film

Poznań 56

1996
1h 46m
6,4 2 206
ocen
6,4 10 1 2206
Dwaj chłopcy, młody robotnik oraz grupa profesorów stają się obserwatorami i uczestnikami rozruchów społecznych w stolicy Wielkopolski. więcej mniej
Poznań 56 zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Film ukazuje doniosłe i tragiczne dzieje poznańskiego powstania w 1956 roku. Pamięć reżysera, który w tym czasie był dziewięcioletnim chłopcem, stanowi jedyną kanwę scenariusza. Głównymi bohaterami czarno-białego filmu są dwaj chłopcy w wieku dziesięciu i dwunastu lat. Z ich perspektywy widz śledzi rozwój wydarzeń. Z głębi bram, poprzezFilm ukazuje doniosłe i tragiczne dzieje poznańskiego powstania w 1956 roku. Pamięć reżysera, który w tym czasie był dziewięcioletnim chłopcem, stanowi jedyną kanwę scenariusza. Głównymi bohaterami czarno-białego filmu są dwaj chłopcy w wieku dziesięciu i dwunastu lat. Z ich perspektywy widz śledzi rozwój wydarzeń. Z głębi bram, poprzez sztachety płotów i zagracone podwórka, oczami dzieci oglądamy uliczne rozruchy. Film, bez akcji w dosłownym tego słowa znaczeniu, został zrealizowany techniką reportażową, która doskonale oddaje spontaniczność poznańskiego zrywu. Autor obrazu przedstawia między innymi perypetie młodego robotnika Zenka, który staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz pięciu profesorów, którzy przez przypadek znajdują się w samym centrum zdarzeń.

studio
Agencja Produkcji Filmowej (finansowanie) / Fundacja Poznań 56 / Studio Filmowe Dom / więcej
tytuł oryg.
Poznań 56
inne tytuły
When They Were Lads Miedzynarodowe
więcej
Film kręcono w Poznaniu (Polska).
Film "Poznań 56" wzbudził podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 roku wiele sporów i kontrowersji,dotyczyły niemal wszystkiego: perspektywy narracyjnej, zgodności z faktami, montażu, a nawet stylu uprawiania manifestacji politycznych.
Film początkowo miał nosić tytuł "Szczuny" (lekceważące określenie kilkunastoletnich chłopców) jednak po naciskiem opinii publicznej zmienił go na neutralny "Poznań 56".
Filmów historycznych w naszym kraju powstaje jak na lekarstwo. Jeśli już się jakieś pojawiają, to są to produkcje niestety głośniej reklamowane niż chwalone. Rzadko kiedy powstają produkcje spoza głównego nurtu, których nie cechuje wysoki budżet, ale dobry scenariusz i gra aktorska. Naprzeciw oczekiwaniom narodu wyszedł Filip Bajon, tworząc dzieło,... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Samo powstanie czerwcowe, które było zrywem ok. 100 000 ludzi walczących o Boga, wolność, chleb i godne życie, przeciw brutalnemu reżimowi zainstalowanemu przez Sowietów w Polsce, zostało w filmie wypaczone i zmarginalizowane.

Film przedstawia raczej obraz widziany przez UB-ckie okulary robiący z katów ofiary ....

Niektóre postacie jak by ze Śląska zesłane do Poznania...

bez większego polotu

politykal

ocenił(a) film na 1

Oj slabiutki film - rozczarowuje pod kazdym wzgledem ...

Muzyka jak w "Zabić Sekala" , surrealizmu trochę jak w "Dniu Świra", trochę historii i gwary jak w "Sól ziemi czarnej". I po co się było podpierać gościnnie występującymi gwiazdami ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones