PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=208}

Życie jest piękne

La vita è bella
8,4 284 699
ocen
8,4 10 1 284699
8,0 34
oceny krytyków
Życie jest piękne
powrót do forum filmu Życie jest piękne

No właśnie, film sam w sobie przypadł mi bardzo do gustu i mógłbym o nim długo rozmawiać ale ciekawi mnie wątek z dr Lessingiem (maniakiem od zagadek).

Trochę niejasno się on zakończył, poznał Guido w obozie i chciał jakoś pomóc. Podczas gdy potajemnie rozmawiali na przyjęciu doktor podzielił się z bohaterem kolejną zagadką, która spędzała mu sen z powiek.
Paradoksalnie to Lessing prosił Guido o pomoc i teraz nie wiem czy w tym momencie główny bohater zdał sobie sprawę, że nie może liczyć na większą pomoc od doktora (w końcu już później się nie pojawił) czy też tylko ja miałem nadzieję, że w jakiś sposób pomoże on rodzinie bezpiecznie przetrwać holokaust? :)

(Ktokolwiek zna odpowiedź na zagadkę przyjaciela doktora? :D)

ocenił(a) film na 10
Namezor

Guido widział nadzieje że doktor jest w stanie mu pomóc gdyż ten chciał z nim koniecznie porozmawiać. Jednakże okazało się, że doktor nie miał zamiaru pomagać w wydostaniu się Guido, zależało mu tylko by pomógł on mu rozwiązać zagadkę. W tamtym momencie Guido zorientował się, że nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony doktora.

ocenił(a) film na 9
Meija17

Dziękuję za odpowiedź :D

ocenił(a) film na 10
Namezor

Wydaje mi się do tego, że była tu pokazana wielowymiarowość problematyki, z jaką styka się człowiek.

Doktorowi spędzała sen z powiek błaha zagadka, z kolei Guido walczył o życie syna i żony.

ocenił(a) film na 8
Namezor

A odpowiedzią przypadkiem nie jest "Żyd"???

Timur_DRP

Tak, chodziło o Żydów - w zagadce była mowa o żydowskim zwrocie "aj waj". Wydaje mi się, że owa zagadka miała wskazywać na dwie kwestie: 1. Stosunek Niemców do Żydów (zagadka od weterynarza w stylu "co to za zwierzę?") i 2. Naiwność niemieckiego lekarza, czyli często eksploatowany motyw "dobrego Niemca", niemającego do końca świadomości tego, w czym uczestniczy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones