PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=459918}
6,3 5 335
ocen
6,3 10 1 5335
4,2 4
oceny krytyków
Świadectwo
powrót do forum filmu Świadectwo

Podobnie jak "Katyń", ten film został oparty na podchwytliwej tematyce. Powstał tylko po to, aby wmawiać Polakom, że jest on o naszym rodaku, naszym papieżu, więc wszyscy mamy obowiązek go obejrzeć. Nic bardziej mylnego... Jak dla mnie to typowy zdzieracz kasy, na który poszedłem pod przymusem razem z całą szkołą. A nie przedstawia niczego, czego byśmy nie wiedzieli z poprzednich produkcji.
Daję mu 2/10 tylko dlatego, że "Katyniowi" dałem 1, a myślę, że "Świadectwo" zasługuje na punkcik więcej.

ocenił(a) film na 3

Zgadzam się co do Świadectwa i (zwłaszcza) Katynia...
Czy zjadacz kasy? Nie wiem, ale na pewno tandeta...

nie byl az tak zly. ja powiem tyle ze jak na dokument to byl nawet dobry. ale to jest tylko moje zdanie.

ocenił(a) film na 3
mela1993_5

Dla mnie tandetan scena zamachu, która śmieszyła zepsuła cały film.

ocenił(a) film na 1
Znawca_

caly film byl TRAGICZNY i beznadziejny, niestety zostalam zmuszona aby na niego isc... bylam wraz ze szkola...

ocenił(a) film na 10

To po co poszedłeś, było załatwić sobie usprawiedliwienie i siedzieć w domu. Film jak najbardziej polecam. Ludziom chłodnym w wierze, średnio się spodoba.

ocenił(a) film na 3
admin_93

Czyli jak komuś się nie podoba, to od razu musi być małej wiary...
Ja osobiście jestem przeciwieństweo mochera (czytaj, przeciwnik kościoła), ale papieża zawsze podziwiałem i szanowałem.

PS
Film, kiepski technicznie, fabularnie (mało się z niego można dowiedzieć) itp...

użytkownik usunięty
admin_93

Po pierwsze, wcale nie jestem chłodny w wierze, a więc twoja reguła się nie sprawdza.
Po drugie, zanim napiszesz odpowiedź, dokładniej przeczytaj treść tematu albo zajrzyj do słownika i sprawdź co znaczy "być zmuszonym". Poza tym osoba chłodna w wierze zrobiłaby przekręt, którym by uniknęła oglądnięcia filmu.

admin_93

Może po to poszedł, by zobaczyć i móc ocenić. Ty, adminie, widocznie nie musisz oglądać filmów by się na ich temat wypowiadać...

jutro, podobnie jak autor, wybieram się na niego ze szkołą, bo wolę iść do kina niż siedzieć na lekcjach, ale od początku miałam wątpliwości, czy będzie mi się podobał, szczególnie, że tematyka religijna nie należy do moich ulubionych.

..no i nie wyniosłam z tego filmu niczego nowego

katyniowi dales 1?? Zal mi ciebie ................

zgadzam sie.

Jak dla mnie jest to śmieszne, że zabierają nas pod przymusem na takie filmy , bo jak nie to normalnie do szkoły mamy iść. Osoba Karola Wojtyły nie zaprzeczam jest ważna dla wielu osób, szczególnie dla Polaków, ale przedstawiona w formie tak nudnego dokumentu , który po raz kolejny ukazuje nam cykl faktów o których każdy wie, widział w innych produkcjach związanych z ww postacią.

ocenił(a) film na 10
midnight_orchid

biedni gimnazjaliści, tudzież dzieci z podstawówki/liceum, zmuszani do oglądania filmów na szkolnych masówkach, powinni mieć zakaz wypowiadania się na temat.

ocenił(a) film na 9
midnight_orchid

Ciekawe.... nie wierzę że o wszystkim wiedziałeś, Ja się dowiedziałem wielu nowych rzeczy, jak choćby 2 próba zamachu, czy egzorcyzmy.
a nie jestem gimnazjalistą, tylko studentem.

midnight_orchid

Oh, tragedia. Trzeba było siedziec w szkole i uczyc sie o cotangensach ;). "bo inaczej do szkoły" - haha

ocenił(a) film na 9

ej człowieku, człowieku, puknij się w swoją małą główkę bo chyba mózg ci się do czachy przykleił. I nie pisz takich beznadziejnych komentarzy o takich filmach jak Katyń i Świadectwo.
Jeśli nie chcesz znać historii, nie masz prawa do teraźniejszości, jak mawiał Piłsudski.
Zamiast cieszyć się z polskiej historii, być z niej DUMNYM, to ten wybrzydza....
Żal mi cię.

użytkownik usunięty
Baggins_z_Hobbitonu

W porównaniu do Katynia 1/10 to jest arcydzieło 10/10. A conajmniej 8/10.

użytkownik usunięty
Baggins_z_Hobbitonu

"puknij się w swoją małą główkę"
No cóż, wnioskuję, że to pojazd po mojej inteligencji. Tak się składa, że jestem człowiekiem o ścisłym umyśle i nie przepadam za przedmiotami humanistycznymi. Czy to oznacza, że "nie mam prawa do teraźniejszości"? Moim zdaniem świat postępuje dzięki nauce, a nie rozpamiętywaniu faktów historycznych.
Poza tym JESTEM dumny ze swojej historii (nie muszę jej lubić w postaci przedmiotu szkolnego, aby ją znać), oraz ojczystego języka. Wytłumacz mi tylko, jak się ma sypanie kasy w kieszeń Wajdy do ww. rzeczy?

Natomiast kolega dziaru prezentuje się inaczej...

@dziaru
Mógłbyś się wyrazić jaśniej? Co prawda to nie temat o "Katyniu", ale twoja wypowiedź z pewnością wypełnia mnie większym żalem niż ten temat ciebie.

ocenił(a) film na 9

Mówisz, że masz ścisły umysł, a i tak przekręcasz to co jest czarne na białym. Nie napisałem, że chodzi o lubienie historii jako szkolnego przedmiotu (szczerze, to sam jej w gimnazjum nie lubiłem). Tu chodzi właśnie o jej znanie (co z resztą teraz nadrabiam).

Jeśli zaś czepiasz się Wajdy, że zgarnął kasę za KATYŃ, to w takim razie (idąc za twoim tokiem myślenia) każdy film jest głupi i beznadziejny, bo na każdym filmie ktoś chce zarobić.

Przemyśl to.

ocenił(a) film na 9

Aha... i nie sama NAUKA jest najważniejsza. Jest jeszcze coś takiego jak pochodzące od Boga PRAWO NATURALNE - owszem - jedno i drugie ma sens, ale sama nauka zmienia laboratorium w krematorium.

ocenił(a) film na 3
Baggins_z_Hobbitonu

Tylko bez wjazdów na tematy inteligencji, szkoły, wiary itp... A, co do szkolnych wyjazdów, to na Świadectwo nie ma sensu... Raz, młodzież nie interesuje się takimi tematami, Dwa, to jest kiepski film...
Dodam, jeszcze, że śmieszy mnie przymus oglądania Świadectwa, "bo inaczej do szkoły"... Ja bym w domu został na waszym miejscu lub poszedł gdzieś z kumplami :P

PS
Katyń jak najbardziej zasługuje na 1, bo to zupełna żenada i tak zwana "jazda na temacie"... Świadectwo nieco lepsze, ale także słabe. Scaen zamachu śmieszy...

użytkownik usunięty
Znawca_

Otóż to! Młodych (a na pewno większości) ten film nie zainteresuje, ale i tak muszą wydać na niego te paręnaście złotych, bo tak każe dyrekcja szkoły. Chyba każdy potrafi dostrzec różnicę między zarabianiem, a zdzieraniem kasy. Osobiście uważam, że to drugie nie jest czymś złym, ale oparte na podchwytliwej tematyce jest czystym podstępem (a w tym coś złego już jest).
Od słuchania mediów już mi się rzygać chciało... "To część naszej historii, każdy Polak musi to obejrzeć!" Tfu! Manipulacja, manipulacja i jeszcze raz manipulacja. Zdumiewające, jak media potrafią z takiej żenady zrobić film z nominacjami do oscara.

@Baggins
Okej, niech będzie z tym moim tokiem myślenia. Bogu niech będą dzięki, że Bareja nie dożył XXI wieku, bo też by się tak zbłaźnił.

Baggins_z_Hobbitonu

Wybrzydza na film a nie historie. Prosze nie sugeruj ze historie sie poznaje poprzez filmy - od tego sa ksiazki.

ocenił(a) film na 1

zgadzam się ;

ocenił(a) film na 3
McAddie

Dobre... Też bym tak zrobił...
Ja seans spędziłem na krytykowaniu tegoż dzieła z kolegami.

McAddie

Ja idę na niego jutro, ale faktycznie zmuszanie młodzieży to zupełny bezsens. Znajomi z innej szkoły ,,oglądali" już go, a ja pytając się ich, czego nowego się dowiedzieli odparli ,,nie wiem, łaziłem po kinie cały czas". Tutaj chodzi głównie o nie wiem, dobre samopoczucie dyrekcji? Skoro wszystkie szkoły idą to nasza też, a co tam, nie będziemy ,,gorsi". Nie wiem, ja akurat filmy oglądam uważnie, jeśli zacznę ten obraz krytykować z kolegami to faktycznie coś z nim będzie nie tak.

ten film to odgrzewanie zamrożonych kotletów. o JP II powiedziano już chyba wszystko, więc każda kolejna produkcja z nim w roli głównej (z całym szacunkiem do jego osoby) nie wnosi już nic nowego i jest po prostu NUDNA, szczególnie dla naszych rodaków.

a co do "katynia", pamiętam, mnie ten film cholernie rozczarował. było wokół niego takie halo, że spodziewałam się czegoś naprawdę świetnego.

kickyourdaddy

Bardzo dobry dokument o papieżu w końcu nie byle jaka osoba opowiadała o nim a sam kardynał Dziwisz, który był od samego początku jego pontyfikatu. Też była na tym z klasą i gadanie typu szkoła nas zmusza jest jedną wielką bzdur, nikt nikogo nie zmusza do oglądania tego filmu, jak nie chcesz to nie idziesz przynajmniej nie będziesz utrudniał oglądania filmu zainteresowanym osobą.

ocenił(a) film na 3
sea

Zmusza, zmusza... potem trzeba pisać reckę filmu, opowiadanie z wycieczki czy inne pierdoły... Nauczyciele wykorzystają każdą okazję... No, a nie idąc do kina trzeba popylać na lekcje z innymi, często nieznanymi klasami (w większych szkołach). No, wiesz... nie wszyscy rodzice pozwalają wetdy siedzieć w domu :P
Tak jest... Na szczęście patologiczne szkolne lata mam już za sobą i na Świadectwo mogłem iść z własnego wyboru :P

Współczuję, mój rocznik z kolei wysyłano np. na "Pasję", za co dziękczynnie podziękowałam, udając się na usprawiedliwione w tej sytuacji wagary. Szkoła zawsze próbuje uszlachetniającą indoktrynować, z pewnie odwrotnym skutkiem. Teraz pewnie wysyłają klady na "God's not dead" no bo w końcu ktoś to musi oglądać. A ja bym raczej wolała na rozrywkową i pobudzającą do myślenia produkcję typu "Stygmaty", chociażby...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones