Gone with the Wind

Ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Beztroska i bogata Scarlett O'Hara wikła się w burzliwy związek z Rhettem Butlerem.

"Przeminęło z wiatrem" to forma, do której dziś nie ma powrotu. W czterogodzinnej epopei sprzed epoki telewizyjnej, patos uderza na poziomie historii, ale również środków narracyjnych. A jednak filmowi Fleminga przeminięcie raczej nie grozi. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 21%

obsada

(142)
pokaż:
 
Vivien Leigh Vivien Leighjako:Scarlett O'Hara
Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara
Clark Gable Clark Gablejako:Rhett Butler
Clark Gable jako Rhett Butler
Leslie Howard Leslie Howardjako:Ashley Wilkes
Olivia de Havilland Olivia de Havillandjako:Melanie Hamilton Wilkes
Hattie McDaniel Hattie McDanieljako:Mammy
Hattie McDaniel jako Mammy
Thomas Mitchell Thomas Mitchelljako:Gerald O'Hara
Barbara O'Neil Barbara O'Neiljako:Ellen O'Hara
Evelyn Keyes Evelyn Keyesjako:Suellen O'Hara
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara
Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara
9,5 776 głosów
Clark Gable jako Rhett Butler
Clark Gable jako Rhett Butler
9,3 673 głosy
Hattie McDaniel jako Mammy
Hattie McDaniel jako Mammy
9,0 390 głosów
Olivia de Havilland
rola: Melanie Hamilton Wilkes
8,8 330 głosów
Leslie Howard
rola: Ashley Wilkes
7,5 228 głosów

"Przeminęło z wiatrem" to ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, o tym samym tytule. Film opowiada o losach Scarlett O'Hara (Vivien Leigh), beztroskiej, pięknej i otoczonej kawalerami dziewczyny, której przyjemne i bogate życie przerywa niosąca z sobą śmierć i zniszczenie wojna. Równocześnie spada na nią wieść o ślubie Ashleya (Leslie Howard), w którym potajemnie się kochała, z nienawistną jej Melanią (Olivia de Havilland). Scarlett, chcąc zrobić mu na złość, przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny, który bardzo szybko umiera. Jako wdowa Scarlett zostaje pozbawiona wszelkich zabaw i przyjemności. Wtedy w jej życiu zjawia się awanturnik - Rhett Butler (Clark Gable).

 • Dzieło Victora Fleminga to klasyka, która zapewne nigdy nie przejdzie do lamusa. Historia Scarlett O'Hary, granej przez niezapomnianą brytyjską aktorkę o doskonałej urodzie i niewyobrażalnie kolosalnym talencie - Vivien Leigh, której życie śledzimy ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 78%
 • Jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina. Tytuł znany każdemu - nie tylko miłośnikowi czy znawcy kina. Nagrodzony 10 Oscarami, szczycący się wysoką pozycją wśród wszelkich rankingów (w tym AFI). Historia pięknej Scarlett O'Hary porywa i ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 22%

pozostałe informacje o filmie
Przeminęło z wiatrem

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $198 676 459 w USA
 • $201 500 000 poza USA
budżet:
$3 977 000
dystrybucja:
Vivarto
studio:
 • Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) (
  • współudział
  )
 • Selznick International Pictures
inne tytuły:
(więcej...)
 • Kiedy rozpoczęto kręcenie filmu, rola Scarlett O'Hary nie była jeszcze ukończona. Vivien Leigh tak bardzo zależało na tej roli, że przeczytała powieść Margaret Mitchell oraz dodatkowe pozycje o wojnie secesyjnej.
 • Początkowo rolę Jonasza Wilkersona miał zagrać Robert Gleckler, ale podczas kręcenia zmarł i zastąpił go Victor Jory, z którym nakręcono od początku wszystkie sceny.
 • Przez plan przewinęło się 3 ważnych reżyserów. Na początku był George Cukor, ale po 10 dniach zrezygnował po kłótni z Selznickiem na temat scenariusza (który ostatecznie Selznick potem zaakceptował). Potem był Victor Fleming i to on nakręcił 45% filmu, dlatego figuruje w planszach jako reżyser. Pod koniec kręcenia zrezygnował ze względu na problemy zdrowotne, dzieło dokończył Sam Wood.
zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o