PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=732993}

13 godzin: Tajna misja w Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
7,3 39 793
oceny
7,3 10 1 39793
5,0 4
oceny krytyków
13 godzin: Tajna misja w Benghazi
powrót do forum filmu 13 godzin: Tajna misja w Benghazi

antygoebells-hollywood

ocenił(a) film na 1

"W październiku 2011 wojska USA, Francji|i Wielkiej Brytanii zaatakowały Libię z powietrza.
W tym czasie ludność libijska zdetronizowała|dyktatora Muammara Kaddafiego
po 42 latach tyranii.
To koniec długiego
bolesnego rozdziału|dla Libijczyków,"

Początek filmu mnie rozbawił CZYSTA HIPOKRYZJA ZACHODU, USA I HOLLYWOOD! ... za Kadafiego był spokój, zamordowali człowieka bez wyroku taką demokracja to psu na budę to samo z Osamą Binladenem ....
tekst skopiowany z... Libijczycy żyli jak pączek w maśle - wspomina Cezary Filipowicz, był wiceprezes Orlenu, który w latach 80. pracował w Libii. Trzy czwarte żywności Libia importuje, ale i tak była bardzo tania, ponieważ rząd dotował jej ceny. Na ulicach Trypolisu było mnóstwo samochodów, bo rząd importował limuzyny sprzedawane potem urzędnikom państwowym za ułamek ceny. Za jedną dziesiątą można było kupić sprzęt elektroniczny z importu, a tysiące Libijczyków dzięki rządowym stypendiom studiowało na uczelniach w Egipcie, państwach byłego bloku wschodniego, a czasem i na renomowanych uczelniach na Zachodzie (jeden z synów Kaddafiego Saif al-Islam ukończył słynną London School of Economics). - Libijczycy dostawali od rządu po 500 dol. na wakacje i były ich tłumy na Malcie, bo tam mogli jeździć bez wiz - mówił Filipowicz.

W kasie Libii było pełno petrodolarów, ale w kraju brakowało rąk do pracy. I Libia stała się mekką, gdzie pracę mieli nie tylko specjaliści z zachodniej branży naftowej, ale także pielęgniarki z Bułgarii czy dziesiątki tysięcy Egipcjan, Palestyńczyków, a ostatnio także Turków pracujących przy wielkich budowach. Libia była też głównym partnerem PRL w świecie arabskim i w tym czasie tysiące Polaków budowało tam fabryki i drogi. A imponujących inwestycji w Libii nie brakowało.

Najbardziej spektakularny był projekt budowy systemu rurociągów z głębi Sahary na wybrzeże kraju, gdzie wody gruntowe były już tak bardzo przesiąknięte morską wodą, że nie nadawały się do picia. Budowa tego systemu irygacyjnego pochłonęła ponad 25 mld dol. Układano go z rur o średnicy 4 m produkowanych w hucie specjalnie w tym celu zbudowanej w Libii przez Włochów w imponującym tempie około 1 km wodociągu dziennie.(...)
Prawda zawsze boli!

ocenił(a) film na 1
kash82

up

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
JackHorror

Wy to macie sprane mozgi od tej propagandy pisfobie! Ja nie jestem za pis, gdzie wy to czytacie? Wy tylko bez argumentów potraficie obrażać, masakra jak tu do kraju wracać :-(

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
kash82

i nie wiem czy wiesz-ale ocena "1" świadczy o ubóstwie intelektualnym ;*

ocenił(a) film na 7
michal3_84

hehehe

michal3_84

Słusznie prawisz... to jakiś buc chyba... przez takich wychodzą potem dziwne średnie ocen przy filmach. Na miejscu moderatora blokowałbym takich użytkowników, którzy bez odpowiednich argumentów wystawiają złośliwe oceny, bo te wprowadzają innych, poważnych użytkowników FW w błąd. Poza tym, ktoś "ubogi intelektualnie" jak to sugerujesz, nie zrozumie nawet, że ocenia produkcję filmową, a nie na przykład poczynania "Łameryki". Przecież ten pseudo inteligent i znawca zaniżył ocenę tego filmu dlatego, że według niego USA jest bee... a to jest forum tego konkretnego filmu. Ale jak to mawiają... głupi mówi co wie... mądry wie co mówi. Już wiemy zatem kim jest autor wątku;)

Fridleif

Ocena filmu na poziomie "1" jest za skandaliczną w ocenie twórcy opinii, propagandę wewnątrz filmu.

Osobiście również jestem zdania, że film odnoszący się do historii, musi przejść pierwszy etap selekcji - określający, czy nie jest rażącym zakłamaniem historii. Z tego powodu np. filmowi "Lista Schindlera" dałem 1/10, a nie 8/10 lub 9/10. Pokazują tam Polaków jako kolaborantów Niemców w robieniu tego, co tamci robili - więc ocena po prostu nie mogła być inna.

wrzeszczu_2

Czyli nie doczytałeś, że niektórzy Polacy w oczywisty sposób byli kolaborantami Niemców, mordując, donosząc i rabując mienie żydowskie. Ignorancja historyczna jest kompromitująca ale żeby się tym publicznie chwalić? A jeszcze z powodu własnej ignorancji zaniżać ocenę produkcji filmowej?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Treh

A ilu Żydów wydali Niemcom sami Żydzi?

cthulhu_fhtagn

Za Żydów niech się wstydzą Żydzi. Zapytaj któregoś. A tak w ogóle uważasz, że to jakieś rozgrzeszenie dla polskich łajdaków?

cthulhu_fhtagn

No i przede wszystkim nie zapominaj o Polakach, którzy wydawali Polaków pomagających Żydom.

ocenił(a) film na 8
Treh

Miszczu, bo my Polacy, jesteśmy zakałą jewropy, tak miszczu. Według twojej wiedzy, a twoja wiedza miszczu jest najabsolutniejsza, zbudowaliśmy obozy koncentracyjne w których jak chrust paliliśmy Żydów. Kolaborowaliśmy z Niemcami i wydawaliśmy tychże Żydów w ich ręce. Ta twoja wiedza to wynik tego, że ktoś ci spreparował mózg. 60 lat indoktrynacji odniosło sukces. Albo ci płaci byś siał kłamstwo i nienawiść. Sprawiedliwi wśród narodów świata
Miejsce Kraj Liczba odznaczonych
1 Polska 7 112 i tylko w Polsce za pomoc Żydom śmierć dla całej rodziny. Jak podłym trzeba być by deptać pamięć ludzi którzy oddali życie za pomoc innym. Nie wiem w jaki sposób walczyć z fałszowaniem historii lub potrzymywania fałszu przez ludzi sprzedajnych bądź poprostu głupich.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Treh

I co jeszcze powiesz, co zabrakło argumentów to przeszedłeś na język prymitywów do jakich należysz, do opluwania i obrażania. Lewacka swołocz, litr bimbru i nachajka. To wasza prawda histiryczna.

lordnext

Widzisz gnoju, prawda dotknęła?

ocenił(a) film na 8
Treh

Jak prawda i kogo dotknęła. Nie pisz do mnie gnoju bo sam jesteś gównojadem. Dyskusja z tobą lemingu nie ma sensu. Pisz sobie co chcesz jesteś zwyczajnym parchem intelektualnym. Swołocz lewacka.

lordnext

Dobra, niech ci będzie gównojadzie. Gnój nawet nie wie co to parch intelektualny ale gdzieś ujrzał i myśli, że to wyszukana obelga. Co tam jeszcze pod kamień glizda przywlokła: swołocz, leming, lewackość. Ot, stereotypowy zestaw bezmózgowca.

wrzeszczu_2

Kapturku czerwony, Żydzi nie mogą doliczyć się ok40-60tys swoich którzy uciekli z gett, transportów do obozów zagłady...itpAle do końca wojny...nie przeżyli!Pytanie co się z nimi stało, jest kłopotliwe dla Prawdziwych Polaków.A odpowiedź prosta: byli ukrywani przez naszych "katolików", dopóki mieli czym płacić (żydówki często...w naturze)...Potem zostali dencjunowni i ginęli.Izrael nie trąbi o tym na świecie A POWINIEN!Aby skończyły się legendy o Polakach Wielkiego Serca.

ocenił(a) film na 8
laguardia

Tak a świstak te wszystkie twoje bzdury zawijał w sreberka, bardzo bym chciał aby za każdy tak kłamliwy wpis wypadały zęby

lordnext

Szokujące jest to, że Polak w ogóle podłapuje bzdury tak łatwo i wysuwa takie argumenty oskarżając cały swój naród. Szczególnie w czasach terroru stalinowskiego absurd. Coraz więcej jedynie polskojęzycznych komentatorów...

miii

Takich bzdur raczej nie wymyślił Polak...
Nikt ich nigdzie nie lubi od dwóch tysięcy lat zawsze potrafili tak zrobić żeby ich w danym miejscu zamieszkania ich w końcu znienawidzono i jak się patrzy co się obecnie na świecie dzieje to śmiem twierdzić że takimi komentarzami jak ten wstawiony pod pseudonimem laguardia podcinają sobie sami gałąź na której siedzą... żadnych wniosków z własnej historii nie wyciągnęli.

ocenił(a) film na 8
laguardia

Ale z ciebie jest podłota.

wrzeszczu_2

No, jeżeli ty miałbyś się zajmować tym "pierwszym etapem selekcji" przekłamań prawdy w filmach, kiepski byłby to portal.

Fridleif

Niby ok ale wyobraź sobie, że powstaje film o Hitlerze. Bardzo wybielający, pokazujący człowieka dbającego o państwo i obywatela. Swietny pod względem aktorstwa ze wspaniałymi zdjęciami. Jak myślisz jakie by miał oceny?

Grubasm

Ale to, jakie by miał oceny, nie jest od nas zależne. Można jedynie odpowiadać za własną ocenę. Uważam po prostu, że ta powinna uwzględniać różne kryteria, a nie jedno. Poza tym, jaki film nie ma przekłamań? To tylko kwestia jak znaczne i jak są one ewentualnie nie na miejscu.

Osobiście myślę, że meritum tego filmu nie było przedstawienie jakichkolwiek poczynań Ameryki w ładnym świetle, bo o tym nie ma za bardzo mowy w filmie, ani nawet sama misja, lecz to, jak "Ameryka" porzuciła swoich ludzi w trudnej sytuacji. Pokazano tu, że USA właśnie nie jest lepsze od innych krajów, gotowych poświęcić swoich, spisać na straty. Przykro mi, ale ja tu propagandy nie widzę. Ludzie służyli ojczyźnie, po czym jak się zrobił smród, władze niechętnie spieszyły z jakąkolwiek pomocą dla swoich ludzi, bo byłoby to "niekorzystne" dla większego interesu. To nie propaganda, to nagłośnienie sprawy, wyciągnięcie brudów, zwieńczone informacją o masowej rezygnacji agentów z pracy. Z tego co pamiętam, to któremuś wsparcia udzieliło chyba jakieś stowarzyszenie, czy coś takiego, gdyż na normalną pomoc nie mógł liczyć. Oczywiście wszystko co napisałem, to tylko jedna strona medalu, jest jeszcze długa, z perspektywy tego drugiego "punktu siedzenia". Większość ludzi postrzega sprawy w dwóch barwach. Ci są dobrzy, a ci źli. Nie rozumieją, że w życiu są sytuacje trudne i jeśli ktoś nie chce rozwiązania korzystnego dla nich, to jest z automatu be, co świadczy o ich niedojrzałości emocjonalnej, bo tak mają dzieci, które mają ograniczoną umiejętność dokonywania racjonalnej oceny. Druga strona też miała ciężki orzech do zgryzienia, jak niemal zawsze w sytuacjach kryzysowych. Łatwo to się kogoś ocenia siedząc w fotelu z filiżanką kawy w ręku, nie będąc ograniczonym i uwikłanym w tę całą politykę. Część ludzi zawsze w takich sytuacjach zarzuca komuś złą wolę, nie rozumiejąc nawet znaczenia pojęcia "mieć związane ręce". Niemniej myślę, że zarówno dla agentów, jak i pracowników cywilnych to było niemałe zaskoczenie, że nikt nie ruszy im z konkretną pomocą w takiej sytuacji. Sam bym się chyba nie spodziewał.

kash82

Na czym polegała ta tyrania?

ocenił(a) film na 1
ziolozieolny

DLACZEGO AMERYKANIE ZABILI KADAFIEGO ...
Fakty dotyczące Libii Kaddafiego:
Nie było rachunków za prąd, który był darmowy dla wszystkich mieszkańców.
Udzielanie pożyczek nie było biznesem, libijskie banki były własnością państwa i udzielały pożyczek nieoprocentowanych
Jeśli Libijczyk po obronie dyplomu nie był w stanie znaleźć zatrudnienia, państwo wypłacało mu przeciętną pensję w zawodzie danej osoby, do czasu znalezienia zatrudnienia.
Libijczycy, którzy chcieli zająć się uprawą roli, otrzymywali ziemię, dom, sprzęt, nasiona oraz żywy inwentarz na rozpoczęcie działalności
Kaddafi zrealizował największy na świecie projekt irygacyjny, zwany Wielką Sztuczną Rzeką, składający się z sieci rurociągów oraz studni; dostarczający wodę pitną z podziemnych warstw wodonośnych na Saharze do miast na wybrzeżu kraju. Wielka Sztuczna Rzeka jest uważana za największą na świecie podziemną sieć rurociągów i największy projekt inżynieryjny, jaki kiedykolwiek został zrealizowany. Składa się na nią 1300 studni o głębokości od 80 do 400 metrów, które dostarczają dziennie łącznie ok. 3 milionów m³ wody pitnej do Trypolisu, Bengazi, Syrty i innych miast Libii. Mu’ammar al-Kaddafi określił projekt mianem ósmego cudu świata.
Prawo do mieszkania w Libii uznawane było za prawo człowieka. W Zielonej Książeczce autorstwa Kaddafiego pisał on: „Mieszkanie jest podstawową potrzebą jednostki i rodziny, wobec tego nie może ono stanowić cudzej własności”.
Wszyscy nowożeńcy otrzymywali od rządu 60 tys. dinarów (50 tys. dol.) na zakup swego pierwszego mieszkania i stworzenie rodziny.
Matka, która urodziła dziecko otrzymywała 5 tys. dol.
Rząd dofinansowywał 50% ceny zakupu samochodu.
Cena benzyny: 0,14 dol./litr
Edukacja i służba zdrowia były bezpłatne
Jeśli dany zabieg nie mógł być zrealizowany w Libii, rząd finansował koszty zagraniczne, włącznie z podróżą i pobytem.
25% Libijczyków posiadało wykształcenie wyższe. Przed panowaniem Kaddafiego jedynie 25% potrafiło czytać i pisać (dziś 87%).
Libia nie miała żadnych zagranicznych długów, posiadała natomiast rezerwy w wysokości 150 mld dol.
http://mediumpubliczne.pl/2015/10/ostatnie-slowa-kaddafiego/

ocenił(a) film na 7
SirHunter

Rosyjską i izraelską propagandę widziałem, ale libijskiej.

mixererunio

Dziś propaganda pro libijska, jest propagandą czysto rosyjską.

kash82

proste, że to propaganda, jankesy zawsze w swoich filmach usprawiedliwiają swoje bandyckie napady na inne kraje bajeczką o okrutnej dyktaturze i wprowadzaniem pokoju i demokracji, prosty przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=JHepdOBEPHg

ocenił(a) film na 7
klarenss

Ruscy po prostu atakują wszystkich na około

ocenił(a) film na 5
kash82

Zapomniłeś dodać, że nowożency dostawali od kraju w prezencie dom. Teraz płyną na tratwach do Europy bo im demokracja po amerykańsku i lewacku wychodzi bokiem. Ale tak to jest jak sprzedajne śmiecie, lewacy czy liberałowie. w imię "swobód i demokracji" i dla własnych interesików gotowi są sprzedać własny naród. Podobną sytuację obserwujemy w jednym z krajów Europy Środkowej, tyle że w "tym kraju" jak go "obrońcy demokracji" nazywają nie ma na szczęście ropy.

malone_lu

Zgoda, tylko jedno mnie zastanawia, dlaczego ten opływający we wszystko lud libijski postanowił Kadafiego zdetronizować? Gdybym ja żył w takim kraju złego słowa bym o przywódcy nie powiedział. Coś mi tu nie gra stary? No cóż, ale może Kadafii też był lewakiem?

ocenił(a) film na 8
Gregbed

A to nie wiesz jak się rządy obala?
Co teraz robi Rosja w innych krajach?
Wystarczy trochę podburzyć kogo trzeba i reszta już poleci przy minimalnym podsycaniu tu i ówdzie żeby nie przygasało.

ocenił(a) film na 8
Wojtek_Czaderna_Songokuu

Podobnie jest w Polsce. Mimo, że ludzie (za sprawą różnych programów socjalnych i stymulujących gospodarkę) stali się bogatsi (przynajmniej do czasu tzw. pandemii), to opozycja (za której rządów ludzie zarabiali 5zł/h pracy) stara się za wszelką cenę wmówić ludziom, że dzieje im się krzywda i że panujący rząd trzeba obalić. Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem obecnej władzy, ale opozycja nie ma żadnego programu gospodarczego i politycznego poza tym, że obecny rząd trzeba obalić.

dingo21_filmaniak

Widać innej opozycji poza tą promowaną w mediach nie znasz... a na tych co trzeba nie zagłosujesz bo w TV mówią że nie ma co na nich głosować bo oczywiste jest że przegrają.

Lukasz_B_

To po kiego grzyba głosować na przegranych?
Jakieś Konfederacje, Lewice Razem, Kukizy - no bez jaj.
Trzeba być głupkiem by tak robić.

Troy_Troyan

Głupek to łyka wszystko jak pelikan i później powtarza cudze opinie jako swoje... bez jaj właśnie.
Trzeba być dorosłym żeby głosować, a po twoim komentarzu to widać że wiek często jest słabym indykatorem dorosłości.
Głosuje taki na pajaców co mu obiecują gruszki na wierzbie, a przy następnych wyborach wypiera te obietnice z pamięci żeby ukryć przed samym sobą że wystrychnęli go na głupka właśnie, a na koniec wypisuje taki w internecie jak to inni są głupi bo w jego przekonaniu jak on pierwszy oskarży wszystkich co nie głosowali tak jak on o jego własne zaćmienie umysłowe przy urnie wyborczej to jego bezmyślność przy urnie będzie mniej oczywista!

ocenił(a) film na 7
dingo21_filmaniak

W interesie obywateli jest by rząd jak najmniej mieszał się w ich życie. Pis-dzielce jak małpy z brzytwami zabrały się za reformy i na każdym polu poległy. Ja dziękuję za fundowanie mi takich ciekawych czasów. Poproszę o rządy kogoś kto zapewni mi stabilne prawo karne i skarbowe.
Jak ktoś chwali pis-dzielców to jest albo kretynem albo trolem, a więc też kretynem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones