KONKURS

Powidoki

od 19 maja 2017 do 1 czerwca 2017
do wygrania: 2 płyty DVD z filmem "Powidoki".
"Powidoki" trafiły właśnie na DVD i Blu-ray. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym możecie zdobyć własne egzemplarze ostatniego filmu Andrzeja Wajdy. Aby mieć na to szansę, musicie jedynie udzielić odpowiedzi na nasze pytanie konkursowe. Nagrodzimy autorów dwóch najciekawszych zgłoszeń.

(kliknij, aby powiększyć)

„Powidoki” są zapisem ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego – malarza, pedagoga i teoretyka sztuki, przedwojennego pioniera awangardy. Akcja filmu dzieje się w Łodzi w okresie 1948 – 1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Wielki malarz, twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury Włodzimierza Sokorskiego (Szymon Bobrowski).

Strzemiński w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu, nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala, aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR – „właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem Partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych”. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. Władza postanawia zniszczyć Strzemińskiego i konsekwentnie to realizuje.
Konkurs zakończony! Zwycięzcy:
  • aniabobrowicz
  • jendrzej28