PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=240275}

9

7,4 58 049
ocen
7,4 10 1 58049
6,0 18
ocen krytyków
9
powrót do forum filmu 9

Film jest naprawdę intrygujący. Wywiera na widzu emocje mimo iż głównymi bohaterami są szmaciane lalki. Jednak oglądając ten film miałem nadzieje, że ujrzę odrodzenie ludzkiej cywilizacji czy choćby znaczną poprawę warunków na ziemi. Zakończenie bowiem nie rozstrzyga zbyt wiele. Film mnie bardzo wciągnął i pod koniec nasunęły mi się na myśl dwie hipotezy, które niestety się nie ziściły.

1. Dzięki odpowiedniej kombinacji amuletu przeprogramują wrogo nastawioną maszynę. I z jej pomocą uda się odtworzyć świat. (Bez ludzi)
2. Naukowiec stworzył 9 lalek bo bał się ryzyka jakie niesie ze sobą podróż po zniszczonym świecie i wiedział, że tylko dzięki ich współpracy świat może zostać "ocalony". Dumałem sobie, że każda z dusz połączona w jedność jest w stanie stworzyć istotę na wzór człowieka. Zastanawia mnie jednak czemu tylko kilku bohaterów odeszło w zaświaty. Miałem nadzieje, że pozostali również poświęcą się dla dobra ogółu. (Bo po co komu kilka błąkających się po świecie lalek?)

ocenił(a) film na 8
ClubbedToDeath

Co do punktu 2-giego. Te kilka błąkających się po świecie lalek byłoby po nic, na nic by się nie zdały, ale tylko w przypadku kiedy to właśnie naukowiec stworzył je dla samych siebie. Coś jak zaczątki nowej cywilizacji, bo kto powiedział, że to od razu ludzie muszą tę cywilizację tworzyć? Mieli swoją szansę, a teraz czas na kogoś innego. Tak samo jak z dinozaurami. Człowiek nie jest naprawdę najważniejszą istotą na Ziemi. Kiedy go zabraknie pustka zostanie wypełniona czymś innym i tutaj bym się zbytnio tym nie przejmował :)
Muszę się zgodzić, że zakończenie jest rozczarowujące ... można tylko stawiać hipotezy, ale z drugiej strony to dobrze może. Każdy ma właśną wersję ;>

ocenił(a) film na 8
pendrago

Jak dla mnie, w zakończeniu, kiedy spada deszcz (zapewne po raz pierwszy od wielu lat) w jego kroplach widać drobnoustroje z, których powstanie nowe życie.

użytkownik usunięty
erebeuzet

Ja również jestem rozczarowany zakończeniem, myślałem że dzięki amuletowi uda mu się ponownie ożywić lalki a nie pomóc im "odejść". W takim razie równie dobrze mogli zabić maszynę "normalnymi" metodami =P. I również zaskakujące jest to że skoro doktor podzielił swoją duszę na 9 z czego o ile dobrze pamiętam 6 zmarło, to tak jakby jego część poszła do "nieba" a reszta została na ziemi co wydaje się nieco dziwne. Chociaż w sumie skoro to jest Sci-Fi to może ja jestem dziwny, że doszukuję w tym wszystkim jakiegoś sensu :)

użytkownik usunięty

ależ te lalki zostały stworzone specjalnie po to, by zginąć. A sama maszyna była dla nich za duża, by ją rozwalić(chyba że miały by bombę atomową)

użytkownik usunięty

Hmm, nie powiedział bym, że były stworzone po to aby zginąć :p były stworzone po to aby walczyć za ludzi a ostatnia po to aby powstrzymać maszyny :) A maszynę pod koniec niemalże zniszczyli bez amuletu. Natomiast amuletu 9 chciał użyć ponieważ uważał, że można ocalić tych których zabiła maszyna ale i tak odeszli ... więc w sumie jedyną różnią wynikającą z tego, że zabili go amuletem a nie "zwykłymi metodami" jest mniejszy wysiłek ;) (Przepraszam jeśli coś mi się pomyliło ale trochę czasu minęło od chwili kiedy to oglądałem) ;)

ocenił(a) film na 9

No, jest różnica, bo uwolnił ich duszę. Gdyby tego nie zrobił zostałyby do końca uwięzione w maszynie albo zostałyby zniszczone razem z nią. Wszystko sprowadza się do tego jak postrzegamy życie pozagrobowe, ale w tym filmie wyraźnie widać było, że twórca chciałby, aby widz uwierzył, że ciało ludzkie nie jest jedyną żywą częścią człowieka. Kojarzy mi się to trochę z "Dziadami" Mickiewicza - tam też był motyw uwalniania duszy po śmierci ciała. Poza tym, było chyba oczywiste, skoro "ciało" jednego kolegi "spuścili w kanał". ;) Też miałam nadzieję, że dusze powrócą do swoich ciał, ale mimo to zakończenie mnie nie rozczarowało. I podobało mi się również to, że nic nie zostało dopowiedziane. Lubię filmy, w których widz sam musi sobie dopowiedzieć zakończenie - i w tym przypadku zgadzam się z Erebeuzetem - deszcz jest początkiem nadejścia nowego życia. W sumie symbolika prawie jak w "Krolu Lwie".

Dokładnie, myślałem że wszystkie lalki zginą i na koniec złączą się w dusze naukowca. Od początku tak mi się wydawało, gdyż każda z nich przejawiała cechy charakterystyczne tylko dla niej jak: ciekawość, ostrożność, mądrość, siła...

użytkownik usunięty

Też myślałam że wszyscy wrócą do życia (szczególnie 6, bo go uwielbiam), ale takie filmy (smutne, gdzie większość głównych postaci ginie) są jakby "lepsze". Gdyby wszyscy przeżyli, można by było uznać to za historyjkę z typowym i przereklamowanym happy endem. Nie sugeruję, że historia nie zakończyła się szczęśliwie. Sam film ma poważny charakter, a więc coś w stylu "hurray! żyjemy, a ta powalona maszyna zginęła, jupi!" nie powinno mieć miejsca ;)

ocenił(a) film na 9

Ja też lubię 6, no i te bliżniaczki. Ja jak zaczął padać deszcz, odniosłam wrażenie, że będzie to znów zielona planeta i znów będzie tam życie. Nie wydaje mi się, żeby był to bezpośrednio przekaz :,,A teraz polecieli do niebka,, , tylko, że oni mieli wywołać deszcz, ale może to dlatego,że jestem ateistką i nie widzę takich powiązań.

ocenił(a) film na 10
ClubbedToDeath

Jak myślicie, co by pokazali w drugiej części, gdyby wszystkie lalki zginęły? O to chodzi, że zostawili sobie otwartą furtkę :)

midnight_shadow

Rozwój fauny i flory począwszy od makroorganizmów kończąc na mikroorganizmach :)

ocenił(a) film na 8
ClubbedToDeath

Dałem 8 ze względu na pomysł, jak i fabułę filmu. Otwarta furtka, myślę, że jest tylko do naszej wyobraźni - o to chodziło autorom. Że niszczymy się sami, a nie widzimy co jest w nas dobre!

ocenił(a) film na 8
ClubbedToDeath

Jak dla mnie zakończenie genialne. Zrobiło mi się tak cholernie smutno... Czy wy zawsze musicie oglądać tylko to co byście chcieli? Lalki nie zostały stworzone żeby walczyć w obronie ludzi, ani też żeby zapoczątkować nową cywilizację( choć niewykluczone że mogłoby się tak stać) tylko po to żeby odkupić błędy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones