PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=720385}

April 9th

9. april
6,2 541
ocen
6,2 10 1 541
9. april
powrót do forum filmu 9. april

... straty duńskie: 16 zabitych, 20 rannych ... się nawojowali.

tkow

Nie odbierajmy chwały dzielnym duńskim wojakom w tych ich śmiesznych hełmach [ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Danish_anti-aircraft_crew.jp g ]. Fakt, faktem przegrzeli, Dania została podbita w ciągu jednego dnia, ale według Wikipedii straty niemieckie wynosiły 203 zabitych, bądź rannych i 2 pojmanych. Cytuję: "Opór duńskich wojsk stanowił dla Niemców bardzo duże zaskoczenie, gdyż Naczelne Dowództwo Wehrmachtu (OKW) nie spodziewało się żadnych walk. Z tego względu oddziały niemieckie przekraczające granicę z Danią nie były odpowiednio taktycznie przygotowane i zorganizowane. Największe wrażenie na Niemcach wywarła obrona miasteczka Haderslev, gdzie ponieśli największe straty podczas wszystkich walk."

ash_williams85

No proszę cię.

tkow

Król rozkazał skapitulować. Co mieli zrobić według Ciebie?

ffi

Wykonać rozkaz i nie kręcić filmów o swoich "bohaterskich" wyczynach.

tkow

Tu nie było nic o "bohaterstwie" (podobnie cenię estoński 1944). Chłam w takiej konwencji to tworzą pożal się Boże "nasi" twórcy jak "Bitwa warszawska".

ocenił(a) film na 6
tkow

Polska wikipedia podaje ponad 200 zabitych Niemców. Anglojęzyczna podaje liczbę 20 zabitych Niemców i rannych. Duńczyków zginęło 26. Skąd te rozbieżności?

per333

Nieistotne, czy to było 20, 200 ... śmieszna skala, śmieszna obrona, śmieszni bohaterowie ... śmieszny film.

ocenił(a) film na 7
tkow

Śmieszny to jesteś ty. Pewnie opiewasz nasze bohaterstwo z okresu drugiej wojny, zamykające się zniszczeniem kraju i wymordowaniem milionów obywateli, ale co tam grunt to "Bóg, honor, ojczyzna" i husaria... . Pal sześć że nic nam to nie dało bo zostaliśmy wydymani bez mydła przez wszystkie strony konfliktu we współudziale naszych kretyńskich polityków tamtego okresu. Teraz zobacz jak obecnie żyją zwykli żyją obecnie Duńczycy a jak Polacy.

Soundgarden

To jak obecnie żyją zwykli Duńczycy a jak Polacy ma tyle wspólnego z "obroną kraju" przez Duńczyków jak upadek Cesarstwa Rzymskiego z wyborem Wałęsy na prezydenta. Twoja wypowiedz tylko utwierdza mnie w tym że gdyby w czasach II wojny światowej większość narodów myślała jak obecnie żyjący "prawdziwi Europejczycy"(czytaj: Lemingi) to zamiast Berlina stolicą Niemiec była by Germania, a w Moskwie byłoby dziś mauzoleum Hitlera.

ocenił(a) film na 7
MIR66

Myślenie o tym że historia nie ma wpływu na czasy nam obecne jest w sumie idiotyczne i nie będę nawet tego komentował. Reszta wypowiedzi jest dość mglista ale wskazuje iż należysz do osób które swoją wiedze czerpią z internetów a jak wiadomo mamy tu i fanów wielkiej Lechii, "płaskoziemców", antyszczepionkowców. Internet przyjmuje każdą bzdurę i niestety znajduje poklask.

Soundgarden

Co ty ... zwolennik Zychowicza ?

ocenił(a) film na 7
tkow

Realista nie lubiący machania szabelką i ględzenia o "husarii" ;)

Soundgarden

Raczej tchórz.

ocenił(a) film na 7
tkow

Hehe, internetowy bohater się odezwał.

Soundgarden

Zwolennik proroka co przewiduje przyszłość po 70 latach.

ocenił(a) film na 7
tkow

"co przewiduje przyszłość po 70 latach" - bystre! :]

Soundgarden

no bystre

ocenił(a) film na 7
tkow

Mało ważne że bez sensu. Grunt to być z siebie zadowolonym, co narcyz?

Soundgarden

Twoja stara !

ocenił(a) film na 7
tkow

Idealnie się podsumowałeś lepiej bym tego nie ujął :D

Soundgarden

Niestety zniżyłem się do twojego poziomu .... masz rację ... to smutne.

ocenił(a) film na 7
tkow

Swoją drogą trzeba ci przyznać że w tym wątku jesteś kopalnią wiedzy i sypiesz argumentami jak z rękawa :D Nie potrafisz wyjść umysłem szerzej. Dla ciebie wojna jest czarno biała. Nie obejmujesz rozumem że dla Duńczyków okupacja nie znaczyła tego co dla Polski. Nakładają się na to dzieje historyczne, kulturowe, społeczne etc. . pomiędzy tymi dwoma państwami oraz ich losy z osobna. Odnoszenie się do Duńczyków z perspektywy Polaka jest zabawne i pokazuje twoją niewiedzę w tym temacie. Już na wstępie się określiłeś nie licz więc że będę ci coś argumentował. Z takimi ciasnymi umysłami się nie dyskutuje tylko naśmiewa się z nich, co też czynię:)

Soundgarden

Trzeba było tak od razu ... czyli po prostu jesteś małym głupiutkim hejterem, dla którego minimalny wysiłek intelektualny, żeby wykrzesać z siebie coś, co przynajmniej przypomina własne argumenty ... to za dużo. Mema .. i to ukradzionego wstaw. Znak naszych czasów.

ocenił(a) film na 7
tkow

"Trzeba było tak od razu ..." - widzisz pacanie, jak się łopatologicznie nie wyłoży to nie załapiesz to samo z tym filmem masz. Za głupiś i nie ogarniasz.

"czyli po prostu jesteś małym głupiutkim hejterem, dla którego minimalny wysiłek intelektualny" - i pisze to ćwiercinteligent który nie podał praktycznie żadnych argumentów prócz tego co na szybko w wikipedii wyczytał hehe. O twoich własnych argumentach nawet nie wspominam bo ich brak. No chyba ze za argument uznamy: "Duńczycy to po prostu kolaboranci ... gorzej od Bałtów." lub innego rodzaju bzdety które wyszły spod twojej klawiatury. Nie ma to jak się wypowiadać nie obejmując rozumem całego kontekstu oraz złożoności tego konfliktu. Takie ocenianie jak twoje ukazuje nam prostackie rozumowanie otaczającego świata. W sumie jesteś wśród większości ludzi na globie. Coś tam usłyszy coś wyczyta i snuje teorie z du**y. Powtórzę za tobą amebo " znak naszych czasów" - jesteś właśnie takim wyskrobkiem jakich teraz wielu. Husaria i do przodu... .

Soundgarden


Jednak pewnych ograniczeń intelektualnych jak widać się nie przeskoczy. Zostań zatem przy swoim zdaniu i nie mecz mądrzejszych.

ocenił(a) film na 7
tkow

Ja pier**le jeszcze jak byś był orginalny w tych komentarzach... . Zero polotu, żałosne.

Soundgarden

Dzięki że mnie uświadomiłeś... .

ocenił(a) film na 7
tkow

Nie ma za co, cała przyjemność po mojej stronie :]

tkow

Nieprawda. Film nie jest śmieszny. Chciałbym obejrzeć podobny film o kampanii wrześniowej. Temat jak temat, dzięki filmowi poznałem odrobinę Duńskiej historii. A obejrzałem go z wielką przyjemnością. Sceny batalistyczne na wysokim poziomie, oddanie nastrojów wśród żołnierzy bardzo realistyczne. Roztrząsanie historycznego aspektu co Duńczycy powinni jest trochę śmieszne. W/g mnie aż dziw bierze że w ogóle padł jakikolwiek strzał. Swoją drogą ciekawy jestem ilu z bohaterów filmu trafiło później do ss-wiking.

21_21_2

To dobrze, że poznałeś odrobinę śmiesznej historii.

tkow

Dlaczego śmiesznej?

21_21_2

Bo cała ta duńska kampania była śmieszna.

tkow

Raczej rozsądna. Trudno walczyć z 10-20-sto krotnie większą armią nie posiadając absolutnie nic co równoważyłoby tą przewagę. Choćby zawartych sojuszy obronnych z ówczesnymi mocarstwami.
Śmieszna to była kampania francuska w 1940 kiedy mocarstwo jakim była Francja padło na kolana po mniej więcej takim samym czasie jak Polska.
Kampania Duńska to była raczej realpolitik, bo na jakąkolwiek, nawet śmieszną kampanie nie mieli żadnych szans.

21_21_2

Zapewne masz rację ... tylko po co kręcić o tym patetyczne filmy ? Więcej duńskich SS-manów zginęło na froncie wschodnim ... niż w tej "wojnie" obronnej.

ocenił(a) film na 5
tkow

Bądźmy poważni... w 1940 roku w Danii mieszkało niespełna 4 mln ludzi (licząc kobiety, dzieci i starców), w samym Wehrmachcie (nie licząc sojuszników) służyło zaś ponad 5,5 mln uzbrojonych po zęby żołnierzy... dla tak małego narodu romantyczna wojna na pełną skalę równałaby się przecież masowemu samobójstwu. Przecież tam nie ma nawet żadnych gór czy rzek na których można by się okopać i oprzeć obronę... raptem kilka wysepek, żadna przeszkoda dla współczesnego wojska. 100x silniejsza od nich Polska (w 1939 koło 1 mln żołnierzy) została, ledwie pół roku wcześniej, rozjechana w miesiąc, nadziei na skuteczną pomoc z zewnątrz nie było żadnych... dowódca, który w tej sytuacji wydałby rozkaz walki do końca uznany by został, całkiem słusznie, za zwykłego idiotę...

Zresztą Duńczycy i tak, biorąc pod uwagę skalę, wykazali się w trakcie II WŚ - mieli rozwinięty ruch oporu mający na koncie wiele akcji dywersyjnych, nigdy (w przeciwieństwie do, np, Norwegii) nie wsparli masowo i (nazwijmy to) systemowo III Rzeszy... no i, co chyba najważniejsze, uratowali przed śmiercią bite 95% Żydów mieszkających na terenie państwa - nie tak źle, jak na malutkie państewko...

ocenił(a) film na 7
Bismarck

Brawo! głos rozsądku!
Naszych "patriotów" jak zwykle ponosi ułańska fantazja. Oni chętnie utopili by takie państewko we krwi. Ważne że bohatersko i po husarsku ;D
Nic się te kretyńskie społeczeństwo nie uczy na własnej historii.

Soundgarden

Jaki ty jesteś śmieszny, po co piszesz co chwile Husaria itd? Lubisz obrażać Polaków i Polskę? Dania nie zrobiła źle poddając się, ale inny kraj skandynawski w przeciwieństwie do Norwegów czy Szwedów, zapisał się w karty historii, powstrzymując czerwonych, którzy mieli miażdżącą przewagę. Finlandia.

ocenił(a) film na 7
kejsik

Przejąłem się twoim wpisem!

Soundgarden

Nie musiałeś :) Chociaż czytając kawałek twojej wypowiedzi "Oni chętnie utopili by takie państewko we krwi. Ważne że bohatersko i po husarsku ;D " sądzę, że jesteś ignorantem albo trollem, ewentualnie ci się nudzi i nie, nie chcę cię obrazić.

ocenił(a) film na 7
kejsik

Ignorantem jesteś ty porównując oba te konflikty.

Soundgarden

Nie porównałem Agresji Niemców na Danię i agresji ZSRR na Finlandię, tylko pochwaliłem Danię na tle Szwecji i Norwegii, choć Norwegia też miała ruch oporu. W innej wypowiedzi pisałem, że Finlandia ma lepszą sytuację geograficzną do obrony, niż Dania, ale też miała najlepszych żołnierzy jeśli chodzi o wymienione kraje.

kejsik

Finlandia to nie Skandynawia.

tkow

Tak, mój błąd, dzięki.

tkow

Wgłębiłem się w temat i jednak śmiem twierdzić, że Finlandia to Skandynawia, niektórzy twierdzą też, że do krajów Skandynawskich powinna też być zaliczana Islandia, w podręcznikach szkolnych Finlandii jest napisane, że ten piękny kraj to Skandynawia, dyskusja na ten temat jest bardzo rozgorzała:D Podobno Finlandia nie czuje potrzeby więzi ze Szwecją itd:)

kejsik

Nie wiem w co lub kogo się wgłębiłeś ... Finlandia to nie Skandynawia ! ... Finowie to ne Skandynawowie, nawet nie nordycy ! ... z historycznego punktu widzenia dla Finów ... Szwedzi to okupanci !

tkow

Wpisałem "Finlandia Skandynawia" Przypomniał mi się fiński kawał o Szwedach "Szwedzcy Bohaterowie wojenni" Chodzi o II wojnę:)

Bismarck

Ja się z tobą zgadzam ... tylko po co kręcić o tym filmy ? Z tym ruchem oporu to mówisz o SS Viking :) ? Tych Żydów w Danii to było wszystkiego 8000 ! ... w Polsce ponad 3 mln !

ocenił(a) film na 7
tkow

"a się z tobą zgadzam ... tylko po co kręcić o tym filmy ? " - yyy. W sumie po co w ogóle kręcić filmy.
"mówisz o SS Viking" - tych Duńczyków było mniej w armii Niemieckiej niż Polaków :)
"Tych Żydów w Danii to było wszystkiego 8000 " - fakt, po wojnie w Danii zostało 8000 żydów a i u nas zostało ich 8000... .

Soundgarden

Duńczycy to po prostu kolaboranci ... gorzej od Bałtów.

ocenił(a) film na 7
tkow

Co powiedzieć o Polakach pracujących pod okupacja Niemiecką? Przecież patriotycznie było by nie robić nic i bohatersko umrzeć z głodu.
Po drugie oficjalnie to Duńczycy szli bić bolszewika - czemu im nie pozwolić? Niech się wyrzynają jedni kretyni z drugimi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones