Maciej Kozłowski I

Maciej Marian Kozłowski

7,8
17 753 oceny gry aktorskiej
Maciej Kozłowski I
Maciej Marian Kozłowski - polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny przyszedł na świat 8 września 1957 roku w Kargowej (województwo lubuskie, Polska), gdzie mieszkał do dwunastego roku życia. Uczył się w szkole zawodowej - budowlance. Udało mu się nawet zaliczyć dwa lata nauki w ciągu jednego roku. Później przeprowadził się do Zgierza, gdzie ukończył Technikum Gospodarki Wodnej. O tym, że Maciej Kozłowski zdawał do szkoły filmowej zadecydował przypadek. Przyszły odtwórca roli "Szybkiego" w "Odwróconych" towarzyszył swojemu koledze w Łodzi, kiedy ten miał brać udział w spotkaniu konsultacyjnym przed zdawaniem na studia aktorskie. Czekając na kumpla pomyślał, że to dla niego "dobre miejsce". Kozłowski dostał się do szkoły filmowej za drugim podejściem. Zdawał, kiedy był jeszcze żołnierzem.

Na ekranie telewizyjnym debiutował w 1980 roku małą rólką dworzanina w serialu "Królowa Bona" z Aleksandrą Śląską. W 1983 po raz pierwszy pojawił się w filmach fabularnych. Były to "Nie było słońca tej wiosny" Juliusza Janickiego, opowiadający o losach Żydówki, której pomaga postać grana przez Kozłowskiego; "Mgła" Adama Kuczyńskiego oraz "Wedle wyroków twoich..." Jerzego Hoffmana. W tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej w spektaklu "Raport z oblężonego miasta" w teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. Niedługo później zagrał na deskach Teatru Nowego w Łodzi w "Balu manekinów" Bruna Jasińskiego. W 1984 został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTiT) w Łodzi. Rok później został uhonorowany nagrodą za rolę w sztuce Bogusława Schaeffera "Audiencja III" na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie. W 1987 zagrał krasnala Wasia, pomocnika Nadszyszkownika Kilkujadka, w którego wcielił się Jerzy Stuhr, w komedii Juliusza Machulskiego "Kingsajz". Rok później wystąpił w serialu wojennym Andrzeja Konica, reżysera "Stawki większej niż życie" - "Pogranicze w ogniu", z Olafem Lubaszenko i Cezarym Pazurą w rolach głównych, z akcją osadzoną w międzywojennej Polsce.

W 1991 roku aktor wystąpił w debiucie fabularnym Władysława Pasikowskiego - "Kroll". Początkowo w rolę, którą ostatecznie zagrał Kozłowski, miał się wcielić Krzysztof Pieczyński. Obraz opowiadający o pościgu za dezerterem wojskowym, Marcinem Krollem (Olaf Lubaszenko) został nagrodzony pięcioma Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co ciekawe to właśnie w tej produkcji Bogusław Linda po raz pierwszy wypowiedział kultowe już słowa "nie chce mi się z wami gadać", które powtórzył rok później w "Psach". Kozłowski zagrał tam postać Barańskiego, człowieka majora Grossa (Janusz Gajos). W 1993 roku otrzymał epizodyczną rolę SS-mana w nagrodzonym siedmioma Oscarami oraz trzema Złotymi Globami dramacie wojennym "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, opartym na powieści Thomasa Keneally'ego. W tym samym roku wystąpił w filmie Łukasza Wylężałka "Balanga", opowiadającym o śledztwie w sprawie tajemniczej śmierci nauczyciela, w którego wcielił się Marcin Troński. W 1994 roku aktor zagrał Alego, jednego z przywódców warszawskiego, młodzieżowego gangu, który w kolejnych latach przekształca się w mafię, w obrazie "Miasto prywatne" Jacka Skalskiego, który dwa lata po premierze filmu zginął w wypadku samochodowym. Kozłowski był również autorem części dialogów do produkcji. W 1995 dołączył do obsady serialu "Matki, żony i kochanki" z Gabrielą Kownacką, Anną Romantowską, Małgorzatą Potocką i Elżbietą Zającówną w rolach głównych. Kozłowski wcielił się w rolę gangstera Waldemara, który staje na drodze Michała (Krzysztof Stroiński) i Doroty (Gabriela Kownacka) Lindnerów. W tym samym roku zagrał w jednej z odsłon losów Adasia Miauczyńskiego, bohatera serii filmów Marka Koterskiego - "Nic śmiesznego". Wcielił się tam w rolę przyjaciela głównego bohatera (Cezary Pazura), wiecznego podrywacza Maćka. W 1997 roku aktor ponownie spotkał się na planie z Juliuszem Machulskim - zagrał epizod w nagrodzonym Złotą Kaczką dla najlepszego filmu "Kilerze". W 1999 roku otrzymał rolę Krzywonosa w produkcji Jerzego Hoffmana, "Ogniem i mieczem".

W 2000 roku Maciej Kozłowski wystąpił w obrazie Jacka Bromskiego "To ja złodziej", z nagrodzoną statuetką Orła rolą Janusza Gajosa, opowiadającym o młodym chłopaku, Piotrku (Jan Urbański), pragnącym dołączyć do gangu, zajmującego się kradzieżą aut. Dwa lata później aktor trafił do obsady "M jak miłość", wcielając się w cynicznego biznesmena Waldemara Jaroszego. W 2004 roku Kozłowski zagrał w serialu "Oficer" Macieja Dejczera, z nastrojową muzyką Michała Lorenca. Później, w 2006, a następnie w 2008 roku aktor wystąpił w kontynuacjach produkcji - "Oficerach" oraz "Trzecim oficerze". W 2007 otrzymał rolę Romana "Szybkiego" Krausa, lidera grupy pruszkowskiej, którego pierwowzorem był Andrzej "Pershing" Kolikowski (zastrzelony w 1999 roku) w serialu "Odwróceni" z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. W 2009 roku Maciej Kozłowski wystąpił w biografii, opowiadającej o ostatnich latach życia generała Augusta Emila Fieldorfa - "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego. Ostatnim obrazem, w którym zagrał jest "Sufferrosa" Dawida Marcinkowskiego, będący pierwszym filmem interaktywnym w historii, w którym widz może zdecydować co i kiedy zobaczy na ekranie.

Gościnnie aktor pojawił się w takich serialach, jak "13 posterunek" oraz "Dom". Z kolei na scenie teatralnej grał u takich reżyserów jak Izabella Cywińska ("Jezioro Bodeńskie", "Cmentarze"), Kazimierz Kutz ("Kartoteka"), Jan Englert ("Kurka wodna"), Andrzej Seweryn ("Ryszard II"), czy Maciej Dejczer ("Zagubieni"). 

Kozłowski był zaangażowany w działalność sportową - interesował się piłką nożną, był również członkiem Reprezentacji Artystów Polskich (z Olafem Lubaszenko w roli kapitana). Brał także aktywny udział w walce o życie koni przeznaczonych na rzeź.

W 2005 roku, podczas udziału w akcji "Krewniacy", zainicjowanej przez Radosława Pazurę, aktor przypadkowo dowiedział się, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C. Okazało się, że jest zarażony od kilku lat. Wirus spowodował u niego najpierw marskość, a następnie raka wątroby. Kozłowski leczył się przez kilka lat. O swoich zmaganiach z chorobą mówił m.in. w programie Tomasza Lisa. Aktor przegrał walkę z rakiem wątroby 11 maja 2010 roku w Warszawie.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 września 1957

data śmierci: 11 maja 2010

miejsce urodzenia: Kargowa, Polska

wzrost: 183 cm

żona Agnieszka Kowalska (od 31.12.2008 do jego śmierci)
W 1984 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zmarł z powodu zapalenia wątroby typu C w Warszawie (Polska). Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

8 lat minęło od twej śmierci.. piszę tego posta bo dziś się dowiedziałem że zostałem uleczony z tego syfu jakim jest hcv. Chwile temu oglądałem "pogranicze w ogniu" Szkoda ze nie doczekałeś dnia kiedy to gówno jest wyleczalne.

w calym miescie mozna znalezc grafiti z jego podobizna na blokach, przystankach autobusowych itd., fajnie to zrobili

świetny aktor,brakuje go ...

W Krollu był najlepszy. I te jego teksty pod koniec, jak się darł. Normalnie oficer pełną gębą ;)

Dobry wieczór,

Nazywam się Maksymilian Manterys. Jestem autorem, pomysłodawcą oraz reżyserem filmu dokumentalnego poświęconemu Maćkowi Kozłowskiemu. Ten wybitny polski aktor, jak wiemy zmarł na HCV- Zapalenie wątroby typu C w wieku 52 lat. Czy wśród społeczności filmweba, znajdę kogoś kto znał Maćka i mógłby mi...

więcej