PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=839855}
5,5 1 364
oceny
5,5 10 1 1364
5,3 7
ocen krytyków
Śmierć Zygielbojma
powrót do forum filmu Śmierć Zygielbojma

końcowych. Wcześniej myślałem, że to tylko na pokazie premierowym - poszło takie do wszystkich kin.. Widziałem innych widzów jak czekają i nie wychodzą żeby zobaczyć ten skromny dopisek. Ponoć film jest pod patronatem prezydenta RP. Tego w napisach nie widziałem.
O filmie. Hm.. Skromny, choć temat ważny i dający wielkie możliwości. "Niskobudżetowy"?
Mimo wszystko dobrze, że powstał, bo mało kto wiedział cokolwiek o postaci Zygielbojma.
Podobnie niewykorzystane, a tylko "wykonane" były filmy i seriale z ostatnich lat o J. Piłsudskim i legionach. Jak się przyjrzeć większości filmów szczególnie historycznych, to jednak dobrze, że PRL ich tyle "natrzaskał" bo "niepodległa" kinematografia się nie popisała.....

kkutz

wtfXD

kkutz

Po przeczytaniu kilku artykułów nt. aferki, w mojej konkluzji sprawa przesłania smutny obraz polskiej kinematografii. Brylski to kiepsko-przeciętny reżyser, który patrząc na osiągnięcia jego twórczości (niewielka filmografia i kilka nagród pocieszenia, btw widziałem słaby Żurek) przezornie uciekł w "profesory" do układów w Filmówce, jednocześnie współpracując z TVP jako "antyrządowiec" :), a po 11 latach niebytu kręci ten film, który jest w większości finansowany przez państwo i "biedny reżyser" jest prześladowany :) ?! Brylski należy do wąskiej "polskiej elity" uprzywilejowanych artystów, których utrzymuje państwo, jednocześnie pogardzających władzami, ale nie jako antysystemowiec, gdyż panujące stare układy w polskiej sztuce muszą być zachowane, ale to kwestia na oddzielny temat. Pomysł na sfilmowanie owej historii był już na liście Ministerstwa Kultury od 7 lat, ale jeśli tak bardzo zależałoby reżyserowi na pełnej "autonomii twórczej" to czemu nie aplikował w prywatnych wytwórniach filmowych? Według mnie prywatny sektor filmowy jest zbyt słaby i temat niekomercyjny, a dostępność finansowania przez PISF jest znacznie łatwiejsza, szczególnie dla ludzi z układów. Dlatego przystępując z projektem finansowanym z resortowej kiesy Brylski wiedział, żeby coś ministerialnego dostać to trzeba coś posmarować, pracując pod nadzorem MK według klucza rządowego, choć nie tak jak za cenzury PRL. Dla jego szczęścia dostał pomoc od Polskiej Fundacji Narodowej, która właśnie ma przejąć misyjność w tworzeniu takich patriotyków (następny PFN planuje Raport Pileckiego), aby artyści mogli takie pomysły zrealizować, zamiast ciułać komercyjny chłam dla prywatnych korporacji medialnych. Prawdziwy problem aferki nie leży w "kradzieży pomysłu" (nie do ustalenia) tylko "kłamliwej edycji" treści niezgodnej z koncepcją reżysera, co jest bzdurą, gdyż w projektach państwowego finansowania jest restrykcyjny proces kolaudacji, więc Brylski niech przestanie farmazonić i udawać zaskoczonego, gdyż musiał to zaaprobować! Tutaj jego gadanie:
'W żadnej ze scen, które za chwilę obejrzymy, nie znajdą państwo ignorujących historię stwierdzeń ani sugestii, że "w Holokauście ginęli Polacy", a tym bardziej, cytuję: że "żaden czynny udział Polaków w zagładzie Żydów nie był możliwy". Te zagadnienia nie są w ogóle w naszym filmie poruszane — powiedział reżyser.'
Podsumowując, Gliński dał Brylskiemu wolną rękę i szansę zawodowego odbicia, ale elitarystyczne obycie wzięło górę, więc jeśli reżyserowi tak źle to niech spróbuje na wolnym rynku, u "prywaciarzy", zapewne taki talent zrobi tam wspaniałą karierę XD

ocenił(a) film na 6
black_hussar

Trudno się nie zgodzić z tym co napisałeś. Widziałem ten film, a oceniam filmy za "film jako taki" i za treść/treści/ew. informacje, dane, przesłania. Ten film dziełem zdecydowanie nie jest. Mógł być ciekawszy i lepiej zrobiony. Jego atutem jest to, [(:-)] że został zrobiony. Dobrzy aktorzy, ale film 'skromny' - "niskobudżetowy".
Jeżeli się wezmą za taśmową produkcję "patriotyków" (Pilecki i cała lista), co jest b. prawdopodobne i będzie to robione podobnie to...
Zamiast nazwiska, było by lepiej gdyby napis brzmiał np. : „Projekt wspierany przez Ministerstwo Kultury” czy coś w tym rodzaju. Bez nazwiska ministra lub "projekt wspierany przez Ministra Kultury"/"pod patronatem Ministra Kultury". Pozdrawiam i dzięki za sensowny i wartościowy komentarz.

kkutz

Nie dojdziemy do prawdy komu należna jest palma pierwszeństwa, jednak to najważniejszy jest efekt samego filmu, a jak widać ma słabe oceny, więc dla mnie to tzw. "dotacyjniak", ale z pracami PFN nie musi tak być (zależy od artystów i produkcji), jako alternatywę proponuję zapoznać się z robionym przez pasjonatów pozarządowym niekomercyjnym Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych, których laureaci doceniani są poza imprezą (wiele dostaje się do tv).

black_hussar

Również dziękuję za komentarz. Nie jestem miłośnikiem ministra antymidasa ale to święte wzburzenie od początku wydawało mi się dość operetkowe i obliczone na kolejny spazm medialny.

duraq

czemu ministra antymidasa?

black_hussar

A pamiętam po prostu te obietnice z 2015-2016 roku, kiedy kreślił plany mocarstwowe w dziedzinie kultury, i tak mi się jakoś ten antymidas spodobał.

duraq

konkretnie, bo nie kojarzę?

black_hussar

Z tamtych czasów to nie znajdę, ale tłumaczył się z tych obietnic chociażby w wywiadzie w rmf w lutym 2018 roku u Roberta Mazurka - dlaczego jeszcze nie powstały. Uważam, że 10 lat na produkcję widowiska to jednak sporo i w sumie nic na razie nie dostaliśmy. Jeśli FW nie utnie to wklejam link: https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-glinski-o-polskiej-funda cji-narodowej-bede-ocenial-jej-prace,nId,2518995#crp_state=1

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones