Babel (2006)

plakat - Babel (2006)

opisy filmu

(5)
 • Cztery historie ze wspólnym mianownikiem - jednym strzałem z karabinu. Rodzina z Maroka, małżeństwo amerykańskich turystów, niania z Meksyku, która opiekuje się dziećmi Amerykanów oraz niesłysząca córka znanego biznesmena zostają wciągnięci w serię wypadków, których konsekwencje w zależności od punktu widzenia i od bohatera są tragiczne lub ratują życie.

 • "Babel" to cztery zachodzące na siebie fabularne wątki.
  Wątek pierwszy: pewien pasterz w Maroku kupuje od sąsiada strzelbę, którą ten dostał w prezencie od japońskiego turysty. Broń trafia w ręce synów mężczyzny. Ci oddają przypadkowy strzał w kierunku przejeżdżającego obok autobusu wycieczkowego.
  Wątek drugi: kula trafia Susan (Cate Blanchett), amerykańską turystkę. Bus dowozi ranną kobietę do najbliższej wioski. Jej mąż Richard (Brad Pitt), dzwoni do ambasady. Może się tylko modlić, aby jego żona przeżyła.
  Wątek trzeci: gosposia Amelia (Adriana Barraza), zatrudniona w domu Richarda i Susan, planuje pod ich nieobecność wyjechać do Meksyku na ślub syna. Nie ma z kim zostawić dzieci swoich państwa, więc zabiera je ze sobą. Za kierownicą samochodu siada jej porywczy bratanek, Santiago (Gael García Bernal). Wyprawa przybiera dramatyczny obrót.
  Wątek czwarty: w Tokio głuchoniema dziewczyna Chieko (Rinko Kikuchi) popada w coraz większy konflikt z samotnie wychowującym ją ojcem. Mężczyzna wrócił właśnie z Maroka, gdzie podarował strzelbę miejscowemu pasterzowi.

 • Pustynia w Maroku. Pewien mężczyzna, chcąc chronić stado swoich kóz przed szakalami, kupuje od sąsiada strzelbę, którą otrzymał w prezencie od japońskiego turysty za przewodnictwo. Do broni dobierają się jednak synowie pasterza. Chcąc sprawdzić jej zasięg, strzelają do jadącego w oddali autokaru pełnego zachodnich turystów.
  Na film "Babel" składają się cztery historie, które rozgrywają się w czterech krajach: Maroku, Tunezji, Meksyku i Japonii. Wszystkie swój początek mają w dziwnej tragedii małżeństwa na wakacjach i wszystkie się ze sobą łączą.
  Film jest współczesną wersją biblijnej opowieści o budowaniu wieży Babel.

 • Cztery dziejące się w różnych miejscach świata historie z jednym wspólnym mianownikiem. Małżeństwo amerykańskich turystów pada ofiarą tragicznego wypadku, wyglądającego początkowo na zamach terrorystyczny. Meksykańska niania wbrew zakazowi rodziców zabiera dzieci, którymi opiekuje się od najmłodszych lat, na ślub swojego syna. Marokański chłopiec niechcący popełnia czyn, który pociąga za sobą dramatyczne konsekwencje. Szokujące zachowanie zbuntowanej japońskiej nastolatki jest przejawem buntu i niemożności poradzenia sobie z traumatycznymi przeżyciami... Przejmująca współczesna wersja biblijnej opowieści o wieży Babel, w której brak porozumienia między bohaterami stanowi główną przyczynę ich dramatów.

 • Marokańska pustynia. Synowie pasterza, chcąc sprawdzić zasięg strzelby ojca, strzelają do jadącego w oddali autokaru. Kula trafia Amerykankę Susan, która wybrała się z mężem Richardem w podróż mającą uzdrowić ich małżeńskie relacje po śmierci dziecka. Cztery godziny drogi od najbliższego szpitala, autokar kieruje się do odległej wioski, w której można znaleźć tymczasowe schronienie. Zrozpaczony Richard dzwoni po pomoc do ambasady. Telefonuje również do domu w San Diego, gdzie wieloletnia gosposia Amelia opiekuje się ich dwójką dzieci. Błaga ją, by nie odstępowała ich w obliczu tych tragicznych okoliczności. Amelia wybiera się jednak w rodzinne strony do Meksyku, na ślub syna. Nie mogąc znaleźć zastępczej opiekunki, postanawia zabrać dzieci ze sobą. Za kierownicą samochodu siada jej porywczy bratanek, Santiago. Przeprawa przez granicę przerodzi się w kolejny dramatyczny incydent. W tym samym czasie w Tokio, głuchoniema dziewczyna Chieko zmaga się z rozpaczą po samobójczej śmierci matki. Narasta jej konflikt z równie przygnębionym ojcem, a czarę goryczy dopełniają frustracje okresu dojrzewania.