openminded

nie podano imienia i nazwiska

Wpis został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz ten wpis

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować wpis

Blog został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz tego bloga

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować bloga

Najlepsze filmy lat 90. (1990 - 1999) + wyróżnienia. (Wpis aktualizowany)
| 2 komentarze |

UWAGA:

Po zestawieniu najlepszych filmów długometrażowych z okresu 2000 - 2012, przyszedł czas na ułożenie listy najlepszych filmów lat dziewięćdziesiątych. Przypominam, że ranking ma charakter subiektywny i nie obejmuje produkcji krótkometrażowych. Będzie na bieżąco aktualizowany, a zasady jakie obowiązywały przy układaniu tego i innych zestawień zostały umieszczone w regulaminie rankingów, którego pierwsza wstępna wersja jest już dostępna.
 
Enjoy!


POZOSTAŁE RANKINGI / ZESTAWIENIA:





NAJLEPSZE FILMY DŁUGOMETRAŻOWE  LAT 90. (1990 - 1999):

...czyli najlepsze filmy długometrażowe rok po roku plus wyróżnienia w 15 kategoriach...

Notowanie Nr 1 - 22.01.2012 / Notowanie Nr 2 - 10.05.2012 / Notowanie Nr 3 - 17.05.2013
Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013



LATA (1999 - 1996):

   

LATA (1995 - 1992):

   

LATA (1991 - 1990):
 
 


LATA 90 (1990 - 1999):

obejrzanych: 423

średnia ocena: 5.49

poszczególne oceny: 10/10 (0), 9/10 (8), 8/10 (18), 7/10 (72), 6/10 (115), 5/10 (118), 4/10 (56), 3/10 (29), 2/10 (5), 1/10 (2)


1999:

  

WYRÓŻNIENIA:


najlepszy film - Zielona mila (USA)
najlepszy film nieanglojęzyczny - Ogniem i mieczem (Polska)
najlepszy film animowany - Toy Story 2 (USA)
najlepszy film polski - Ogniem i mieczem (Polska)

pozytywne zaskoczenie roku - Szósty zmysł (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Jeździec bez głowy (Niemcy / USA)
najlepsze efekty specjalne - Matrix (Australia / USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Stygmaty (USA)
najlepsze zdjęcia - Stygmaty (USA)
najlepszy scenariusz - Szósty zmysł (USA)
najlepsza charakteryzacja - Jeździec bez głowy (Niemcy / USA)
najlepsza scenografia - Jeździec bez głowy (Niemcy / USA)
najlepsze kostiumy - Ogniem i mieczem (Polska)

najlepszy aktor - Haley Joel Osment (Szósty zmysł)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:

01. Zielona mila (USA)
02. Podziemny krąg (Niemcy / USA)
03. Szósty zmysł (USA)

04. Stygmaty (USA)
05. Jeździec bez głowy (Niemcy / USA)
06. American Beauty (USA)
07. Trzynaste piętro (Niemcy / USA)
08. Matrix (Australia / USA)
09. Człowiek przyszłości (Niemcy / USA)
10. Toy Story 2 (USA)



1998:

  

WYRÓŻNIENIA:


najlepszy film - Truman Show (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny - The Ring - Krąg (Japonia)
najlepszy film animowany - Mrówka Z (USA)
najlepszy film polski - Demony wojny wg Goi (Polska)

pozytywne zaskoczenie roku - Truman Show (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Szeregowiec Ryan (USA)
najlepsze efekty specjalne - Armageddon (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Armageddon (USA)
najlepsze zdjęcia - Szeregowiec Ryan (USA)
najlepszy scenariusz - Truman Show (USA)
najlepsza charakteryzacja - Szeregowiec Ryan (USA)
najlepsza scenografia - Szeregowiec Ryan (USA)
najlepsze kostiumy - Człowiek w żelaznej masce (USA / UK)

najlepszy aktor - Tom Hanks (Szeregowiec Ryan)
najlepsza aktorka - Laura Linney (Truman Show)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:

01. Truman Show (USA)
03. The Ring - Krąg (Japonia)

04. Masz wiadomość (USA)
06. Demony wojny wg Goi (Polska)
07. Armageddon (USA)
08. Godzilla (Japonia / USA)
09. Joe Black (USA)
10. Taxi (Francja)



1997:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Gra (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny - Sara (Polska)
najlepszy film animowany - Anastazja (USA)
najlepszy film polski - Sara (Polska)

pozytywne zaskoczenie roku - Cube (Kanada)

najlepsza oprawa wizualna - Titanic (USA)
najlepsze efekty specjalne - Titanic (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Zagubiona autostrada (Francja / USA)
najlepsze zdjęcia - Titanic (USA)
najlepszy scenariusz - Cube (Kanada) i  Gra (USA)
najlepsza charakteryzacja - Titanic (USA)
najlepsza scenografia - Titanic (USA)
najlepsze kostiumy - Titanic (USA)

najlepszy aktor - Al Pacino (Adwokat diabła)
najlepsza aktorka - Kate Winslet (Titanic)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


01. Gra (USA)
03. Cube (Kanada)

04. Adwokat diabła (Niemcy / USA)
05. Titanic (USA)
06. Kontakt (USA)
09. Piąty element (Francja)
10. Ukryty wymiar (UK / USA)



1996:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Mikrokosmos (Francja / Szwajcaria / Włochy)

najlepszy film nieanglojęzyczny - Mikrokosmos (Francja / Szwajcaria / Włochy)
najlepszy film animowany - Dzwonnik z Notre Dame (USA)
najlepszy film polski -

pozytywne zaskoczenie roku - Telemaniak (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Mikrokosmos (Francja / Szwajcaria / Włochy)
najlepsze efekty specjalne - Twister (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Dzwonnik z Notre Dame (USA)
najlepsze zdjęcia - Mikrokosmos (Francja / Szwajcaria / Włochy)
najlepszy scenariusz - Jerry Maguire (USA)
najlepsza charakteryzacja - Gruby i chudszy (USA)
najlepsza scenografia - Romeo i Julia (USA)
najlepsze kostiumy - Ostatni smok (USA)

najlepszy aktor - Tom Cruise (Jerry Maguire)
najlepsza aktorka - Renée Zellweger (Jerry Maguire)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


01. Mikrokosmos (Francja / Szwajcaria / Włochy)
02. Telemaniak (USA)
03. Twierdza (USA)

04. Twister (USA)
06. Egzekutor (USA)
07. Maksimum ryzyka (USA)



1995:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Dwanaście małp (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny - Tato (Polska)
najlepszy film animowany - Toy Story (USA)
najlepszy film polski - Tato (Polska)

pozytywne zaskoczenie roku - Dwanaście małp (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Jumanji (USA)
najlepsze efekty specjalne - Apollo 13 (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Pocahontas (USA)
najlepsze zdjęcia - Siedem (USA)
najlepszy scenariusz - Dwanaście małp (USA) i Podejrzani (Niemcy / USA)
najlepsza charakteryzacja - Batman Forever (USA)
najlepsza scenografia - Apollo 13 (USA)
najlepsze kostiumy - Rozważna i romantyczna (USA / UK)

najlepszy aktor - Brad Pitt (12 małp)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


02. Tato (Polska)

05. Apollo 13 (USA)
06. Toy Story (USA)
07. Jumanji (USA)
08. Pocahontas (USA)
09. Siedem (USA)
10. Gorączka (USA)



1994:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Leon zawodowiec (Francja)

najlepszy film nieanglojęzyczny -
najlepszy film animowany - Król Lew (USA)
najlepszy film polski - 

pozytywne zaskoczenie roku - Leon zawodowiec (Francja)

najlepsza oprawa wizualna - Wichry namiętności (USA)
najlepsze efekty specjalne - Forrest Gump (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Król Lew (USA)
najlepsze zdjęcia - Forrest Gump (USA)
najlepszy scenariusz - Skazani na Shawshank (USA)
najlepsza charakteryzacja - Forrest Gump (USA)
najlepsza scenografia - Wichry namiętności (USA)
najlepsze kostiumy - Wichry namiętności (USA)

najlepsza aktorka - Natalie Portman (Leon zawodowiec)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


01. Leon zawodowiec (Francja)
02. Forrest Gump (USA)
03. Król Lew (USA)

08. Pulp Fiction (USA)
10. Wilk (USA)



1993:

  

WYRÓŻNIENIA:


najlepszy film - Ścigany (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny - Goście, goście (Francja)
najlepszy film animowany -
najlepszy film polski -

pozytywne zaskoczenie roku - Tombstone (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Tajemniczy ogród (USA / UK)
najlepsze efekty specjalne - Park Jurajski (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Ścigany (USA)
najlepsze zdjęcia - Ścigany (USA)
najlepszy scenariusz - Bezsenność w Seattle (USA)
najlepsza charakteryzacja - Pani Doubtfire (USA)
najlepsza scenografia - Rodzina Addamsów 2 (USA)
najlepsze kostiumy - Goście, goście (Francja)

najlepszy aktor - Tommy Lee Jones (Ścigany)
najlepsza aktorka - Meg Ryan (Bezsenność w Seattle)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


01. Ścigany (USA)
02. Park Jurajski (USA)
03. Życie Carlita (USA)

04. Dom dusz (Dania / Niemcy / Portugalia / USA)
05. Synalek (USA)
06. Tombstone (USA)
07. Tajemniczy ogród (USA / UK)
08. Nieuchwytny cel (USA)
09. Na krawędzi (Francja / USA)
10. Na linii ognia (USA)



1992:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Zapach kobiety (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny - Fantaghirò 2 (Włochy / Czechosłowacja)
najlepszy film animowany - Aladyn (USA)
najlepszy film polski - 

pozytywne zaskoczenie roku - Zapach kobiety (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Fantaghirò 2 (Włochy / Czechosłowacja)
najlepsze efekty specjalne - Ze śmiercią jej do twarzy (USA / UK)
najlepszy dźwięk / muzyka - Bodyguard (USA)
najlepsze zdjęcia - Obcy 3 (USA)
najlepszy scenariusz - Olej Lorenza (USA)
najlepsza charakteryzacja - Powrót Batmana (USA / UK)
najlepsza scenografia - Drakula (USA)
najlepsze kostiumy - Drakula (USA)

najlepszy aktor - Jack Nicholson (Ludzie honoru)
najlepsza aktorka - Susan Sarandon (Olej Lorenza)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


01. Zapach kobiety (USA)
02. Drakula (USA)
03. Powrót Batmana (USA / UK)

05. Liberator (Francja / USA)
06. Olej Lorenza (USA)
07. Obcy 3 (USA)
10. W mgnieniu oka (UK)



1991:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Piękna i Bestia (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny - Jaskinia złotej róży (Wlochy)
najlepszy film animowany - Piękna i Bestia (USA)
najlepszy film polski -

pozytywne zaskoczenie roku - Przylądek strachu (USA)

najlepsza oprawa wizualna - Hook (USA) i Jaskinia złotej róży (Wlochy)
najlepsze efekty specjalne - Terminator 2: Dzień sądu (Francja / USA)
najlepszy dźwięk / muzyka - Piękna i Bestia (USA)
najlepsze zdjęcia - JFK (Francja / USA)
najlepszy scenariusz - Milczenie owiec (USA)
najlepsza charakteryzacja - Terminator 2: Dzień sądu (Francja / USA)
najlepsza scenografia - Hook (USA)
najlepsze kostiumy - Hook (USA)

najlepszy aktor - Robert De Niro (Przylądek strachu)
najlepsza aktorka - Jodie Foster (Milczenie Owiec)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


02. Terminator 2: Dzień sądu (Francja / USA)

04. Milczenie owiec (USA)
06. Na fali (USA)
08. JFK (Francja / USA)
10. Hook (USA)



1990:

  

WYRÓŻNIENIA:



najlepszy film - Przebudzenia (USA)

najlepszy film nieanglojęzyczny -
najlepszy film animowany -
Dziadek do orzechów (Kanada)
najlepszy film polski -

pozytywne zaskoczenie roku -
Edward Nożycoręki (USA)

najlepsza oprawa wizualna -
Edward Nożycoręki (USA)
najlepsze efekty specjalne -
Pamięć absolutna (USA)
najlepszy dźwięk / muzyka -
Edward Nożycoręki (USA)
najlepsze zdjęcia -
Chłopcy z ferajny (USA)
najlepszy scenariusz -
Przebudzenia (USA)
najlepsza charakteryzacja -
Edward Nożycoręki (USA)
najlepsza scenografia -
Edward Nożycoręki (USA)
najlepsze kostiumy -
Edward Nożycoręki (USA)

najlepszy aktor -
Robert De Niro (Przebudzenia)
najlepsza aktorka -
Kathy Bates (Misery)


TOP 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW ROKU:


01. Przebudzenia (USA)
02. Nikita (Francja / Włochy)
03. Misery (1990, USA)
06. Tańczący z wilkami (USA / UK)

komentarze

Kto to pisał?

ja

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:

Wpis został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz ten wpis

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować wpis

Blog został dodany do obserwowanych

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Obserwujesz tego bloga

Zarządzać obserwowanymi blogami i wpisami możesz na stronie Obserwuję > blogi

Przestałeś obserwować bloga

dodaj komentarz