PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=737449}

Żona

The Wife
7,3 21 244
oceny
7,3 10 1 21244
6,4 26
ocen krytyków
Żona
powrót do forum filmu Żona

Dlaczego to film, który oszukuje widza?
Pełna recenzja tu :) -> http://permanentniezadumana.blogspot.com/2019/02/zona-bedzie-gorzko.html

ocenił(a) film na 8
Permanentnie_Zadumana

Przeczytałam Twoją recenzję i nie do końca się zgadzam. Czuję Twoją frustrację, że szybko odgadłaś, o co chodzi. Ale to nie kryminał ani thriller, który ma trzymać nas w napięciu. Jasne, że postaci są schematyczne, bo to właśnie film o tym, społecznych kalkach. Jak bardzo myślenie ludzi jest w dalszym ciągu oparte na stereotypach, pokazuje scena, w której proponowany jest plan atrakcji dla Joan w czasie pobytu w Szwecji: "zakupy i SPA" To takie wredne założenie, że żona musi być głupią i słodką blondynką. Dla mnie to była jedna z ważniejszych scen i większość kobiet powinna czuć się obrażona, nie mówiąc już o kobiecie, która przed chwilą tak naprawdę dostała literackiego Nobla. Opowiedziana historia nie jest jednowymiarowa. Pokazuje złożoność związku, konsekwencje podjęcia określonych decyzji w przeszłości dla obojga. To krytyka systemu, nie ludzi, którzy chcą się w nim jakoś odnaleźć i realizować swój talent.

Agatonik

Agatonik, Haha, może nie frustracja, ale rzeczywiście aż taki stopień przewidywalności i operowanie szablonami postaci to coś, czego bardzo nie lubię :) W szczególności dlatego, że wszystko zostało w „Żonie” opakowane w ładny papierek, przez co w jakimś stopniu manipuluje widzem – z każdego kąta szepcze albo nawet krzyczy, że ma do czynienia z bardzo ambitnym i wysublimowanym kinem, kiedy tak nie jest. Zdecydowanie wolę uczciwość i pewnego rodzaju spójność formy i treści.
Wspominasz o kalkach i ich stosowanie zdecydowanie wzbogaca film, ale w moim odczuciu wtedy, kiedy akcenty są zrównoważone, a czuję, że „Żona” jest oparta wyłącznie na tym i jest w jakimś sensie kalką samą w sobie. W prostocie tkwi ogromna potęga, w tym obrazie ciągle czułam próbę oszukania widza i silenia się na stworzenie kruszącego serca arcydzieła.
Bliźniaczy wręcz motyw występuje w izraelskim filmie „Przypis” z 2011. Nie jest wybitny, ma lepsze i gorsze momenty, ale jest zrealizowany w odmienny sposób i w moim odczuciu jest po prostu uczciwy. Nominowany do Oscara :) Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
Permanentnie_Zadumana

Ok. Szanuję Twoje spostrzeganie filmu, moje jest bardziej przychylne. I tyle. Pozdrawiam:))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones