PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=474708}

Agora

Ágora
7,1 35 351
ocen
7,1 10 1 35351
6,8 6
ocen krytyków
Agora
powrót do forum filmu Agora

Rety co za brednie!
Film nie jest antychrześcijański jest "okropnie" antychrześcijański.
W filmie wcześni chrześcijanie zostali ukazani jako barbażyńcy!
Już scena na początku jak jeden kapłan wpycha kolesia w ogień!
Mądre to było? Nie ma wyważenia.
Ciekawi mnie jak Watykan na ten obraz zareagował.
Ja jako katolik czułem się dziwnie i nieswojo patrząc na film.

Patrząc na inne aspekty to film jest udany świetne zdjęcia, gra Weisz, całkiem fajne efekty choć mało. Płynny najazd kamery z kosmosu na biblioteke był świetny.

Oldi

Nie sądzę , że my osobiście, ale owszem....tyle, że nie tę dużą, słynną BIBLIOTEKĘ ALEKSANDRYJSKĄ , ale mniejszą - przy świątyni Serapisa. W wyniku zamieszek sprowokowanych przez patriarchę Teofila spłonął tzw. Serapejon. Teoretycznie rozkaz zniszczenia wydał panujący cesarz - Teodozjusz Wielki.

ocenił(a) film na 10
Oldi

Poczytaj najpierwo o chrzescijanstwie a pozniej udawaj zdziwionego. W kosciele nas ucza o Jezusie, pozniej
dlugo dlugo nic i ot pojawia sie Jan Pawel II. Niestety ta duza przerwa poiedzy tymi postaciami to w wiekszosci
czarny, barbazynski okres chrzescijanswa. Papiezami zostaja zboczency, mordelcy i zwyrodnialce, ktorzy "w
imie boga" nie hamuja sie zabijac, gwalcic itd.... Szkoda gadac.

alberteinsteins

Taa, w przeciwieństwie do oświeconej starożytności i antyku gdzie życie i godność człowieka były wyniesione na piedestał. Obudź się człowieku! Dzisiejsze normy społeczne wywodzą się z religii chrześcijańskiej.

ocenił(a) film na 9
danszep22

"Dzisiejsze normy społeczne"...
No niby masz rację, człowiek jak na początku zabijał w imię religii tak i dzisiaj za nią zabija.

ocenił(a) film na 10
danszep22

Wlasnie moze w tym caly szkopul, ze to wszystko wywodzi sie z chrzescijanstwa...

danszep22

A samo chrześcijaństwo wywodzi się z Judaizmu, a judaizm z pogańskich obyczajów Sumerów i co na to powiesz???

danszep22

Co za brednie. Normy etyczne nie mają nic wspólnego z żadną Religią. Nie rozumiem dlaczego tak wiele osób to miesza. Einstein jako ateista powinien być pozbawiony wszelkich norm społecznych i zabijać kogo popadnie.

danszep22

Obudź się religia chrześcijańska nie wymyśliła nic nowego. Całą swoją sorterologię zbudowała w oparciu o dobytek starożytności. Chociażby słynna równość wobec Boga (również płci) to ewidentny pitagoreizm. Religia chrześcijańska od początku tylko niszczyła - jak tu nie wspomnieć o biednym manicheiźmie zdławionym przez fanatyków?

Nie pisz więc głupot.

ekiwok

Manicheizm kolego swoją porażkę zawdzięczał raczej kapłanom zoroastryjskim i królom sasanidzkim, którym zwyczajnie przeszkadzał w centralizacji państwa:/

ocenił(a) film na 7
danszep22

He!He!W swej krótkowzroczności..strzeliłeś sobie w kolano!!Bo to WCALE NIE JEST KOMPLEMENT!!

danszep22

Dzisiejsze normy wywodzę się z całej kultury ludzkości, od mitologii Greckiej (która jest podstawą wszystkich kultur Europejskich), przez Rzymską, Judaizm, Chrześcijanizm, a nawet wpływy filozofii dalekiego wschodu. A nie tylko z katolicyzmu. Twierdząc tak, mówisz zdanie typu "każdy samochód jest Mercedesem".

A film. Cóż - podkoloryzowany, ale dużo w nim prawdy.

ocenił(a) film na 9
danszep22

Mimo wszystko wydarzenia przedstawione w filmie są faktem. Bzdurą jest natomiast to co twierdzisz o normach moralnych. Tak naprawdę podstawowe normy moralne na które powołuje się chrześcijaństwo pochodzą tak naprawdę od Żydów które chrześcijanie zwyczajnie zawłaszczyli, natomiast do dziś obowiązuje nas prawo wzorowane na prawie rzymskim (pogańskim). Dobrodziejstwem dla ogółu ludzkości może być natomiast to że wraz z końcem średniowiecza ograniczono wreszcie władzę kościoła.

ocenił(a) film na 7
alberteinsteins

Barbarzyńcą to Ty jesteś, bo występujesz przeciwko wartościom i kulturze na których wyrosła Kultura Europejska, której jesteś marnotrawnym synem, który pluje na swoje...Mam na myśli szeroko pojęta kulturę antyczno-chrześcijańską, helleńsko-łacińską.. A jakie w tym dziedzictwo chrześcijańskie?
Wszędzie, gdzie chrzescijaństwo było w stanie przeniknąć kulturę
i społeczeństwo, utworzyło dziedzictwo, którego nawet ateistyczne reżimy nie były w stanie całkowicie zgładzic: humanizacje kultury, która dotyka serca cywilizacji.
Pojęcie osoby, niezbywalnej godnosci każdej istoty ludzkiej wypływa z chrzescijańskiego przesłania, że każda osoba, stara czy młoda, silna
lub słaba, jest ukochanym dzieckiem Stwórcy a Bóg stał sie człowiekiem, aby ją zbawić.
Pojęcie osoby i jej godności zawdzięczamy właśnie chrześcijańskim sporom o naturę Chrystusa w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, na tej oto koncepcji czerpiącej z antycznych źródeł pojmowania osoby (persona) czerpią współcześni personaliści chrześcijańscy...

ocenił(a) film na 8
Flauius

Nie mogę się oprzeć temu stwierdzeniu: co za pieprzenie.

Oldi

interesuje sie historia chrzescijanstwa od wielu lat i nie zauwazylem zadnych razacych niescislosci historycznych w tym filmie...
a ze w filmie "nie ma wywazenia"... no coz, w tamtych czasach nikt nie wyznawal zasady zlotego srodka, a chrzescijanie od ok I w ne do XVII-XVIIIw nie uznawali polsrodkow.
Kosciol katolicki po dzis dzien ma problem z tolerancja...

G_rabarz

Wszyscy umrzemy - jeśli rację mają przeciwnicy, wrogowie chrześcijaństwa i Kościoła to chrześcijanie nic nie tracą żyjąc tak jak żyją. Ale jeśli rację mają chrześcijanie i KK to... macie przerąbane. Drugiej szansy nie ma.

danszep22

Powiedz to ponad 2m miliardom chinczykow i hindusow :) boga nie ma pogodzcie sie z tym :)

wick3d

W Chinach żyje według nieoficjanych danych prawie 100 mln. chrześcijan. W Inidach około 20 mln ale za to jest ok.200 mln muzułmanów a reszta wyznająca hinduizm jest bardzo religijna. Expermenty z powrotem do pogaństwa przeprowadzali naziści - z wiadomym skutkiem. Ateistyczne były (i są - Korea Płn) systemy komunistyczne - również z wiadomym skutkiem. Wracając do Chin na które się powołujesz - po dziesięcioleciach zwalczania religii rządzący doszli do wniosku że jej brak wprowadza chaos i obniża standardy postępowania ludzi wobec siebie nawzajem.

wick3d

Bóg jest - twoja wiara w Niego lub jej brak niczego tu nie zmieni.

ocenił(a) film na 8
danszep22

pytanie tylko po co wierzyć w coś czego nie ma, a jeżeli jest to i tak po co ? I tak wszyscy umrą :P

ocenił(a) film na 10
biesiu112

Po co wierzyć? Przynajmniej po to by załagodzić wątek śmierci. Żaden człowiek nie chciałby istnieć w nicości po śmierci. Dlatego powstały religie. Jesteś dobry i uczciwy - idziesz do pięknego miejsca. Zrobisz coś złego i strasznego - idziesz do okropnego miejsca. Ten motyw pojawia się wielokrotnie (jeśli nie zawsze) w religiach. Wszystko ma sprawić byśmy byli dobrzy i uczciwi, byśmy nie zabijali, nie kradli, szanowali rodzinę. Nie ma w tym nic złego, absolutnie. Warto wierzyć w boga, warto wierzyć w to że po śmierci nie będziemy sami, nie "znikniemy". Religia sprawia że ludzie chcą być dobrzy, chcą pójść do pięknego miejsca. Nie ważne czy to chrześcijaństwo, czy judaizm czy hinduizm. Zawsze jest tak samo. To że chrześcijanie nie mają pięknej przeszłości doskonale ukazuje ten film, który może w 100% nie jest zgodny z prawdą, jednak jakoś jest do niej zbliżony. Także powtarzam, warto wierzyć, ludzie którzy nie mogą sobie poradzić ze śmiercią muszą wierzyć, bo w przeciwnym razie się załamią. Po to właśnie jest religia. Po to wierzy się w coś czego nie ma.

gsfdfdsa

danszep22, to bzdury. Dzisiejsze normy moralne wywodzą się z epoki zwanej OŚWIECENIEM i reformacji a nie z chrześcijaństwa. Sam się obudź abyś nie zasnął na wieki.

Nick_filmweb

Oświecenie? A to dobre! Oświecenie zakończyło się wraz z rewolucją francuską która była jej dzieckiem. A co przyniosła rewolucja francuska? Jedź do Wandei i porozmawiaj z ludźmi. A potem był Napoleon i kolejna "wesoła" epoka w dziejach Europy. Kolejny syn Oświecenia.
A reformacja dotyczyła chrześcijaństwa ignoracie - toczyła się i zakończyła w jego łonie. No a jeśli twierdzisz że odłamy protestanckie powstałe w tym procesie były bardziej postępowe czy humanitarne niż KK to gratuluję znajomości historii. Poczytaj trochę więcej i bardziej różnorodnej literatury niż "Nie", czy co tam jeszcze czytasz...

danszep22

Dzisiejsze normy moralne wywodzą się z natury człowieka:)

danszep22

Długo coś musiałem czekać na tę twoją ripostę. Od czego Google, nie?:)

Jeżeli ja jestem ignorantem to ty jesteś wprost wyprany z rozumu.

"Co przyniosła rewolucja francuska? Co przyniosła rewolucja francuska?"

Ustrój zwany REPUBLIKĄ ignorancie, to przyniosła rewolucja francuska!Jeżeli wydarzenie owe to dla ciebie tylko i wyłącznie terror Jakobinów tudzież ścięcie Dantona to również gratuluję znajomości historii.

Niestety, każda rewolucja ma to do siebie, że z czasem "pożera własne dzieci", jednak świat idzie naprzód.

Jasne, że był Napoleon, no i co? Jego kodeks to wg ciebie sterta bzdurnych przepisów wyjętych z dupy?

I w ogóle co ty próbujesz mi przekazać? Że KK był zawsze cudowny, pełen wszelakich cnót i miłości wobec bliźniego?

Wg ciebie Oświecenie nic nie wniosło? Nul? Zero?

Oświecenie to był czas rozumu, czas wielkich filozofów, artystów, ludzi pióra i sztuki i to oni kształtowali ludzką wrażliwość a nie chrześcijańska religia!

To Oświecenie czy ci to się podoba czy też nie zapoczątkowało przemiany społeczno-obyczajowe.

Poczytaj zatem o Oświeceniu i nie słuchaj więcej rozgłośni Tatki Rydzyka.

Nick_filmweb

Wow!!! Aleś się wkręcił. Drugi Che Guevara ciebie, a nie odpisuję bo pracuję a nie obalam systemy, hehehe.
Widzisz to co chcesz widzieć. Na reszte jesteś ślepy na własne życzenie. Tekst o pożeraniu własnych dzieci dość dobrze oddaje twoją naturę - koszulkę z Leninem też nosisz?
Aha - System republikański wymyślili o ile pamiętam Rzymianie, potem były włoskie republiki kupieckie, i na kilka lat przed twoją ukochaną rewolucją - bo chyba sam jesteś rewolucjonistą - republiką stały się po usamodzielnieniu USA.

danszep22

Jaki Che Guevara?

Nie, sr...am na Lenina i jego koszulki i na Che również:)

Ok, to zróbmy tak: Ja postaram się dostrzec jakieś elementy które wytworzyła wiara chrześcijańska na drodze ludzkiego pojednania tudzież lepszego świata a Ty ze swej strony spróbujesz bardziej przyjrzeć się światowej spuściźnie Oświecenia i przestaniesz pleść farmazony na zasadzie stawiania znaku = pomiędzy Odrodzeniem a Francuską Rewolucją.

Amen.

Nick_filmweb

"na drodze ludzkiego pojednania" - chrześcijaństwo połączyło narody słowiańskie w X wieku. Łatwiej było zrozumieć się nawzajem, kiedy miało się choć jeden punkt wspólny - boga.
A co do innych pozytywów - chrześcijaństwo sprawiło, że nasza Europa jest taka, jaka jest. Dzięki niemu rozwinęło się piśmiennictwo, stworzono wiele budynków, które podziwiają do tej pory nawet ateiści. Spójrzmy na ukraińskie czy rosyjskie cerkwie. Zachwycają, nie? To dzięki religii. Wniosło także wiele w malarstwo, motywy sakralne są na co trzecim obrazie. A mozaiki, freski, ikony?
Nie można nie doceniać wpływu religii na kulturę. I to moja odpowiedź na Twoje pytanie o "lepszy świat". Nie można oceniać wszystkiego jako czarne i białe. Dla mnie osobiście religia jest ciemno-szara:) przeważają negatywy, jak masowa chrystianizacja w X-XI wieku i związane z tym mordy bałwochwalców, inkwizycja i palenie "czarownic", obecny terroryzm islamistów. Przykłady można by mnożyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że wszystko ma swoje plusy i minusy.

marceliola

No dobrze a Oświecenie wg ciebie nic nie wniosło, tak? Tam mam rozumieć u ciebie brak czarno-białych podziałów?

Nick_filmweb

hej, czy Ty w ogóle przeczytałeś to, co napisałam?
jeśli mówię, że nie ma czarnego i białego, to jak mnie możesz pytać czy według mnie Oświecenie jest czarne?

ocenił(a) film na 8
marceliola

Chyba nie powiesz mi, że gdyby nie chrześcijaństwo, to dziś bylibyśmy niepiśmienni i żylibyśmy w szałasach? :) W porównaniu do poziomu rozwoju innych kultur starożytnych, to chrześcijaństwo było zrobieniem sporego kroku w tył... Potem w nauce to były wieki stagnacji (chyba nie muszę przypominać, jak kończyli ludzie pokroju Giordana Bruna?), a w kulturze - no tak, masz rację, dużo się malowało, budowało, ale wszystko to było podporządkowane religii i tylko jej miało służyć. Człowiek był na drugim, jeśli nie trzecim miejscu.
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że dzieki religii dziś jest tak fajnie, bo nie wiemy, czy bez niej nie byłoby o wiele lepiej.

kronopio77

gdyby nie wieki ciemnoty chrzescijanskiej to na wakacje bysmy teraz smigali na marsa.

thugforlife

"Chyba nie powiesz mi, że gdyby nie chrześcijaństwo, to dziś bylibyśmy niepiśmienni" eh wiedziałam, że zaraz ktoś taki argument wyciągnie.. na ziemiach wschodnich pierwsze słowa zostały spisane właśnie dzięki przyjęciu chrześcijaństwa. Na pewno i bez religii piśmiennictwo by się rozwinęło, ale kto wie, kiedy.
"dużo się malowało, budowało, ale wszystko to było podporządkowane religii i tylko jej miało służyć." tak, ale dziś cieszy nasze oczy. bo jest piękne, a czy nie do piękna każdy z nas w jakiś sposób dąży?

ocenił(a) film na 8
marceliola

"ale dziś cieszy nasze oczy. bo jest piękne"

A architektura Egipcjan, Greków i Rzymian nie była piękna? :) Śmiem twierdzić, że była piękniejsza i bardziej zaawansowana. Powtórzę raz jeszcze - mam to, co mamy - w znacznej mierze dzięki religii, ale nie wiem, czy jest to lepsze, czy gorsze od tego, co moglibyśmy mieć, gdyby historia potoczyła się inaczej.

ocenił(a) film na 5
kronopio77

To nie Chrześcijanie pogrążyli Europe w "Mroku" lecz
germańskie(pogańskie)ludy ze wschodu(wędrówka ludów) , dzięki chrześcijanom
przetrwała cywilizacja i kultura starożytnych prawo rzymskie, dzieła
filozofów etc.

ocenił(a) film na 9
interpolis

"Imperium Romanum, które istniało aere perennius, jest najwspanialszą z dotychczasowych form organizacji, osiągniętych w ciężkich warunkach, w porównaniu z którą wszystko wcześniejsze i późniejsze jest tandetą, partaniną, dyletantyzmem — ci świątobliwi anarchiści zrobili sobie „pobożność" z tego, że zburzyli „świat", to znaczy Imperium Romanum, aż nie pozostał kamień na kamieniu — aż mogli nad nim zapanować nawet Germanie i inne chamy... Chrześcijanin i anarchista: obaj dekadenci, obaj niezdolni do działania innego niż likwidowanie, zatruwanie, dewastowanie, wysysanie krwi, obaj instynktem śmiertelnej nienawiści wobec wszystkiego, co stoi jako wielkie, co trwa, co obiecuje życiu przyszłość... Chrześcijaństwo było wampirem Imperium Romanum — przez noc udało się mu uczynić nie uczynionym wielki czyn Rzymian, jakim było zdobycie gruntu dla wielkiej kultury, która ma czas. — Czy wciąż jeszcze tego nie rozumiecie?" Antychryst

ged83

"Powtórzę raz jeszcze - mam to, co mamy - w znacznej mierze dzięki religii, ale nie wiem, czy jest to lepsze, czy gorsze od tego, co moglibyśmy mieć, gdyby historia potoczyła się inaczej." i akurat z tą wypowiedzią się w 100% zgadzam. Mogłoby być gorzej-plus dla religii, mogłoby być lepiej-minus. Ale możemy tylko dywagować. I z tego oto powodu nie można jednoznacznie ani potępić, ani chwalić chrześcijaństwa.

ocenił(a) film na 4
ged83

"Chrześcijanin i anarchista: obaj dekadenci, obaj niezdolni do działania innego niż likwidowanie, zatruwanie, dewastowanie, wysysanie krwi, obaj instynktem śmiertelnej nienawiści wobec wszystkiego, co stoi jako wielkie, co trwa, co obiecuje życiu przyszłość..."

Niezdolni do działania... śmiem twierdzić że ani w oświeceniu ani w renesansie nasz kochany naród nie ruszył dupy aby choć trochę poprawić naszą sytuację polityczną, a może pozytywiści zrobili coś wielkiego?

Chce przez to powiedzieć że to ludzie związani z chrześcijaństwem byli zdolni poświęcać swoje życie(niestety też odbierać) dla wyższych ideałów takich jak choćby wolna Polska. KK był ostatnim bastionem polskiej kultury w zaborze pruskim. Dagome Judex to też jest pismo które uratowało dla nas Polskę w takich mniej więcej granicach jak dziś. O wkładzie KK w wyzwolenie się spod jarzma komunistów nie muszę chyba wspominać. Tak że nie mów mi że chrześcijanie nie są zdolni do działania bo to oni jedni chcieli walczyć o coś z czego dzisiaj możemy być dumni. To jest nasza ojczyzna, piękna historia i przede wszystkim kultura której może nam pozazdrościć nie jeden kraj europejski.

ocenił(a) film na 8
interpolis

"dzięki chrześcijanom przetrwała cywilizacja i kultura starożytnych"

Odważna teza :) Wiesz, że chrześcijanie budowali swoje światynie rozbierając (w celu łatwiejszego pozyskania materiałów) wielowiekowe zabytki rzymskie? :) Albo budowali na gruzach rzymskich budowli, żeby podkreślić swoje zwycięstwo i panowanie? :) A co powiesz o masowym paleniu ksiąg i niszczeniu dzieł sztuki, które stały w sprzeczności z ich poglądami?

ocenił(a) film na 1
kronopio77

jak dla mnie film 1/10 własnie za to, że jest antychrześcijański...


Oczywiście nie zawsze chrześcijanie byli wspaniałymi ludźmi. Ale wykazywanie tak jak w tym filmie, że tylko oni byli negatywnymi postaciami to nie tylko przesada ale wręcz otwarty atak.

Założenia religijne chrześcijaństwa nic nie mówią o paleniu ksiąg i nietolerancji. Kto tak twierdzi ten albo nie zna tej religii, albo specjalnie ją atakuje. Niestety ludzie nie zawsze stosują się do ideałów i czasami pod pretekstem wiary działają dla własnych korzyści. Ludzie nigdy nie byli, nie są i nigdy nie będą doskonali...

Więc zanim ktoś zacznie atakować religię niech się zastanowi nad różnicą pomiędzy atakiem na religię a atakiem na jej wyznawców...

Koran wyraźnie mówi o walce z niewiernymi... Niech mi choć jeden z was mędrców wskaże fragment Pisma Świętego w którym nawołuje się do walki i agresji...

1lukidabro

Księga Sędziów (to jedna z ksiąg biblijnych wchodząca w skład Starego Testamentu) - ksiądz podróżuje ze swoją żoną do Gibei.
Spędzili noc w domu pewnego starca.
Ale podczas kolacji tłum otoczył dom i zażądał wydania mężczyzny "chcemy go poznać".
Tak, w biblijnym sensie.
Starzec odparł:
Nie, bracia moi, proszę was, nie czyńcie tego zła, albowiem człowiek ten wszedł do mego domu,
nie popełniajcie tego bezeceństwa.
Oto jest tu córka moja, dziewica, oraz jego żona, wyprowadzę je zaraz, obcujcie z nimi i róbcie, co wam się wyda słuszne, tylko mężowi temu nie czyńcie tego bezeceństwa."

thugforlife

Stary Testament
Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa, mówiąc:
Chodźmy, służmy bogom obcym To jest porada Boga, co zrobić, kiedy twój przyjaciel lub członek rodziny proponuje, byś uwierzył w inne bóstwo Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud. Ukamienujesz go na śmierć, ponieważ usiłował cię odwieść od Pana, Boga twojego.

thugforlife

Księga Liczb, Czwarta Księga Mojżeszowa / ten od tablic mowiacych "nie bedziesz zabijal"

Zabijcie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu.

ocenił(a) film na 10
thugforlife

Dużo osób burzy się na temat złego pokazania chrześcijan w tym filmie. Czemu nie burzycie się gdy pokazują inne religie w złym świetle? Chrześcijanie robili to co było pokazane na filmie (może nie dokładnie to samo), inni robili coś innego. Cieszę się że powstał właśnie film który pokazuje że chrześcijaństwo nie było zawsze piękną i cudowną religią. I niestety musicie się z tym pogodzić, przeszłości nie zmienicie. I możecie rzucać tutaj fragmentami pisma świętego czy innych ksiąg. Historia potoczyła się tak, że chrześcijaństwo się "wybiło". Moglibyście teraz równie dobrze wierzyć w to co wierzyli poganie na filmie.

ocenił(a) film na 1
thugforlife

Stary Testament pisany był dla judaizmu... To co kształtuje Chrześcijaństwo zawarte jest w Nowym Testamencie...

Owszem, Stary Testament jest róweniż źródłem wiary dla katolików ale nie można go traktować wyrywkowo tak jak przedstawiono to w filmie i tak jak wy wynajdujecie jakieś totalnie skrajne przypadki...

Podstawową różnicą pomiędzy Starym i Nowym Testametnem jest to, że Stary odnosił się tylko i wyłącznie do narodu żydowskiego i jego historii. Więc jeśli już atakujecie jakąś religię to zacznijcie właśnie od judaizmu... Chrześcijanie czerpią ze Starego Testamentu o ile to co jest w nim zawarte nie jest sprzeczne z przesłaniem z Nowego Testamentu...

To całkowicie źle zadane pytanie "Dlaczego można atakować inną religię a chrześcijaństwa nie?" Chodzi o to, żeby przedstawić problem obiektywnie i wtedy to nie będzie atak tylko krytyka. Jeżeli ktoś twierdzi tak jak próbuje się to przedstawić w tym filmie, że największym i JEDYNYM złem było Chrześcijaństwo to to jest właśnie atak a nie krytyka.

Ani jednego bohatera w tym filmie który był Chrześcijaninem a któego można nazwać prawym, porządnym czy po prostu "dobrym bohaterem" Wszyscy byli źli... Śmiechu warte jak cały film...

1lukidabro

"Koran wyraźnie mówi o walce z niewiernymi... Niech mi choć jeden z was mędrców wskaże fragment Pisma Świętego w którym nawołuje się do walki i agresji..."

Biblia, Pismo Święte – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku, uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament.

Ja tylko podałem fragmenty tak jak chciałeś. Nie chce się głębiej wdawać w polemikę dotyczącą zbiorowej iluzji jaką jest religia.

1lukidabro

"nie można go traktować wyrywkowo tak jak przedstawiono to w filmie i tak jak wy wynajdujecie jakieś totalnie skrajne przypadki..."

Skrajne przypadki? Przez wieki plądrowali, niszczyli, zabijali, palili na stosie w "imię wiary" . Tak było i to nie jest śmiechu warte.

thugforlife

film wchodzi do polskich kin 12 marca :)

thugforlife

Po siódme: nie kradnij. Katolicy hipokryci.

ocenił(a) film na 5
thugforlife

"dzięki chrześcijanom przetrwała cywilizacja i kultura starożytnych"

Odważna teza :) Wiesz, że chrześcijanie budowali swoje światynie
rozbierając (w celu łatwiejszego pozyskania materiałów) wielowiekowe
zabytki rzymskie? :) Albo budowali na gruzach rzymskich budowli, żeby
podkreślić swoje zwycięstwo i panowanie? :) A co powiesz o masowym paleniu
ksiąg i niszczeniu dzieł sztuki, które stały w sprzeczności z ich
poglądami?

To że chrześcijaństwo miało inną koncepcje światopoglądowo-religijną i brzydziło się przepychem oraz kultem bożków, jest faktem.Chyba się nie zrozumieliśmy , chodziło mi o to że chrześcijaństwo przy całym swoim zapale
do zmiany świata, było swego rodzaju "podstawą" do tworzenia nowych państw
opartych o prawo,kulturę i cywilizację Rzymską.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones