walkery wydawały się takimi bezwolnymi bestiami, coś jak siła natury - a tutaj proszę na kunikach, w zbrojach, z bronią - i do tego widocznie się między sobą różnią. Trochę też więcej pokazane o dzikich - no tego mi brakowało! Odcinek 9+/10! Oby same takie do końca tego sezonu

ocenił(a) serial na 10
kozas15

Właśnie o co chodziło z tym mieczem Jona? Czyli mieczami z valyriańskiej stali też pokonać można Innych?

ocenił(a) serial na 6
kacperowski20

Spokojnie, myślę, że to nie zostanie bez odpowiedzi. Na pewno Jon nie zostawi tego odłogiem i będzie próbował to wyjaśnić

ocenił(a) serial na 10
kozas15

No okey.Zastanawiające jest to że w książkach nie było mowy o tym? Mówiło się że tylko smocza stal może ich zabić :)

ocenił(a) serial na 7
kacperowski20

Valyria polegała na smokach i na smokach skończyła swą działalność. Możliwe, że stal była wytapiana w smoczym ogniu, lub z czegoś innego niż stal :)

edi_nie_oglada_filmow

To jak miecznik przekuł miecz Starków na dwa mniejsze dla Jaimego i bękarta Cersei?

ocenił(a) serial na 8
Arg

To jest jedna z zagadek. Wygląda na to że sam stop metalu jest tajemnicą, a w Wolnych miastach są jeszcze płatnerze wiedzący jak należy ją kuć.
Ja to czytam tak, że Lód został przepołowiony wzdłuż i z te połówki przekuto na miecze dla Lannisterów.
Kolejna sprawa że odbycie w Cytadeli studiów nad magią, jest honorowane ogniwem z vallyriańskiej stali, więc ktoś te ogniwa musi kuć.

Ursus11

W książce była informacja, że jest jeszcze kilku (chyba trzech) kowali, którzy potrafią przekuć valyriańską stal. Zresztą to sama stal jest tajemnicą, nikt w czasach trwania Pieśni nie potrafi jej stworzyć, jednak obróbka to już inna sprawa. A Lód nie tylko został przekuty, ale także pokolorowany w bardziej czerwoną barwę za pomocą jakiejś magii.

ocenił(a) serial na 10
By4kuu

Nie sądzę, by to była magia. W uniwersum Pieśni Ognia i Lodu magia jest bardzo rzadka, a to właśnie nadchodząca zima przynosi jej trochę więcej (odrodzenie smoków, aktywność białych wędrowców, trzyoka wrona i ci czarnoksiężnicy z pustyni na wschodzi zauważyli powrót magii).
To musieliby być jacyś kapłani-kowale, więc bardziej się skłaniam do tego, że obróbka i barwienie valyriańskiej stali jest trudna, ale nie wymaga niczego więcej niż mistrzostwa w kowalstwie. .

matips

Nie opieram się na czyichś osądach, ale na fragmentach książki:
"Valyriańska stal jest jednak uparta. Powiadają, że te stare miecze mają pamięć i nie zmieniają się łatwo. Użyłem pięćdziesięciu różnych zaklęć i niekiedy udawało mi się uzyskać jaśniejszą czerwień..."

Są to słowa owego płatnerza do Tyriona, gdy pierwszy raz wspomniane są miecze wykute dla Lannisterów.

ocenił(a) serial na 8
matips

Wszystko co związane z bogami, to też magia jakby nie patrzeć.

ocenił(a) serial na 10
kryszti

No właśnie - to musieliby być jacyś kapłani-kowale, by przekuwanie valyriańskiej stali wymagało magicznych zdolności. Bo czarnoksiężnikami nie byli, bo wg Maestrów takowych nie ma w Westeros.

ocenił(a) serial na 8
matips

Co tam wiedzą Maestrzy :)

ocenił(a) serial na 7
Arg

Przekucie miecza to nie problem, problemem jest chyba sam materiał, który jest dość rzadki (Smocza Skała, eksport z Asshai). Więc nie robi się tak świetnych mieczy, ale skleić (może nieudolnie) jeszcze potrafią. Martin wspominał że Valyria to odpowiednik Rzymu - dla ludów średniowiecznych dysponowali techniką dość zaskakującą, niemal legendarną. :)

ocenił(a) serial na 8
Arg

W książce było napisane że tajemnica wykuwania stali została zapomniana. Ja to zrozumiałem tak że nikt nie wie jak wytworzyć tą valyrjańską stal ale tą która już jest zrobiona można normalnie poddawać obróbce

ocenił(a) serial na 9
Arg

To nie jest miecz Starków. W pierwszej serii Jon dostaje ten miecz od Starego Niedźwiedzia.

Lotta_Rosie

Czytaj uważnie, o czym rozmawialiśmy odnośnie Lodu.

ocenił(a) serial na 9
Arg

Spoko. Rzeczywiście, przeczytałam po łebkach.

ocenił(a) serial na 8
kacperowski20

No ale właśnie miecz z Valyriańskiej stali to smocza stal , obsydian to smocze szkło .

Każdy domyślał sie że te miecze siekają Innych teraz mamy tego potwierdzenie .

ocenił(a) serial na 9
czaromaro

W ksiazkach nie bylo potwierdzenia czy valyrianska stal dziala na Innych, konkluzja po tym odcinku ze tak! dziala i mozna nia walczyc zamiast obsydianu

Inna teoria odnosi sie do samego Jona, wiecie Azor Ahai itp, ze to nie bron zabila Innego tylko Jon, przez fakt ze jest tym ktory obroni swiat przed Innymi

ocenił(a) serial na 8
Razengoroth

Sam wyczytał w jakiś książkach że Smocza Stal może zabijać Innych .
Walczyć tymi mieczami będzie trudno skoro ich tak niewiele w Westeros.

Co do 2 teorii to zobaczymy :D

ocenił(a) serial na 9
czaromaro

Tak, doczytalem w ksiazce, Sam to wyczytal w ksiegach w Czarnym Zamku, Jon nawet zazartowal ze posle listy do wszystkich Lordow Westeros zeby uzyczyli swoje drogocenne miecze Wronom :)

ocenił(a) serial na 8
Razengoroth

Właśnie - nawet gdyby valyriańska stal zabijała Innych, to jest jej tak mało że to praktycznie nieistotne. Na całej Północy aktualnie ma ją chyba tylko Brienne(Oathkeeper) i Boltonowie(nóż do obdzierania).

Inna sprawa że w serialu Stannis wspomina że Smocze szkło(obsydian) jest na Smoczej skale, więc może jakieś groty do strzał się w serialu pojawią o ile Stannis przeżyje.

Kolejna rzecz to najprawdopodobniej rzeczywiście Jon jest zarówno Azorkiem, jak i Targaryenem.

Ursus11

V. stali nie ma za dużo, ale też samych Innych (nie upiorów) nie jest aż tak wielu. Na pewno więcej, niż w kręgu w poprzednim sezonie,a le nie więcej niż mieczy z valyriańskiej stali. Zdobycie ich do walki z Innymi to już inna sprawa. No i ilu nowych innych powstanie w międzyczasie.

ocenił(a) serial na 8
Sirielle

Poszukałem i znalazłem :D oto lista broni z Valyriańskiej stali

Heartsbane > ród Tarlych , właściciel Lord Randyll Tarly
Lady Forlorn > ród Corbray z doliny , właściciel Ser LynCorbray (pojawia sie chyba w 6 tomie )
Długi Pazur > ród Mormont , właściciel Jon Snow
Zmierzch > ród Harlaw z Żelaznych Wysp , właściciel ser Harras Harlaw ( co ciekawe miecz należał do Daltona Greyjoya )
Lód > ród Starków , właściciel Lord Eddar Stark
miecz przetopiony na 2 inne >>1 Wierny Przysiędze właściciel Brienne z Thartu , 2 Wdowi Płacz podarowany Joffreyowi teraz zapewne w posiadaniu Tommena :D
Czerwony Deszcz , ród Drumm z Żelaznych Wysp
Jest jeszcze topór w posiadaniu rodu Celtigar z Wąskiego morza , oraz ten sztylet którym próbowano zabić Brana.
Plus kilka sztuk które uchodzą za zaginione .
Jak widać jest tego niewiele.

ocenił(a) serial na 9
czaromaro

w Westeros taki miecz to mala fortuna, w Essos bronie z valryrianskiej stali czesciej wystepuja

ocenił(a) serial na 8
Razengoroth

Nawet na wiki znalazłem arkah z VS .

czaromaro

Tyrion szacuje w książce, że w Westeros jest około 200 sztuk, chyba można mu wierzyć (ktoś niedawno podał cytat). Ale to w książce, nie wiem jak w filmie.

ocenił(a) serial na 8
Sirielle

A to ciekawe jakoś mi to uciekło , to co podałem to tak jakby bezpośrednio wymienione w historii westeros .

czaromaro

Tak, tyle znamy z nazwy, Tyrion w rozmowie z kimś szacował ile ich może być. Nie widzę teraz tego cytatu, może w innym temacie był podany.

ocenił(a) serial na 10
czaromaro

Wydaje mi się, że może być tego więcej. Tywin Lannister przy okazji przetopienia miecza Starków wspomina, że valyriańskiej stali nie chciały mu sprzedać podupadające finansowo rody mimo oferowania wysokich cen przez Lannisterów. Dopiero musiał jeden z nich zdobyć przemocą.

ocenił(a) serial na 10
czaromaro

Co wy mówicie, każdy lord w Westeros ma mieć miecz z valyriańskieh stali :)

ocenił(a) serial na 9
czaromaro

Jeszcze w Quarth był skarbiec z wrotami z tej stali. Tam gdzie Deneris zamknęła jednego z trzynastu i swoją służkę.
Nie pamiętam już ich imion. Z takich wrót można by wykuć sporo broni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones