PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119457}

Żuk

Bug
5,3 45
ocen
5,3 10 1 45
Żuk
powrót do forum filmu Żuk

Po ilości wpisów sądzę, że jest to raczej mało znana produkcja... A szkoda, bo jest ona dosyć porządnie i ciekawie zrealizowanym dreszczowcem. Akcja filmu toczy się na wsi, co już dodaje uroku temu obrazowi, bo przecież najlepsze "monsters movies" dzieją się właśnie na prowincji. A więc już na wstępie wczuwamy się w dosyć dobry klimat.
Wracając jednak do filmu i samej fabuły, to powiem wam, że rusza ona praktycznie od początku i ładnie/szybko toczy się do napisów końcowych. Nie ma zbędnych przestojów i bałwochwalczych epizodów traktujących o bohaterstwie i tego typu pierdołach. Mamy po prostu do czynienia z filmem, w którym tragizm sytuacji odgrywa główną rolę i na to jest położony największy nacisk. Warto też dodać, że aktorstwo jest dosyć dobre a i sceny z tytułowym żukiem wypadają bardzo dobrze (jak na rok 1975) a przecież stworzyć owada, który "zieje" ogniem napewno nie było łatwe w tamtych czasach. Na pogardę ode mnie zasługuje przede wszystkim muzyka, która jest - kolokwialnie mówiąc - wkurzająca. Miałem wrażenie, że oglądam jakiś Polski film sf sprzed 40 lat. Psuje to trochę klimat, bo włącza się przeważnie, gdy coś się dzieje na ejkranie. To chyba jedyny główny minus filmu tego filmu, choć napewno jeszcze parę drobnych by się znalazło, np. brak krwawych scen.
Na koniec dodam tylko, że w opisie można przeczytać: "Trzęsienie uwalnia straszliwego potwora-owada posiadającego możliwość wszczynania ognia." Jest o oczywiście mocno naciągnięty fakt, ale cytując Zenona Laskowika, mogę dopowiedzieć: "Ale jak brzmi!". Po prostu nazywanie potworem małego (góra 2 cm.) żuczka jest trochę reklamowym chwytem - ale niech będzie, może więcej osób się skusi na obejrzenie tego filmu, który mogę polecić głównie fanom tego gatunku.
_________________________

MOJE (+/-):
+ciekawa fabuła, +akcja od początku filmu, +aktorstwo, +napięcie, +zdjęcia, +klimat(!), +scena z kotem, +zakończenie, +sporo naukowych stwierdzeń na temat tych owadów, +latające żuki na końcu filmu

-brak krwi, -raczej nie przestraszy, -kilka wpadek montażowych, -dla lubiących dobre zakończenia - zawód, -żuki są bywają statyczne (mało się ruszają)
_________________________

ALTERNATYWA O PODOBNYM WĄTKU:
"Kleszcze", "Slimaki".

ocenił(a) film na 6
opoz

Oglądałem ten film na giełdowym VHS-ie w 1991 roku.
Miał wtedy tytuł "Ognisty żuk" ;)

Montago

Ja też ,po latach dowiaduje się że to film z lat 70.Podobał nam się wtedy, obejrzeliśmy go nawet dwa razy.I z tego co pamiętam to my mieliśmy tytuł OGNISTE ŻUKI.A przy okazji to c

Andy_Diamond

Żuków było wiele bo układały się nawet w wyrazy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones